Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9285967
osób.
Oni są z nami:
Wspomaganie pokrzywami. Autor: Maria Szustakowska - Chojnacka

Pokrzywa zwyczajna zalecana mężczyznom (kulturystom).

Pokrzywę zalicza się do najbardziej wszechstronnych ziół leczniczych. Od niepamiętnych czasów przypisywano pokrzywie różne właściwości. W starożytności leczono nią rany i krwawienia. Do dziś w medycynie ludowej ma szerokie zastosowanie. Ma działanie moczopędne, przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne, bakteriostatyczne itd.

Na podstawie badań przeprowadzonych w USA stwierdzono, że zaburzenia równowagi hormonalnej, które dotyczą mężczyzn, można odwrócić za pomocą wzbogacenia diety w pokarmy o dużej zawartości naturalnych androgenów, co zaowocuje wzrostem poziomu naturalnego testosteronu. Można w tym celu wykorzystać rośliny, jak np. sosnę a zwłaszcza jej pyłek, lilię Dawida, jak również pokrzywę zwyczajną, która jest najłatwiej dostępna.


Pokrzywa zwyczajna jest chwastem rozpowszechnionym w całej strefie umiarkowanej półkuli północnej. Rośnie na wilgotnych terenach bogatych w próchnicę, związki azotowe, na rumowiskach, zaroślach, przy płotach, zabudowaniach, a także na śmietnikach i gruzach. Oprócz pokrzywy zwyczajnej występuje najczęściej pokrzywa parząca, której łodygi i liście pokryte są sztywnymi szczeciniastymi, parzącymi włoskami, zawierającymi m. innymi kwas mrówkowy.

Liście pokrzywy zawierają ok. 5% chlorofilu, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne ( krzemowy, masłowy, octowy, glikolowy, i glicerowy ). Występują także makro i mikroelementy takie jak; wapń, żelazo, fosfor, magnez, mangan, potas, miedź, krzem, selen, chrom, kobalt, cynk, nikiel, miedź, hormony roślinne, witaminy z grupy B, K, D, beta – karoten ( do 50mg%) a przede wszystkim witamina C ( do100-600mg w 100g produktu ). W korzeniach znajdują się śluzy, wosk, kwasy organiczne, lecytyny, fitosterole, sole mineralne i rozpuszczalna krzemionka. Histamina i kwas mrówkowy, obecne we włoskach pokrywających liście, powodują powstanie pęcherzy na skórze przy jej zetknięciu z włoskami. ( dlatego pokrzywy zbiera się w rękawiczkach ) Pokrzywa zawiera większe ilości białka niż inne rośliny lądowe. Surowcem leczniczym jest ziele i korzeń.

Już w starożytności pokrzywa była znana w medycynie. Syreniusz wspomina, że była to roślina pomocna na wiele dolegliwości. Właściwości lecznicze pokrzywy były znane Hipokratesowi. Rzymianie nacierali nią obolałe stawy. Słowianie odwarem z pokrzywy skrapiali odzież i pomieszczenia mieszkalne, aby zapewnić spokój i odsunąć złe moce.

Do dziś pokrzywa ma szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. Świeży sok pito, jako środek wzmacniający, zwiększający siły obronne organizmu, szczególnie w grypie i przeziębieniach. Zewnętrznie stosowano pokrzywę, jako środek gojący, przeciwgnilny. Przykładano liście na czyraki, wrzody, liszaje.

Pokrzywa może przywrócić zdrowie a nawet uratować życie. Zapewne niejeden chory na gruźlicę żyłby jeszcze, gdyby zaufał działaniu pokrzywy, a niejedno dziecko wyleczono by z krzywicy .Pokrzywa ma działanie moczopędne, przeciw krwotoczne, pobudzające przemianę materii, przeciw biegunkowe, przeciwcukrzycowe, odkażające, bakteriostatyczne, regenerujące, przeciwreumatyczne.

Zastosowanie; -choroby skóry, jak egzema, -schorzenia alergiczne, w tym gorączka sienna i astma oskrzelowa, - niedokrwistość ( występująca w pokrzywie witamina C i żelazo działają wzmacniająco ) - hamowanie silnych krwawień z dróg rodnych, - przerost prostaty, - kamica moczanowa, - skąpomocz, - reumatyzm, - otyłość, - artretyzm itd.

Przy krwotokach z nosa, zaburzeniach przemiany materii, przy anemii należy stosować napary z pokrzywy. Napar przyrządza się z 1 łyżki suszonych liści zalanych jedną szklanką wrzącej wody. Zaparza się przez 10 minut i pije codziennie po 1 szklance między posiłkami. Do płukania gardła można stosować odwar z korzenia. ( 2łyzki na szklankę wody).

Pokrzywy nie wolno stosować przy krwawieniach spowodowanych polipami, cystą oraz w chorobach nerek.
Pokrzywę zalicza się do afrodyzjaków, działających zwłaszcza na mężczyzn. Podwyższa ona poziom wolnego testosteronu we krwi, zapobiega konwersji testosteronu do estrogenów i jego połączeniem z białkami, w których traci on swą aktywność. Pokrzywa jest fitoandrogenem, dostarcza naturalnych androgenów zamiast estrogenów i tym samym służy mężczyźnie. Fitoandrogeny, niezależnie od mechanizmu działania, podwyższają stężenie wolnego testosteronu i zmieniają proporcje między androgenami a estrogenami na korzyść androgenów.

Badania naukowe przeprowadzone w USA wykazały, że korzeń pokrzywy hamuje łączenie się dihydrotesteronu ( DHT ) z globuliną, która wiążę hormony płciowe ( SHBG ) i tym samym podwyższa poziom aktywnych androgenów we krwi, co potwierdzono w licznych badaniach In vitro, na izolowanych komórkach ludzkich. Hamuje enzym aromatazę, przeciwdziała konwersji testosteronu do estradiolu (enzym aromataza przekształca testosteron do estradiolu, a inny - 5-alfa- reduktaza - do DHT (dihidrotesteronu, który zaliczany jest do najsilniejszych z istniejących androgenów, hormon o ogromnym znaczeniu dla zdrowia i samopoczucia mężczyzny). Na podstawie tych wyników stwierdzono, że pokrzywa jest szczególnie zalecana u mężczyzn z łagodnym przerostem prostaty i niedoborów androgenów we krwi. Badania potwierdziły korzystny wpływ korzenia pokrzywy na prostatę. Właściwości przeciwzapalne korzenia pokrzywy wykazano w odniesieniu do prostaty, innych tkanek i narządów itd.

Jak wynika z powyższego pokrzywa a szczególnie jej kłącza i korzenie jest zalecana również dla kulturystów. Nalewka z korzenia, który zalewa się wódką i pozostawia na 6-8 dni (2 łyżki korzenia i 1,5 l wódki ), przyjmowana w dawce od 30 -150 kropel dziennie wpływa na wzrost wolnego testosteronu, zwiększa się aktywność testosteronu w ustroju. Następuje przyrost czerwonych krwinek i hemoglobiny we krwi. Podnosi się, zatem wydolność fizyczna. Zaletą pokrzywy jest wzrost stężenia mioglobiny w mięśniach, dzięki temu są one lepiej dotlenione i następuje przyrost mięśni. Działania moczopędne, napotne, odtruwające itd. mają wpływ na nie pojawianie się obrzęków po wysiłku fizycznym. Nie występują zakwasy .
Pokrzywa ma dużą wartość odżywczą i z tego powodu w krajach zachodnich przyrządzana jest często jak szpinak ( ziele przed spożyciem należy starannie oczyścić, sparzyć wrzątkiem. Ma ono smak przyjemny, korzenno-gorzkawy, przypominający szpinak. W temp 60 C włoski tracą właściwości parzące. Z pokrzyw sporządza się; omlety, zupy, farsze, sałatki itp.

Pokrzywa ma duże znaczenie lecznicze, oczyszcza organizm ze złogów kwasu moczowego, odprowadza złogi żółciowe, poprawia stan wątroby, zwiększa produkcję czerwonych ciałek krwi Pomaga w pielęgnowaniu urody. Korzeń pokrzywy uzupełnia poziom testosteronu i ma wpływ na męski układ rozrodczy
Sugerowana dawka ; 300 – 1200 mg korzenia pokrzywy.

Omawiając naturalne źródła androgenów oparłam się na książce - ‘’Naturalny testosteron. Klucz do witalności i sprawności mężczyzny’’. .Autor:; Stephen Harrod Buhner. Mini recenzja do przeczytania Na Forum JWIP.PL , dział „Kulturystyka”, temat „ Recenzja książek kulturystycznych”.
Autor: Maria Szustakowska – Chojnacka, 20 luty 2010
15. Rej.15/wspomaganie -1//20.02.2010

Ostatnio aktualizacja 5 marca 2010 godz. 14:28Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Następny  sukces, 2012 r.
Następny sukces, 2012 r.
J. KOŁTUN Z DZIEWCZĘTAMI, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE