Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10968971
osób.
Oni s± z nami:
Gdzie sport pachnie naft±. Autor.Mieczys³aw Alaba

HISTORIA POLSKIEJ LUDOWEJ KULTURYSTYKI - 1989 r.

Gdy po ponad dwóch godzinach lotu z moskiewskiego lotniska Diemodiedowo Tu -134 niemal nieodczuwalnie dotkn±³ p³yty lotniska w Tiumeniu – pasa¿erowie podziêkowali kapitanowi samolotu rzêsistymi oklaskami. Naprawdê na nie zas³u¿y³.
W¶ród nich znajdowa³ siê ekipa kulturystów Ludowych Zespo³ów Sportowych – Jan Rudziñski, Ryszard Wi¶niewski, Zenon Piwnicki i Halina Kunicka. A tak¿e kultury¶ci z NRD i Finlandii.

Ju¿ pierwsze zetkniêcie z Syberi± dla wiêkszo¶ci naszej ekipy by³o wydarzeniem. Syberiê bowiem na w³asne oczy – poza mn± (by³em ju¿ poprzednio dwukrotnie, nieco dalej bo w Irkucku i nad Bajka³em) ogl±da³ jeszcze kierownik wyprawy Jan W³odarek przewodnicz±cy Centralnej Komisji Kulturystyki Rady G³ównej Zrzeszenia LZS, który go¶ci³ w³a¶nie tu w Tiumeniu jako zawodnik przed 20 lat ( a dzia³acz przed rokiem - przyp.jw.). Ale za ka¿dym razem kraina ta fascynuje na nowo.

Tiumeñ, 6 czerwca 1989 roku powita³ nas niebywa³ym upa³em. S³upek rtêci tego dnia skoczy³ do 35 stopni. Jaka¿ to Syberia – kwitowali nasi zawodnicy.
Na lotnisku wita³ nas widoczny z daleka transparent: „Mieszkañcy Tiumenia gor±co witaj± uczestników pierwszego miêdzynarodowego turnieju kulturystycznego mê¿czyzn i kobiet - Grand Prix – Tiumeñ – ’89. Wszystkiego najlepszego”.


I ju¿ na trapie czeka³y na nas urodziwe dziewczêta w strojach ludowych z kwiatami. Przewodzi³ im Jewgienij Ko³tun – szef Federacji Kulturystycznej RFSRR, g³ówny inicjator i organizator turnieju, jakiego dot±d Tiumeñ nie ogl±da³.

Krótkie przemówienia, odbiór baga¿y i… trochê walki… z komarami i ma³ymi muszkami. S± tu niemal sta³ym elementem krajobrazu. Jewgienij uspakaja, ¿e w tym roku w Tiumeniu wyj±tkowo ma³o opadów, a wiêc i komarów mniej. Co bardziej ³akomi ustawiaj± siê po szasz³yk. Janek Rudziñski ze wzglêdu na sto parê kilogramów wagi „zalicza” dwa.

Kilkunastokilometrow± trasê z lotniska do Tiumenia prowadz±c± piêkn± szerok±, asfaltow± drog± pokonujemy w kilkadziesi±t minut nowoczesnym Ikarusem. Go¶cinni gospodarze chc± nam przekazaæ jak najwiêcej informacji o Tiumeniu i obwodzie. Padaj± pytania.
- Gdzie ropa naftowa, szyby?

Gospodarze u¶miechaj± siê, Jewgienij Ko³tun tylko czeka na to pytanie. Jest doktorem geologii, specjalist± od wydobywania ropy naftowej. Przez wiele lat pracowa³ w Instytucie Wydobycia Ropy Naftowej i Gazu.

W Tiumeniu znaj± go, jako geologa i sportowca, bowiem od ponad dwudziestu lat zajmuje siê kulturystyk±. Najpierw jako zawodnik ( rywalizowa³ w³a¶nie m.in. z naszym kierownikiem Janem W³odarkiem, czo³owym kulturystom Polski w latach sze¶ædziesi±tych), a teraz propagator tej dyscypliny w Zwi±zku Radzieckim.

- ¯eby zobaczyæ szyby naftowe i nafciarzy – mówi- trzeba pojechaæ trochê dalej, wiele kilometrów od Tiumenia. Ale tylko mieæ nosa tak jak wasz rodak Ignacy £ukasiewicz.

Tiumeñ stolica Tiumenii. Ile¿ skojarzeñ budzi tiumeñska kraina w sercach Polaków. Mimo woli cisn± siê do g³owy wyobra¿enia o polskich zes³añcach, którzy z carskich wyroków za udzia³ w powstaniu narodowym musieli tu przymusowo zamieszkaæ.

Fascynuje nas syberyjska architektura. Obok wielkiej p³yty, stoj± zgodnie bogate w ornamenty coraz bardziej wrastaj±ce w ziemiê – drewniane domostwa. Zbudowane z prawdziwym kunsztem. Wspania³a wizytówka budowniczych sprzed lat. Na ogól zadbane, pomalowane na niebiesko, z okiennicami z widocznymi tabliczkami ich w³a¶cicieli i napisami, ¿e zbudowano je w XVIII i XIX wieku, a wiêc podlegaj± prawnej ochronie jako zabytek.

Niestety, nie wszystkie. Te, z których mieszkañcy przenie¶li siê do wielkiej p³yty, oczekuj± na swoj± kolej do… wyburzenia. Gdzie¶ spomiêdzy domostw wy³aniaj± siê z³ociste i zielone kopu³y cerkiewek… Nastrój, nastrój…

G³ówna arteria Tiumenia – ulica Republiki z nowoczesnymi sklepami, licznymi pomnikami ¿yje swoim ¿yciem jak gdyby nie obchodzi³ jej los kilkusetletnich budowli. Tylko bazar przy „cumie” przypomina, ¿e to jednak Syberia. Choæ pocz±tek lata – sko¶nooki sprzedawca na „uazie” oferuje solidne „sapowi” wykonane z reniferze skóry. Towar za 40, 50 rubli znajduje nabywców. Có¿, zima tu nie ¿artuje, po krótkim, lecz gor±cym lecie, przychodzi ju¿ w pa¼dzierniku.

Hotel „Wostok”, w którym kwaterujemy to ogromny kompleks. W holu recepcyjnym mieszaj± siê ró¿ne jêzyki. Ruch, ruch i jeszcze raz ruch. Tylko pilnuj±cy ³adu i porz±dku s± spokojni. Masz kartê zakwaterowania wejdziesz do hotelu, nie masz – przepraszamy - wstêp wzbroniony.

Kulturystów natychmiast oblegaj± liczni kibice. W ró¿nym wieku. Prosz± o plakaty kulturystyczne, foldery, zdjêcia. Ku naszemu zaskoczeniu – znaj± tê dyscyplinê sportu. Kulturystyka, mimo ¿e tu na Syberii, jak w ogóle w Zwi±zku Radzieckim, jest m³od± dyscyplin± ma swoich bardzo, bardzo licznych zwolenników.

Z pewno¶ci± poza Leningradem, w ca³ym Zwi±zku Radzieckim Tiumeñ mo¿e pretendowaæ do miana drugiej stolicy kulturystyki. Zas³uga to g³ownie w³a¶nie Jewgienija Ko³tuna. To on przed ponad dwudziestu lat za³o¿y³ jeden z pierwszych w Zwi±zku Radzieckim klub kulturystyczny „Antej”.

- Pocz±tki nie by³y ³atwe. Na kulturystykê przed dwudziestu laty patrzono – u nas – co tu du¿o mówiæ – niechêtnie. Najlepiej gdyby jej e ogóle nie by³o – mówi Jewgienij. Po prostu przypisywano kulturystyce znaczenie polityczne (?), a jego rodowód wi±zano z modelem konsumpcyjnym ¿ycia na Zachodzie itp.

Na szczê¶cie, nie zra¿ali¶my siê tym. Czekali¶my na lepsze czasy. I doczekali¶my siê. Dzi¶ kulturystyka nie napotyka ¿adnych barier. Oficjalnie jeste¶my ju¿ cz³onkami IFBB – Miêdzynarodowej Federacji Kulturystycznej. W Leningradzie powstaje nowoczesne centrum kulturystyczne, które bêdzie gotowe na mistrzostwa ¶wiata w 1990 r., których gospodarzem bêdzie po raz pierwszy Zwi±zek Radziecki.

Oceniamy, ¿e w tym kraju kulturystykê uprawia ju¿ ponad milion osób. A nasi kultury¶ci z powodzeniem rywalizuj± z najlepszymi w Europie i na ¶wiecie.

Autor: Mieczys³aw Alaba,
artyku³ z „Wiadomo¶ci Sportowe” 27.06.1989 r.
JW., przygotowa³ dla JWIP.PL w dn. 19 grudnia 2009 r. W Galerii zobacz zdjêcia Jewgienij Ko³tuna i jego zawodniczek. O nim s± te¿ artyku³y w dziale „Sylwetki”.


Aktualizacja : 03.12.2010 r., godz. 11:53

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Andrzej Laskowski i ch³opcy z Sarmaty
Andrzej Laskowski i ch³opcy z Sarmaty
JAK TO BY£O KIEDY¦...
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE