Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10042264
osób.
Oni s± z nami:
Wspomaganie pokrzywami. Autor: Maria Szustakowska - Chojnacka

Pokrzywa zwyczajna zalecana mê¿czyznom (kulturystom).

Pokrzywê zalicza siê do najbardziej wszechstronnych zió³ leczniczych. Od niepamiêtnych czasów przypisywano pokrzywie ró¿ne w³a¶ciwo¶ci. W staro¿ytno¶ci leczono ni± rany i krwawienia. Do dzi¶ w medycynie ludowej ma szerokie zastosowanie. Ma dzia³anie moczopêdne, przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne, bakteriostatyczne itd.

Na podstawie badañ przeprowadzonych w USA stwierdzono, ¿e zaburzenia równowagi hormonalnej, które dotycz± mê¿czyzn, mo¿na odwróciæ za pomoc± wzbogacenia diety w pokarmy o du¿ej zawarto¶ci naturalnych androgenów, co zaowocuje wzrostem poziomu naturalnego testosteronu. Mo¿na w tym celu wykorzystaæ ro¶liny, jak np. sosnê a zw³aszcza jej py³ek, liliê Dawida, jak równie¿ pokrzywê zwyczajn±, która jest naj³atwiej dostêpna.


Pokrzywa zwyczajna jest chwastem rozpowszechnionym w ca³ej strefie umiarkowanej pó³kuli pó³nocnej. Ro¶nie na wilgotnych terenach bogatych w próchnicê, zwi±zki azotowe, na rumowiskach, zaro¶lach, przy p³otach, zabudowaniach, a tak¿e na ¶mietnikach i gruzach. Oprócz pokrzywy zwyczajnej wystêpuje najczê¶ciej pokrzywa parz±ca, której ³odygi i li¶cie pokryte s± sztywnymi szczeciniastymi, parz±cymi w³oskami, zawieraj±cymi m. innymi kwas mrówkowy.

Li¶cie pokrzywy zawieraj± ok. 5% chlorofilu, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne ( krzemowy, mas³owy, octowy, glikolowy, i glicerowy ). Wystêpuj± tak¿e makro i mikroelementy takie jak; wapñ, ¿elazo, fosfor, magnez, mangan, potas, mied¼, krzem, selen, chrom, kobalt, cynk, nikiel, mied¼, hormony ro¶linne, witaminy z grupy B, K, D, beta – karoten ( do 50mg%) a przede wszystkim witamina C ( do100-600mg w 100g produktu ). W korzeniach znajduj± siê ¶luzy, wosk, kwasy organiczne, lecytyny, fitosterole, sole mineralne i rozpuszczalna krzemionka. Histamina i kwas mrówkowy, obecne we w³oskach pokrywaj±cych li¶cie, powoduj± powstanie pêcherzy na skórze przy jej zetkniêciu z w³oskami. ( dlatego pokrzywy zbiera siê w rêkawiczkach ) Pokrzywa zawiera wiêksze ilo¶ci bia³ka ni¿ inne ro¶liny l±dowe. Surowcem leczniczym jest ziele i korzeñ.

Ju¿ w staro¿ytno¶ci pokrzywa by³a znana w medycynie. Syreniusz wspomina, ¿e by³a to ro¶lina pomocna na wiele dolegliwo¶ci. W³a¶ciwo¶ci lecznicze pokrzywy by³y znane Hipokratesowi. Rzymianie nacierali ni± obola³e stawy. S³owianie odwarem z pokrzywy skrapiali odzie¿ i pomieszczenia mieszkalne, aby zapewniæ spokój i odsun±æ z³e moce.

Do dzi¶ pokrzywa ma szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. ¦wie¿y sok pito, jako ¶rodek wzmacniaj±cy, zwiêkszaj±cy si³y obronne organizmu, szczególnie w grypie i przeziêbieniach. Zewnêtrznie stosowano pokrzywê, jako ¶rodek goj±cy, przeciwgnilny. Przyk³adano li¶cie na czyraki, wrzody, liszaje.

Pokrzywa mo¿e przywróciæ zdrowie a nawet uratowaæ ¿ycie. Zapewne niejeden chory na gru¼licê ¿y³by jeszcze, gdyby zaufa³ dzia³aniu pokrzywy, a niejedno dziecko wyleczono by z krzywicy .Pokrzywa ma dzia³anie moczopêdne, przeciw krwotoczne, pobudzaj±ce przemianê materii, przeciw biegunkowe, przeciwcukrzycowe, odka¿aj±ce, bakteriostatyczne, regeneruj±ce, przeciwreumatyczne.

Zastosowanie; -choroby skóry, jak egzema, -schorzenia alergiczne, w tym gor±czka sienna i astma oskrzelowa, - niedokrwisto¶æ ( wystêpuj±ca w pokrzywie witamina C i ¿elazo dzia³aj± wzmacniaj±co ) - hamowanie silnych krwawieñ z dróg rodnych, - przerost prostaty, - kamica moczanowa, - sk±pomocz, - reumatyzm, - oty³o¶æ, - artretyzm itd.

Przy krwotokach z nosa, zaburzeniach przemiany materii, przy anemii nale¿y stosowaæ napary z pokrzywy. Napar przyrz±dza siê z 1 ³y¿ki suszonych li¶ci zalanych jedn± szklank± wrz±cej wody. Zaparza siê przez 10 minut i pije codziennie po 1 szklance miêdzy posi³kami. Do p³ukania gard³a mo¿na stosowaæ odwar z korzenia. ( 2³yzki na szklankê wody).

Pokrzywy nie wolno stosowaæ przy krwawieniach spowodowanych polipami, cyst± oraz w chorobach nerek.
Pokrzywê zalicza siê do afrodyzjaków, dzia³aj±cych zw³aszcza na mê¿czyzn. Podwy¿sza ona poziom wolnego testosteronu we krwi, zapobiega konwersji testosteronu do estrogenów i jego po³±czeniem z bia³kami, w których traci on sw± aktywno¶æ. Pokrzywa jest fitoandrogenem, dostarcza naturalnych androgenów zamiast estrogenów i tym samym s³u¿y mê¿czy¼nie. Fitoandrogeny, niezale¿nie od mechanizmu dzia³ania, podwy¿szaj± stê¿enie wolnego testosteronu i zmieniaj± proporcje miêdzy androgenami a estrogenami na korzy¶æ androgenów.

Badania naukowe przeprowadzone w USA wykaza³y, ¿e korzeñ pokrzywy hamuje ³±czenie siê dihydrotesteronu ( DHT ) z globulin±, która wi±¿ê hormony p³ciowe ( SHBG ) i tym samym podwy¿sza poziom aktywnych androgenów we krwi, co potwierdzono w licznych badaniach In vitro, na izolowanych komórkach ludzkich. Hamuje enzym aromatazê, przeciwdzia³a konwersji testosteronu do estradiolu (enzym aromataza przekszta³ca testosteron do estradiolu, a inny - 5-alfa- reduktaza - do DHT (dihidrotesteronu, który zaliczany jest do najsilniejszych z istniej±cych androgenów, hormon o ogromnym znaczeniu dla zdrowia i samopoczucia mê¿czyzny). Na podstawie tych wyników stwierdzono, ¿e pokrzywa jest szczególnie zalecana u mê¿czyzn z ³agodnym przerostem prostaty i niedoborów androgenów we krwi. Badania potwierdzi³y korzystny wp³yw korzenia pokrzywy na prostatê. W³a¶ciwo¶ci przeciwzapalne korzenia pokrzywy wykazano w odniesieniu do prostaty, innych tkanek i narz±dów itd.

Jak wynika z powy¿szego pokrzywa a szczególnie jej k³±cza i korzenie jest zalecana równie¿ dla kulturystów. Nalewka z korzenia, który zalewa siê wódk± i pozostawia na 6-8 dni (2 ³y¿ki korzenia i 1,5 l wódki ), przyjmowana w dawce od 30 -150 kropel dziennie wp³ywa na wzrost wolnego testosteronu, zwiêksza siê aktywno¶æ testosteronu w ustroju. Nastêpuje przyrost czerwonych krwinek i hemoglobiny we krwi. Podnosi siê, zatem wydolno¶æ fizyczna. Zalet± pokrzywy jest wzrost stê¿enia mioglobiny w miê¶niach, dziêki temu s± one lepiej dotlenione i nastêpuje przyrost miê¶ni. Dzia³ania moczopêdne, napotne, odtruwaj±ce itd. maj± wp³yw na nie pojawianie siê obrzêków po wysi³ku fizycznym. Nie wystêpuj± zakwasy .
Pokrzywa ma du¿± warto¶æ od¿ywcz± i z tego powodu w krajach zachodnich przyrz±dzana jest czêsto jak szpinak ( ziele przed spo¿yciem nale¿y starannie oczy¶ciæ, sparzyæ wrz±tkiem. Ma ono smak przyjemny, korzenno-gorzkawy, przypominaj±cy szpinak. W temp 60 C w³oski trac± w³a¶ciwo¶ci parz±ce. Z pokrzyw sporz±dza siê; omlety, zupy, farsze, sa³atki itp.

Pokrzywa ma du¿e znaczenie lecznicze, oczyszcza organizm ze z³ogów kwasu moczowego, odprowadza z³ogi ¿ó³ciowe, poprawia stan w±troby, zwiêksza produkcjê czerwonych cia³ek krwi Pomaga w pielêgnowaniu urody. Korzeñ pokrzywy uzupe³nia poziom testosteronu i ma wp³yw na mêski uk³ad rozrodczy
Sugerowana dawka ; 300 – 1200 mg korzenia pokrzywy.

Omawiaj±c naturalne ¼ród³a androgenów opar³am siê na ksi±¿ce - ‘’Naturalny testosteron. Klucz do witalno¶ci i sprawno¶ci mê¿czyzny’’. .Autor:; Stephen Harrod Buhner. Mini recenzja do przeczytania Na Forum JWIP.PL , dzia³ „Kulturystyka”, temat „ Recenzja ksi±¿ek kulturystycznych”.
Autor: Maria Szustakowska – Chojnacka, 20 luty 2010
15. Rej.15/wspomaganie -1//20.02.2010

Ostatnio aktualizacja 5 marca 2010 godz. 14:28



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Dobra szko³a d¼wigania
Dobra szko³a d¼wigania
w toku modyfikacji. TKKF "B£YSKAWICA" DO PO£OWY LAT 70.
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE