Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6116653
osób.
Oni są z nami:
Wpływ genetyki na rozwój ramion. Autor: Henryk Jasiak
(Na zdjęciu Bertil Fox, mr Universum 83, wkrótce zniszczył go"koks", fot. z "ASJ" 1983)


Jaki wpływ mają uwarunkowania genetyczne, czyli dziedziczenie na rozwój mięśni ramion?

Badania i doświadczenia wykazały, że na pewno pomagają osiągnąć kompleksowy rozwój w krótszym czasie, ale nie decydują o rozwoju ramion. Uwarunkowania genetyczne to przede wszystkim budowa kości ramion (stosunek długości górnych i dolnych kości), kształt mięśni (długie – krótkie), wreszcie liczba włókien mięśniowych. Kluczem do kompleksowego rozwoju tej części ciała jest wytrwały, precyzyjnie ustawiony trening i uporczywe dążenie do celu. Najlepszym tego przykładem są zwycięzcy dotychczasowych konkursów Mr Olimpia, a więc praktycznie najlepsi kulturyści świata w poszczególnych latach. Prawie nikt z nich z nich nie miał pełnych uwarunkowań genetycznych, a jednak wielokrotnym treningiem potrafili oni uformować i rozwinąć swoje ramiona w sposób doskonały.


Larry Scott, Mr Olimpia w latach 1965-1966 miał bicepsy niczym piłki, bardzo pełne i zaokrąglone. Osiągnął to przez intensywny trening. Nie miał jednak tzw. szczytu bicepsów, brak mu było, bowiem uwarunkowań genetycznych.

Sergio Oliva, Mr Olimpia w latach 1967-1969 miał bicepsy bardzo duże, niezwykłe gęste mięśnie, ale w sumie dość płaskie, bez szczytów. Też brak mu było pełnych uwarunkowań genetycznych.

Arnold Schwarzenegger, Mr Olimpia w latach 1970-1975 i 1980 miał duże predyspozycje genetyczne, ale nie doskonałe. Jedno jego ramię miało mniejszy szczyt bicepsu niż drugie. Poprzez trening dopracował się on niemal idealnych w kształcie i umięśnieniu ramion.

Chris Dickerson, Mr Olimpia 1982 miał genetykę poniżej przeciętnej i mięśni bardzo oporne do rozwoju, jednak dużym wysiłkiem i ciężką pracą doprowadził swoje ramiona do niemal pełnego rozwoju.

Jak wynika z powyższych przykładów, najważniejsza jest praca i uparte dążenie do celu, więc każdy, bez względu na cechy dziedziczne, może proporcjonalnie ukształtować masę mięśniową ramion.
Autor: Henryk Jasiak ( 1936 -2008)
Reg.14/medycyna -4/
Ostania autoryzacja 25.02.2010 godz. 25:35
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Zwiedzanie warszawskich  siłowni, 2009 r.
Zwiedzanie warszawskich siłowni, 2009 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE