Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7063339
osób.
Oni są z nami:
Wrażenia z podrózy opowiada Wiesław Chałas

(Na zdjeciu W. Chałas w teatrze Pantomimy, fot. Jan Rozmarynowski)

Od JWIP.PL: Przypominamy rozmowę z Wiesławem Chałasem przeprowadzoną w 1963 roku przez Henryka Jasiaka.
W latach 1960 – 1962 był on najlepszym polskim kulturystą w kategorii juniorów. Później przez ponad 2 lata występował w sławnym teatrze Pantomimy z Wrocławia, był z nim w wielu krajach świata.
W przedstawionej rozmowie aktor dzieli się wrażeniami kulturystycznymi z 2 miesięcznego tournee po Włoszech i Izraelu. Warto je poznać, gdyż już wtedy kulturystyka była wszędzie popularna.
O Chałasie przygotowywany jest artykuł, który będzie w dziale „PIONIERZY”
Mateusz Zborowski z Krosna. 15 Styczeń 2010 r.

Poprosiliśmy go o przekazanie wrażeń z tej podróży naszym czytelnikom.

— Wrażenia oczywiście mam wspaniałe — mówi Chałas — to zarówno artystyczne, gdyż zespół nasz byt entuzjastycznie przyjmowany (m..in występ w sławnej La Scali w Mediolanie), jak i sportowe. Sportowe w tym sensie, że interesowałem się kulturystyką. Ośrodkami ćwiczeń i filmami o tej tematyce.

— Może kilka impresji z pobytu we Włoszech?
Najdłużej byliśmy w Rzymie. Tam też odwiedziłem 6 ośrodków na prawie 50 istniejących w tym mieście. Zainteresowanie tą formą ćwiczeń jest olbrzymie, szczególnie wśród młodzieży. Warunki do treningu fantastyczne. Każdy ośrodek, oprócz kompletnego wyposażenia w sprzęt do ćwiczeń, dysponuje małym basenikiem, prysznicami i aparaturą do masażu. Ćwiczą również kobiety, ale w osobnych grupach.

— A jak to wygląda w Izraelu?
Tam są przede wszystkim wspaniałe warunki klimatyczne do uprawiania kulturystyki. Gdy u nas w styczniu było 20-stopniowe mrozy, myśmy się kąpali w Morzu Śródziemnym, gdzie temperatura wody wynosiła +30 C.
W Tel-Awivie, gdzie występowaliśmy najdłużej, jest kilkanaście ładnie wyposażonych ośrodków kulturystycznych, przeważnie na powietrzu, pod plastykowym daszkiem. Ćwiczenia siłowe masowo uprawia młodzież. Ciekawą rzecz zaobserwowałem na plaży. Młodzież i starsi, bez względu na płeć, nie leżą „plackiem" na piasku. Wszystkich pasjonuje gra, podobna nieco do tenisa. Każdy trzyma w ręku zwykłą drewnianą rakietkę (packę), którą odbija piłkę, z lanej gumy.(Na zdjęciu Mark Forest)

— A jak jest z filmami?
Jest ich bardzo dużo, przyczynają się ogromnie do popularyzacji kulturystyki. Główne role grają najlepsi kulturyści Steve Reeves, Reg Park, Gordon Scott, Mickey Hargitay i wielu innych mniej znanych. Nie są najlepszymi aktorami (bardzo dobry jest Scott), ale ich potężne mięśnie nieodmiennie wywołują zachwyt wśród widzów.

Rozmowę przeprowadziliśmy w przeddzień wyjazdu teatru Pantomimy na następne tournee po Skandynawii, życząc jak największych sukcesów całemu zespołowi.
Rozmawiał H. J.
Tytuł oryginalny: „Kulturystyka wszędzie popularna”. „Sport dla Wszystkich” marzec 1963 r.
Ostatnia aktualizacja 25 stycznia 2010 08:12


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Flesz
Omsk, 1968 r.
Omsk, 1968 r.
JEWGIENIJ KOŁTUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE