Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10032387
osób.
Oni s± z nami:
O czym pisa³ "SdW" 53 lata temu. Autor: Jan W³odarek
Ok³adka „SdW” , luty 1957


Ma³o dzi¶ kto pamiêta, a z obecnie æwicz±cych kulturystykê prawie nikt, ¿e w roku 1957 nast±pi³o uwolnienie siê Polski z kleszczy stalinowskiego re¿imu. To by³ czas odwagi, odnowy, i nadziei tak¿e w sporcie. Polski pa¼dziernik wyda³ owoce. Po d³ugich latach zak³amania zaczê³o siê mówiæ prawdê o patologii w sporcie.

Redakcja miesiêcznika „Sport dla Wszystkich”, a w niej Stanis³aw Zakrzewski, który wcze¶niej by³ represjonowany przez znienawidzony Urz±d Bezpieczeñstwa, z zaanga¿owaniem przyst±pi³a do tworzenia powszechnej, masowej kultury fizycznej. Pracy by³o du¿o. Trzeba by³o pomy¶leæ o atrakcyjnym programie dostosowanym do zainteresowañ spo³eczeñstwa, uwzglêdniaj±cym jak najwiêcej form æwiczeñ i rywalizacji. St±d te¿ wyp³yn±³ pomys³ Stanis³awa Zakrzewskiego, aby masowo uprawiane by³y æwiczenia si³owe...

Ustalono wówczas szeroki projekt programu powszechnej kultury fizycznej, którego realizacja w du¿ej mierze zale¿a³a od stworzenia kadry instruktorskiej oraz uzyskania w³a¶ciwych warunków do przeprowadzenia tego programu.
W³a¶nie tym sprawom po¶wiêcona by³a reformatorska krajowa narada aktywu sportowego w Warszawie, która odby³a siê w lutym 1957 r.

Z wielkim entuzjazmem i nadziej± zosta³a ona zapowiedziana na ³amach lutowego wydania „Sportu dla Wszystkich”, u¿ywaj±cego - na ok³adce w 1957 roku - podtytu³u: „Ko³o Sportowe”.( Nale¿y przypomnieæ, ze pierwszy numer „Ko³a Sportowego” ukaza³ siê w styczniu 1952 roku, a po piêciu latach tytu³ przekszta³ci³ siê w „Sport dla Wszystkich”).

„Witamy j± z nadziej± w sercu, wierzymy, ¿e dokona ona rzeczowej, krytycznej i wszechstronnej oceny sytuacji w polskiej kulturze fizycznej, ¿e nakre¶li drogi jej prawid³owego dalszego rozwoju (…) Przede wszystkim oczekujemy w³a¶ciwego rozwi±zania problemów powszechnego wychowania fizycznego oraz zabezpieczenia rzeczywistych, a nie tylko formalnych warunków jego uprawiania. Pragniemy, bowiem, by sport przesta³ byæ tylko has³em, by znalaz³ codzienne zastosowanie w ¿yciu ka¿dego obywatela".

Mo¿na chyba w pe³ni podpisaæ siê pod tymi s³owami tak¿e i teraz!
Mo¿e i dzi¶ warto zastanowiæ siê, co zrobiæ, aby wspó³czesna kulturystyka by³a w pe³ni zdrowa i po¿yteczna spo³eczeñstwu, a szczególnie m³odzie¿y?

53 lata temu Redakcja „SdW” bra³a aktywny udzia³ w historycznym zakrêcie w dziejach sportu polskiego. W³±czy³a siê do prac nad upowszechnianiem kultury fizycznej w¶ród spo³eczeñstwa. W lutowym numerze mo¿emy przeczytaæ artyku³ wstêpny o tym, co nale¿y robiæ w okresie odnowy kultury fizycznej oraz artyku³y upowszechniaj±ce wychowanie fizyczne:
„Pocz±tki jazdy parami”, „Gra podwójna w tenisie sto³owym”, „Uczymy siê graæ w koszykówkê”, „Gimnastyka pomaga mi w pracy” (autor: St. Zakrzewski), „Podstawowa taktyka w hokeju na lodzie”, „Technika mistrzów slalomu i zjazdu”, „Konserwacja sprzêtu narciarskiego i ³y¿ew”, „Na narty”, Na Torwarze t³ok”, „Sport – lekarstwo doskona³e”, „A przecie¿ nie zmarnowa³em m³odo¶ci”, „Sport starszych panów” itd.

Trzeba obiektywnie stwierdziæ, ¿e w nastêpnych miesi±cach w naszym sporcie by³y ju¿ konkrety – realne plany odnowy. Z dotychczasowego chaosu zaczyna³ powoli tworzyæ siê porz±dek organizacyjny. I na tej fali odnowy w kraju pojawi³a siê kulturystyka, czerpi±c wzory z atletycznej szko³y Boba Hoffmana.

Mo¿na powiedzieæ, ¿e luty 1957 to miesi±c brzemienny w historyczne dla sportu wydarzenia, a dla kulturystyki, która choæ by³a tylko w zamy¶le Stanis³awa Zakrzewskiego, faktycznym pocz±tkiem naszej kulturystyki. Kilka miesiêcy pó¼niej w „SdW” ukaza³y siê artyku³y o æwiczeniach kulturystycznych.
Ju¿ wtedy pojawiaj± siê w kulturystyce zacz±tki po³±czonych ¶ci¶le idea³ów piêkna ducha i cia³a (kalokagathia) wywodz±cych siê ze staro¿ytno¶ci.


Na zdjêciu kopia rze¼by greckiej, fot. Jerzy Jankiewicz


Teraz za¶ mo¿na powiedzieæ: Ka¿dy w kulturystyce widzi to, co do niej w³o¿y³ (pasjê, czas, wysi³ek, itd.) i od niej otrzyma³ (np. zdrowie lub kalectwo, silne cechy charakteru, pomoc w realizacji ¿yciowych celów, czy te¿ stratê czasu). Ale na tym potwierdzeniu nie nale¿y poprzestaæ, gdy¿ pozostaje przecie¿ wczesna historia naszej kulturystyki.

Kluczem dla jej poznania w³a¶nie jest znajomo¶æ tego, co od 1957 do 1966 roku zosta³o napisane przede wszystkim przez Stanis³awa Zakrzewskiego w ”Sporcie dla Wszystkich”.
I z tym jest niestety problem, bowiem dzisiejsi komentatorzy i redaktorzy kolorowych pisemek dla kulturystów nie znaj± historii. Ja to t³umaczê tym, ¿e „SdW” jest dla nich niedostêpny; a mo¿e to nawet lepiej, ¿e oni nic nie pisz± o pocz±tkach naszej kulturystyki. W jednym z czasopism mamy za to t³umaczenia tekstów o anglosaskich si³aczach – zapa¶nikach z XVIII i XIX wieku. Przyznajê, ¿e to ³atwiejsze, ni¿ szukanie po bibliotekach egzemplarzy „Sportu dla Wszystkich”.

Klucz do poznania historii jest. S± te¿ jeszcze nieliczni ju¿ Pionierzy naszej kulturystyki. Co wiêc stoi na przeszkodzie, aby przypominaæ pocz±tki naszej kulturystyki i ludzi, którzy j± tworzyli? My¶lê, ¿e jednak najwiêksz± przeszkodê stanowi brak kwalifikacji dziennikarskich, a w du¿ej mierze lenistwo osób, którzy nazywaj± siebie redaktorami kolorowych czasopism dla kulturystów. Czy¿bym siê myli³?
Autor: Jan W³odarek
Luty 2010

Rej. 8/jw -1/14.02.2010

Ostania aktualizacja 14 lutego 2010 , godz. 11:37
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
M¦ 2009 Bia³ystok
M¦ 2009 Bia³ystok
J. KO£TUN Z DZIEWCZÊTAMI, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE