Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7077403
osób.
Oni są z nami:
Wpływ genetyki na rozwój ramion. Autor: Henryk Jasiak
(Na zdjęciu Bertil Fox, mr Universum 83, wkrótce zniszczył go"koks", fot. z "ASJ" 1983)


Jaki wpływ mają uwarunkowania genetyczne, czyli dziedziczenie na rozwój mięśni ramion?

Badania i doświadczenia wykazały, że na pewno pomagają osiągnąć kompleksowy rozwój w krótszym czasie, ale nie decydują o rozwoju ramion. Uwarunkowania genetyczne to przede wszystkim budowa kości ramion (stosunek długości górnych i dolnych kości), kształt mięśni (długie – krótkie), wreszcie liczba włókien mięśniowych. Kluczem do kompleksowego rozwoju tej części ciała jest wytrwały, precyzyjnie ustawiony trening i uporczywe dążenie do celu. Najlepszym tego przykładem są zwycięzcy dotychczasowych konkursów Mr Olimpia, a więc praktycznie najlepsi kulturyści świata w poszczególnych latach. Prawie nikt z nich z nich nie miał pełnych uwarunkowań genetycznych, a jednak wielokrotnym treningiem potrafili oni uformować i rozwinąć swoje ramiona w sposób doskonały.


Larry Scott, Mr Olimpia w latach 1965-1966 miał bicepsy niczym piłki, bardzo pełne i zaokrąglone. Osiągnął to przez intensywny trening. Nie miał jednak tzw. szczytu bicepsów, brak mu było, bowiem uwarunkowań genetycznych.

Sergio Oliva, Mr Olimpia w latach 1967-1969 miał bicepsy bardzo duże, niezwykłe gęste mięśnie, ale w sumie dość płaskie, bez szczytów. Też brak mu było pełnych uwarunkowań genetycznych.

Arnold Schwarzenegger, Mr Olimpia w latach 1970-1975 i 1980 miał duże predyspozycje genetyczne, ale nie doskonałe. Jedno jego ramię miało mniejszy szczyt bicepsu niż drugie. Poprzez trening dopracował się on niemal idealnych w kształcie i umięśnieniu ramion.

Chris Dickerson, Mr Olimpia 1982 miał genetykę poniżej przeciętnej i mięśni bardzo oporne do rozwoju, jednak dużym wysiłkiem i ciężką pracą doprowadził swoje ramiona do niemal pełnego rozwoju.

Jak wynika z powyższych przykładów, najważniejsza jest praca i uparte dążenie do celu, więc każdy, bez względu na cechy dziedziczne, może proporcjonalnie ukształtować masę mięśniową ramion.
Autor: Henryk Jasiak ( 1936 -2008)
Reg.14/medycyna -4/
Ostania autoryzacja 25.02.2010 godz. 25:35
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Flesz
Witek w ogrodzie, 2007 r.
Witek w ogrodzie, 2007 r.
WITOLD MAJCHRZAK ( 1917 - 2009)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE