Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6487955
osób.
Oni są z nami:
Wrażenia z podrózy opowiada Wiesław Chałas

(Na zdjeciu W. Chałas w teatrze Pantomimy, fot. Jan Rozmarynowski)

Od JWIP.PL: Przypominamy rozmowę z Wiesławem Chałasem przeprowadzoną w 1963 roku przez Henryka Jasiaka.
W latach 1960 – 1962 był on najlepszym polskim kulturystą w kategorii juniorów. Później przez ponad 2 lata występował w sławnym teatrze Pantomimy z Wrocławia, był z nim w wielu krajach świata.
W przedstawionej rozmowie aktor dzieli się wrażeniami kulturystycznymi z 2 miesięcznego tournee po Włoszech i Izraelu. Warto je poznać, gdyż już wtedy kulturystyka była wszędzie popularna.
O Chałasie przygotowywany jest artykuł, który będzie w dziale „PIONIERZY”
Mateusz Zborowski z Krosna. 15 Styczeń 2010 r.

Poprosiliśmy go o przekazanie wrażeń z tej podróży naszym czytelnikom.

— Wrażenia oczywiście mam wspaniałe — mówi Chałas — to zarówno artystyczne, gdyż zespół nasz byt entuzjastycznie przyjmowany (m..in występ w sławnej La Scali w Mediolanie), jak i sportowe. Sportowe w tym sensie, że interesowałem się kulturystyką. Ośrodkami ćwiczeń i filmami o tej tematyce.

— Może kilka impresji z pobytu we Włoszech?
Najdłużej byliśmy w Rzymie. Tam też odwiedziłem 6 ośrodków na prawie 50 istniejących w tym mieście. Zainteresowanie tą formą ćwiczeń jest olbrzymie, szczególnie wśród młodzieży. Warunki do treningu fantastyczne. Każdy ośrodek, oprócz kompletnego wyposażenia w sprzęt do ćwiczeń, dysponuje małym basenikiem, prysznicami i aparaturą do masażu. Ćwiczą również kobiety, ale w osobnych grupach.

— A jak to wygląda w Izraelu?
Tam są przede wszystkim wspaniałe warunki klimatyczne do uprawiania kulturystyki. Gdy u nas w styczniu było 20-stopniowe mrozy, myśmy się kąpali w Morzu Śródziemnym, gdzie temperatura wody wynosiła +30 C.
W Tel-Awivie, gdzie występowaliśmy najdłużej, jest kilkanaście ładnie wyposażonych ośrodków kulturystycznych, przeważnie na powietrzu, pod plastykowym daszkiem. Ćwiczenia siłowe masowo uprawia młodzież. Ciekawą rzecz zaobserwowałem na plaży. Młodzież i starsi, bez względu na płeć, nie leżą „plackiem" na piasku. Wszystkich pasjonuje gra, podobna nieco do tenisa. Każdy trzyma w ręku zwykłą drewnianą rakietkę (packę), którą odbija piłkę, z lanej gumy.(Na zdjęciu Mark Forest)

— A jak jest z filmami?
Jest ich bardzo dużo, przyczynają się ogromnie do popularyzacji kulturystyki. Główne role grają najlepsi kulturyści Steve Reeves, Reg Park, Gordon Scott, Mickey Hargitay i wielu innych mniej znanych. Nie są najlepszymi aktorami (bardzo dobry jest Scott), ale ich potężne mięśnie nieodmiennie wywołują zachwyt wśród widzów.

Rozmowę przeprowadziliśmy w przeddzień wyjazdu teatru Pantomimy na następne tournee po Skandynawii, życząc jak największych sukcesów całemu zespołowi.
Rozmawiał H. J.
Tytuł oryginalny: „Kulturystyka wszędzie popularna”. „Sport dla Wszystkich” marzec 1963 r.
Ostatnia aktualizacja 25 stycznia 2010 08:12


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Pamiątka z młodości, 1989 r.
Pamiątka z młodości, 1989 r.
GOŚCIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE