Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9999693
osób.
Oni s± z nami:
Sport dla Wszystkich, z grudnia 1958 r. Aut. Jan W³odarek

HISTORIA POLSKIEJ KULTURYSTYKI

Redakcja „SdW”, w drugim roku swojej dzia³alno¶ci, coraz czê¶ciej publikowa³a artyku³y o æwiczeniach si³owych. W przedstawianym numerze (wydanie w ma³ym formacie A-5), ukaza³a siê czê¶æ III i ostatnia opowiadania Stanis³awa Zakrzewskiego pt. CZ£OWIEK, KTÓRY POKONA£ W£ASN¡ S£ABO¦Æ.

Jest to opowie¶æ o wielkim si³aczu Sandowie, który ze s³abego i w±t³ego ch³opca – dziêki systematycznie uprawianym æwiczeniom – sta³ siê prawdziwym Herkulesem.
Z tego opowiadania przytaczam ma³y fragment, zatytu³owany „Walka Sandowa z lwem”.


„Gdy do St. Francisco przyby³ s³awny cyrk Bonnego, posiadaj±cy, wspania³± mena¿erie, sensacyjnym punktem programu mia³a byæ walka lwa z nied¼wiedziem. Cyrk, który móg³ pomie¶ciæ 20 tys. widzów by³ wyprzedany do ostatniego miejsca. Niestety w ostatnim momencie w³adze policji zabroni³y krwawej walki na skutek protestu Towarzystwa Ochrony Zwierz±t. Wtedy to Sandow wpad³ na my¶l zast±pienia nied¼wiedzia (…).

Walka odby³a w specjalnej klatce. Gdy Sandow wszed³ do niej, lew zarycza³ i przyczai³ siê do skoku, wyczekuj±c na dogodny moment. Si³acz doskonale wiedzia³, jak bardzo gro¼ny mo¿e byæ ten skok. Oko w oko z królem puszczy ogarn±³ go strach. Przed kilku dniami lew rozszarpa³ dozorcê dos³ownie na kawa³ki.

Sandow opanowa³ siê jednak szybko i zacz±³ bacznie ¶ledziæ ka¿dy ruch lwa. Wreszcie lew zaatakowa³. Potê¿nym susem rzuci³ siê na Sandowa. Ten jednak zd±¿y³ uskoczyæ w bok, i zanim lew powsta³, Sandow uchwyci³ go w potê¿ne kleszcze swych ramion. ¦cisn±³ potê¿ny kark, uniós³ lwa w górê (260 kg!), Rzuci³ o ziemiê i zada³ mu piorunuj±cy cios piê¶ci±. Lew wyra¼nie odczu³ respekt. W¶ciek³y ryk rozdar³ mu paszczê i zwierzê ca³ym swym ciê¿arem runê³o na Sandowa. Rozpoczê³a siê d³uga szamotanina. Lew wali³ ³bem, ³apami, cia³em, sam inkasuje szereg ciosów piê¶ciami. W pewnym momencie Sandow wstaje, zwrócony plecami do lwa. Ten rzuca siê i skacze w jego stronê. Ale o u³amek sekundy wcze¶niej ¿elazne ramiona ochwytuj± ³eb drapie¿cy i si³acz zamachem przerzuca go poza siebie. W momencie, gdy lew czai³ siê do nowego skoku, padaj± dwa strza³y, by odstraszyæ zwierzê. Sandow wychodzi z klatki, brocz±c krwi±…".


Z ówczesnych aktualno¶ci „SdW” nale¿y wymieniæ artyku³ o intryguj±cym tytule: „ O LEPSZE JUTRO KULTURY FIZYCZNEJ”. Jest w nim o wychowaniu fizycznym m³odzie¿y i w tym o donios³ej roli szko³y. W³a¶nie, ona to ma zadanie kszta³cenia – wówczas i obecnie - przyzwyczajeñ do rekreacyjnego uprawiania sportu, wiêc nie jest rzecz± obojêtn±, które przyzwyczajenia ruchowe ma ona rozwijaæ i w jaki sposób.

„ Wykszta³cenie u m³odzie¿y nawyków rekreacyjnych w procesie ruchu do trwa³ego zainteresowania jest bardzo wa¿ne, bowiem poza szko³±, jedynym motywem podejmowania æwiczeñ ruchowych u doros³ych jest zainteresowanie wczesniej utrwalone, w³a¶nie w szkole.” I w tym prawie nic siê nie zmieni³o, tylko, ¿e o konieczno¶ci kszta³cenia ruchowego m³odzie¿y (oprócz „pakowania”) nie piszê siê w miesiêcznikach dla kulturystów.

W „SdW” s± te¿ mi³e ¿yczenia ¶wi±teczne dla czytelników.
51 lat od daty tego wydania i równie¿ w grudniu otwieram kolorowe pisemko dla kulturystów. „Kulturystyka I fitness”, a w nim od lat powtarzaj±ca siê tematyka, lecz o ¿yczeniach ¶wi±tecznych zapomniano. To mo¿e wydawaæ siê drobiazgiem, który jednak sk³ania do zastanowienia siê, czy redaktora naczelnego „KiF” mam uwa¿aæ - ju¿ od teraz - za cz³owieka ograniczaj±cego siê wy³±cznie do kulturystyki i jaki¶ innych sportów?

¦wiêta tu¿, tu¿…
Jan W³odarek, 8 grudnia 2009 r.

(Zobacz artyku³ : "Eugeniusz Sandow", jest w dziale "SYLWETKI").
Ostatnia aktualizacja 18.12.2009 r., godz. 22;09
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Andrzej Zienta, 1963 r.
Andrzej Zienta, 1963 r.
KULTURYSTYKA MISTRZOSTWA POLSKI - SOPOT
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE