Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6954591
osób.
Oni są z nami:
Sport dla Wszystkich, z grudnia 1958 r. Aut. Jan Włodarek

HISTORIA POLSKIEJ KULTURYSTYKI

Redakcja „SdW”, w drugim roku swojej działalności, coraz częściej publikowała artykuły o ćwiczeniach siłowych. W przedstawianym numerze (wydanie w małym formacie A-5), ukazała się część III i ostatnia opowiadania Stanisława Zakrzewskiego pt. CZŁOWIEK, KTÓRY POKONAŁ WŁASNĄ SŁABOŚĆ.

Jest to opowieść o wielkim siłaczu Sandowie, który ze słabego i wątłego chłopca – dzięki systematycznie uprawianym ćwiczeniom – stał się prawdziwym Herkulesem.
Z tego opowiadania przytaczam mały fragment, zatytułowany „Walka Sandowa z lwem”.


„Gdy do St. Francisco przybył sławny cyrk Bonnego, posiadający, wspaniałą menażerie, sensacyjnym punktem programu miała być walka lwa z niedźwiedziem. Cyrk, który mógł pomieścić 20 tys. widzów był wyprzedany do ostatniego miejsca. Niestety w ostatnim momencie władze policji zabroniły krwawej walki na skutek protestu Towarzystwa Ochrony Zwierząt. Wtedy to Sandow wpadł na myśl zastąpienia niedźwiedzia (…).

Walka odbyła w specjalnej klatce. Gdy Sandow wszedł do niej, lew zaryczał i przyczaił się do skoku, wyczekując na dogodny moment. Siłacz doskonale wiedział, jak bardzo groźny może być ten skok. Oko w oko z królem puszczy ogarnął go strach. Przed kilku dniami lew rozszarpał dozorcę dosłownie na kawałki.

Sandow opanował się jednak szybko i zaczął bacznie śledzić każdy ruch lwa. Wreszcie lew zaatakował. Potężnym susem rzucił się na Sandowa. Ten jednak zdążył uskoczyć w bok, i zanim lew powstał, Sandow uchwycił go w potężne kleszcze swych ramion. Ścisnął potężny kark, uniósł lwa w górę (260 kg!), Rzucił o ziemię i zadał mu piorunujący cios pięścią. Lew wyraźnie odczuł respekt. Wściekły ryk rozdarł mu paszczę i zwierzę całym swym ciężarem runęło na Sandowa. Rozpoczęła się długa szamotanina. Lew walił łbem, łapami, ciałem, sam inkasuje szereg ciosów pięściami. W pewnym momencie Sandow wstaje, zwrócony plecami do lwa. Ten rzuca się i skacze w jego stronę. Ale o ułamek sekundy wcześniej żelazne ramiona ochwytują łeb drapieżcy i siłacz zamachem przerzuca go poza siebie. W momencie, gdy lew czaił się do nowego skoku, padają dwa strzały, by odstraszyć zwierzę. Sandow wychodzi z klatki, brocząc krwią…".


Z ówczesnych aktualności „SdW” należy wymienić artykuł o intrygującym tytule: „ O LEPSZE JUTRO KULTURY FIZYCZNEJ”. Jest w nim o wychowaniu fizycznym młodzieży i w tym o doniosłej roli szkoły. Właśnie, ona to ma zadanie kształcenia – wówczas i obecnie - przyzwyczajeń do rekreacyjnego uprawiania sportu, więc nie jest rzeczą obojętną, które przyzwyczajenia ruchowe ma ona rozwijać i w jaki sposób.

„ Wykształcenie u młodzieży nawyków rekreacyjnych w procesie ruchu do trwałego zainteresowania jest bardzo ważne, bowiem poza szkołą, jedynym motywem podejmowania ćwiczeń ruchowych u dorosłych jest zainteresowanie wczesniej utrwalone, właśnie w szkole.” I w tym prawie nic się nie zmieniło, tylko, że o konieczności kształcenia ruchowego młodzieży (oprócz „pakowania”) nie piszę się w miesięcznikach dla kulturystów.

W „SdW” są też miłe życzenia świąteczne dla czytelników.
51 lat od daty tego wydania i również w grudniu otwieram kolorowe pisemko dla kulturystów. „Kulturystyka I fitness”, a w nim od lat powtarzająca się tematyka, lecz o życzeniach świątecznych zapomniano. To może wydawać się drobiazgiem, który jednak skłania do zastanowienia się, czy redaktora naczelnego „KiF” mam uważać - już od teraz - za człowieka ograniczającego się wyłącznie do kulturystyki i jakiś innych sportów?

Święta tuż, tuż…
Jan Włodarek, 8 grudnia 2009 r.

(Zobacz artykuł : "Eugeniusz Sandow", jest w dziale "SYLWETKI").
Ostatnia aktualizacja 18.12.2009 r., godz. 22;09
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Trybuna Ludu, 1972 r.
Trybuna Ludu, 1972 r.
STANISŁAW PTASZYŃSKI (1942 - 2019)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE