Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9998200
osób.
Oni s± z nami:
Moda na kulturystykê

(Na zdjêciu: Andrzej, regularnie æwiczy od ponad 20 lat dla siebie i zdrowia. Jak widaæ wygl±da imponuj±co, a zdrowia mo¿na pozazdro¶ciæ!)

Moda na siln± muskulaturê na dobre zago¶ci³a w Polsce. Na pla¿ach opalone, atletyczne cia³a „napakowanych" m³odzieñców kontrastuj± z wychudzonymi lub oblanymi tluszczykiem sylwetkami zwyk³ych ¶miertelników.

Wiêkszo¶æ kobiet twierdzi, ¿e przero¶niête miê¶nie nie wzbudzaj± w nich zainteresowania. Sk±d wiêc bierze siê powodzenie kulturystyki? W salonach (si³owniach) kulturystycznych s± m³odzi i starzy, kobiety i mê¿czy¼ni. Jednak niektórzy pojawiaj± siê zdecydowanie czê¶ciej ni¿ inni.
Czêstymi (?) bywalcami si³owni s± przestêpcy, ochroniarze i m³odzie¿ w dresach. W ich krêgach si³a jest oznak± w³adzy, a grubo¶æ karku wyznacza pozycjê w szeregu.

Barwn± grup± w si³owniach s± tzw. sezonowi kultury¶ci. Pojawiaj± siê na treningach na pocz±tku marca, æwicz± z przerwami do sierpnia i pojawia³a siê znowu w marcu.
Wszystko po to, by latem jako¶ prezentowaæ siê w podkoszulku. Nie ma dla nich znaczenia sposób doj¶cia do celu. Sterydy na rozrost miê¶ni zagryzaj± amfetamin± na pobudzenie, aby zwiêkaszyæ wydolno¶æ fizyczn±. Krótkotrwa³y efekt okupuj± kompletn± ruin± w³asnego organizmu.

Powodów, dla których m³odzi ludzie spêdzaj± po kilka godzin dziennie w klubach kulturystycznych jest sporo. Najwa¿niejszy to (domniemane) powodzenie u p³ci przeciwnej. Inne - to silna potrzeba dominacji, próba znalezienia zdrowego sposobu na ¿ycie, chêæ ci±g³ej rywalizacji i sposób na spêdzanie wolnego czasu.
- Æwiczê po to, by jako wygl±daæ i przy okazji mieæ trochê wiêcej si³y ni¿ przeciêtniacy na ulicy - mówi Przemek, od trzech lat konsultant w jednej z du¿ych warszawskich firm.
- Do tego po wysi³ku fizycznym lepiej siê czujê. No i s³ysza³em, ¿e sport to zdrowie...

Kulturystyk± interesuj± siê coraz m³odsi, korzystania z si³owni nie zabrania siê nawet 12-latkom. Trenerzy t³umacz±, ¿e ma³e obci±¿enia nie s± szkodliwe, a regularne æwiczenia pozwalaj± skorygowaæ wady postawy. Jednak zbyt du¿e ciê¿ary czy kuracje sterydowe powoduj± u m³odzie¿y trwa³e zahamowanie wzrostu, os³abienie ¶ciêgien, nadpobudliwo¶æ i agresjê. O tym trenerzy zdaj± siê zapominaæ.
W porównaniu z dzisiejszymi kulturystami zawodnicy sprzed 30 lat wygl±daj± jak niedo¿ywione chuderlaki. Wspó³cze¶ni atleci rozrastaj± siê do rozmiarów, których w ¿aden sposób nie mo¿na uznaæ za naturalne. Koñca tego wy¶cigu nie widaæ.

M³odzi ch³opcy wychowani na filmach z Rambo wyobra¿aj± sobie, ¿e od sylwetki kulturysty dzieli ich tylko kilka zastrzyków. Prawda jest zupe³nie inna. Kluczem do sukcesu s± odpowiednia dieta i ciê¿ki, regularny trening.
Tym, co sterydy mog± daæ zawodowemu sportowcowi, jest umo¿liwienie ostrzejszego, d³u¿szego treningu bez ryzyka przetrenowania (?). Same zastrzyki, bez odpowiedniego treningu i diety, nie dadz± praktycznie nic ( strata pieniêdzy i zdrowia – przyp. red.).
Najwiêksz± grup± u¿ywaj±cych sterydy nie s± wyczynowi kultury¶ci (…) , tylko zwykli amatorzy, którzy chc± szybko poprawiæ swój wygl±d.
Sterydy najpopularniejsze s± w grupie najm³odszych æwicz±cych. S± oni zwykle nastawieni na jak najszybszy sukces bez wzglêdu na koszty i zdrowie. Zjawisko to pog³êbia dostêpno¶æ nielegalnych ¶rodków na rynku.
Starsi kultury¶ci raczej nie siêgaj± po anaboliki. Odstraszaj± ich przede wszystkim (skutki niekorzystne dla zdrowia - przyp. red.) du¿e wahania wagi , których nastêpstwem s± problemy z ci¶nieniem, uk³adem trawiennym i przeci±¿onym krêgos³upem.
Autor: Jaros³aw Grabek (tytu³ oryginalny: „Polska moda na kulturystykê” z „Metropol”, 3 03.2001 r, Przygotowa³: Mateusz Zborowski, 27.12.2009 r.

Od. JWIP.PL: Du¿o w tym prawdy, lecz trzeba wiedzieæ, ¿e kulturystykê uprawiaj± równie¿ osoby, w tym du¿a cze¶æ m³odzie¿y, która ma ¶wiadomo¶æ, i¿ sterydy to szybki przyrost masy i jednocze¶nie ogromne problemy ze zdrowiem, np. niep³odno¶æ.
Oni æwicz± dla siebie, traktuj±c æwiczenia si³owe, jako jedn± z form kultury fizycznej, czyli kulturystyka jest ich pozytywnym elementem stylu ¿ycia.
A ¿e artyku³ jest przejaskrawiony (tendencyjny) i bardzo krytyczny to dobrze, bowiem w tej formie mo¿e uzmys³owiæ „zagubionym” to , co w kulturystyce jest z³e i trzeba w³a¶nie tego unikaæ.
Zostaj± wyczynowcy, którzy zdobywaj± medale na mistrzowskich zawodach i nie raz wpadaj± na kontroli antydopingowej. Z³o¶liwcy chyba maj± racje, ze to sport marginalny i nawet przez media nie dostrzegany. Szczegó³y mo¿emy przedyskutowaæ na naszym FORUM.


Ostatnia aktualizacja 23 stycznia 2010 09:22
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Grupa treningowa, 1967 r.
Grupa treningowa, 1967 r.
w toku modyfikacji. TKKF "B£YSKAWICA" DO PO£OWY LAT 70.
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE