Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9141427
osób.
Oni są z nami:
Mistrzostwa Warszawy w kulturystyce 1967. Autor: H. Jasiak

Na zdjęciu : finaliści mistrzostw Warszawy 1967, fot. Jan Rozmarynowski

Historia warszawskiej kulturystyki

W dniach 9 - 10 czerwca odbyły się mistrzostwa Warszawy w wieloboju kulturystycznym zorganizowane przez ogniska TKKF „Błyskawica”, „Syrenka” i „Rawa”. W zawodach startowało 24 juniorów i seniorów z 3 klubów ( warszawski Herkules z niewiadomych powodów nie był zainteresowany udziałem w tych zawodach – przyp.jw.). Nie zastosowano tym razem podziału na kategorię wzrostowe, wprowadzono natomiast dwie istotne poprawki do regulaminu wieloboju. W przysiadach zamiast 1 pkt. za 10 kg powyżej wagi ciała, wprowadzono punktację taką samą jak przy wyciskaniu leżąc ( 5 kg – 1 pkt.). Innowacja ta ma na celu zdopingowanie naszych kulturystów do zwrócenia większej uwagi na ćwiczenia mięśni nóg.(…) Druga poprawka dotyczyła pozowania – wprowadzono, podobnie jak przy ocenie sylwetki, punktacje do 20 pkt.…

Mistrzem stolicy w kategorii juniorów został Antoni Wojewoda („Syrenka”), który czynni systematyczne postępy w swoim rozwoju. Dysponuje już duża siłą, jest przy tym proporcjonalnie zbudowany i umięśniony. Wojewoda uzyskał w wieloboju 119 pkt. ( w leż. Wycisnął125 kg, na drążku podciągnął się 21 razy). O dalsze miejsca zacięty pojedynek stoczyli Jan Kozłowski i Andrzej Porowski. I tym razem podobnie jak w Radomiu ( na zlocie kulturystów- przyp. red.), triumfował Kozłowski, chociaż tylko równicą 1 p. Najlepszy wynik w podciąganiu na drążku uzyskał Liniarski („Błyskawica”) – 24 powtórzenia, w wyciskaniu Porowski – 130 kg. Pozostali finaliści reprezentowali już znacznie słabszy poziom, choć jest wśród nich kilku dobrze zapowiadających się zawodników ( Anders, Furmanek, Kowalski).

Jan Włodarek („Błyskawica”), który nie mógł startować w Radomiu, że względów osobistych, tym razem pokazał bardzo dobrą formę, szczególnie w bojach siłowych. Zwyciężył też wśród seniorów rekordowym wynikiem 146 p, i ustanowił nowy rekord Polski w wyciskaniu sztangi leżąc – 172,5 kg. Poza tym wyrównał swój rekord Polski w przysiadach – 210 kg. Wydaje się, że już na zawodach w Sopocie rekordy te Włodarek znacznie poprawi. Drugie miejsce zdobył niespodziewanie Wojciech Reimer („Lotnik”) – 136 p. Pokonał on przy tym znanych kulturystów jak Stanisław Ptaszek -128p. Ryszard Michalski -125 p. Jerzy Dzikowski – 122p. Rejmer rozpoczynał swoją karierę sportową od kulturystyki w ośrodku „Syrenka”. Potem specjalizował się w podnoszeniu ciężarowi osiągnął w tej dyscyplinie dobre wyniki –był mistrzem Polski juniorów w wadze lekkociężkiej i reprezentantem kraju w zawodach międzynarodowych. Jego najlepszy wynik trójboju wynosi 395 kg. Operacja kolana uniemożliwia Muna razie trening ku ciężarowy i w ten sposób „marnotrawny syn” powrócił na łono kulturystyki. W czasie mistrzostw wycisnął w leżeniu 155 kg i przysiadł z obciążeniem 180 kg oraz bardzo ładnie zaprezentował się w układzie dowolnym. Rejmer może służyć naszym kulturystom, jako przykład zawodnika, który ma świetnie rozwinięte mięśnie nóg.

Stanisław Ptaszek uzyskał co prawda najwyższą notę za pozowanie, lecz uzyskał stosunkowo słabe wyniki w bojach siłowych ( np. w przysiadach 130 kg) nie pozwoliły mu na nawiązanie walki z Włodarkiem i Rejmerem. To samo dotyczy zresztą Dzikowskiego i Michalskiego, którego słabe wyniki można jednak usprawiedliwić kontuzją nogi.
Ogólnie trzeba stwierdzić, że mistrzostwa stolicy były imprezą udaną. Warto też je kontynuować w następnych latach i to nie tylko w Warszawie, ale i w innych miastach wojewódzkich.
Autor: Henryk Jasiak

Od JWIP.PL:
Artykuł ukazał się w „Sporcie dla Wszystkich”, w lipcu 1967 r. Jego autorem jest Henryk Jasiak, wówczas trener kulturystów w warszawskim ośrodku „Syrenka”. Sędzią głównym tych zawodów był Michael Mounayer, Syryjczyk studiujący w warszawskiej AWF i prowadzący studencka sekcje kulturystyki. Pod jego kierunkiem ćwiczył między innymi Zbigniew Trzaskoma. Kilka lat później był już znanym trenerem kadry łuczników.
Mounayer miał w Syrii duży ośrodek kulturystyczny, w którym ćwiczyło ponad 300 osób oraz Yazbek – mistrz Universum z Berlina.

Zdjęcie z mistrzostw Warszawy, wykonane przez Jana Rozmarynowskiego jest również w większym formacie. Można je zobaczyć w GALERII JWIP.PL, ALBUM: „Jak to było kiedyś…”
18 grudnia 2009 r.

Ostatnia aktualizacja 7 stycznia 2010 godz. 11:48

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Anna Sygnecka -1988 r.
Anna Sygnecka -1988 r.
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE