Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6613544
osób.
Oni są z nami:
Sport dla Wszystkich, z grudnia 1958 r. Aut. Jan Włodarek

HISTORIA POLSKIEJ KULTURYSTYKI

Redakcja „SdW”, w drugim roku swojej działalności, coraz częściej publikowała artykuły o ćwiczeniach siłowych. W przedstawianym numerze (wydanie w małym formacie A-5), ukazała się część III i ostatnia opowiadania Stanisława Zakrzewskiego pt. CZŁOWIEK, KTÓRY POKONAŁ WŁASNĄ SŁABOŚĆ.

Jest to opowieść o wielkim siłaczu Sandowie, który ze słabego i wątłego chłopca – dzięki systematycznie uprawianym ćwiczeniom – stał się prawdziwym Herkulesem.
Z tego opowiadania przytaczam mały fragment, zatytułowany „Walka Sandowa z lwem”.


„Gdy do St. Francisco przybył sławny cyrk Bonnego, posiadający, wspaniałą menażerie, sensacyjnym punktem programu miała być walka lwa z niedźwiedziem. Cyrk, który mógł pomieścić 20 tys. widzów był wyprzedany do ostatniego miejsca. Niestety w ostatnim momencie władze policji zabroniły krwawej walki na skutek protestu Towarzystwa Ochrony Zwierząt. Wtedy to Sandow wpadł na myśl zastąpienia niedźwiedzia (…).

Walka odbyła w specjalnej klatce. Gdy Sandow wszedł do niej, lew zaryczał i przyczaił się do skoku, wyczekując na dogodny moment. Siłacz doskonale wiedział, jak bardzo groźny może być ten skok. Oko w oko z królem puszczy ogarnął go strach. Przed kilku dniami lew rozszarpał dozorcę dosłownie na kawałki.

Sandow opanował się jednak szybko i zaczął bacznie śledzić każdy ruch lwa. Wreszcie lew zaatakował. Potężnym susem rzucił się na Sandowa. Ten jednak zdążył uskoczyć w bok, i zanim lew powstał, Sandow uchwycił go w potężne kleszcze swych ramion. Ścisnął potężny kark, uniósł lwa w górę (260 kg!), Rzucił o ziemię i zadał mu piorunujący cios pięścią. Lew wyraźnie odczuł respekt. Wściekły ryk rozdarł mu paszczę i zwierzę całym swym ciężarem runęło na Sandowa. Rozpoczęła się długa szamotanina. Lew walił łbem, łapami, ciałem, sam inkasuje szereg ciosów pięściami. W pewnym momencie Sandow wstaje, zwrócony plecami do lwa. Ten rzuca się i skacze w jego stronę. Ale o ułamek sekundy wcześniej żelazne ramiona ochwytują łeb drapieżcy i siłacz zamachem przerzuca go poza siebie. W momencie, gdy lew czaił się do nowego skoku, padają dwa strzały, by odstraszyć zwierzę. Sandow wychodzi z klatki, brocząc krwią…".


Z ówczesnych aktualności „SdW” należy wymienić artykuł o intrygującym tytule: „ O LEPSZE JUTRO KULTURY FIZYCZNEJ”. Jest w nim o wychowaniu fizycznym młodzieży i w tym o doniosłej roli szkoły. Właśnie, ona to ma zadanie kształcenia – wówczas i obecnie - przyzwyczajeń do rekreacyjnego uprawiania sportu, więc nie jest rzeczą obojętną, które przyzwyczajenia ruchowe ma ona rozwijać i w jaki sposób.

„ Wykształcenie u młodzieży nawyków rekreacyjnych w procesie ruchu do trwałego zainteresowania jest bardzo ważne, bowiem poza szkołą, jedynym motywem podejmowania ćwiczeń ruchowych u dorosłych jest zainteresowanie wczesniej utrwalone, właśnie w szkole.” I w tym prawie nic się nie zmieniło, tylko, że o konieczności kształcenia ruchowego młodzieży (oprócz „pakowania”) nie piszę się w miesięcznikach dla kulturystów.

W „SdW” są też miłe życzenia świąteczne dla czytelników.
51 lat od daty tego wydania i również w grudniu otwieram kolorowe pisemko dla kulturystów. „Kulturystyka I fitness”, a w nim od lat powtarzająca się tematyka, lecz o życzeniach świątecznych zapomniano. To może wydawać się drobiazgiem, który jednak skłania do zastanowienia się, czy redaktora naczelnego „KiF” mam uważać - już od teraz - za człowieka ograniczającego się wyłącznie do kulturystyki i jakiś innych sportów?

Święta tuż, tuż…
Jan Włodarek, 8 grudnia 2009 r.

(Zobacz artykuł : "Eugeniusz Sandow", jest w dziale "SYLWETKI").
Ostatnia aktualizacja 18.12.2009 r., godz. 22;09
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Andrzej w podrzucie, 1965 r.
Andrzej w podrzucie, 1965 r.
KULTURYSTYKA MISTRZOSTWA POLSKI - SOPOT
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE