Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6791877
osób.
Oni są z nami:
SOPOT 1960. Autor:AN.
HISTORIA MISTRZOSTW POLSKI W KULTURYSTYCE. I W SOPOCIE.
W Sopocie - pokaz siły i piękna

Kulturystyka weszła w Polsce na własną drogę. Lepszą i oryginalniejszą niż gdzie indziej. Wykazał to konkurs sopocki, rozgrywany w konkurencji ogólnopolskiej. Zgromadził on na starcie sam kwiat kulturystów, ubiegających się o tytuł najlepiej zbudowanego i najsprawniejszego sportowca Wybrzeża.
Uczestnicy konkursu musieli demonstrować nie tylko podstawę i mięśnie, ale również swoją siłę i sprawność. I to właśnie jest nowe w polskiej szkole kulturystycznej.


Konkurs rozgrywał się w dwóch grupach: seniorów i juniorów, a w każdej grupie w dwóch kategoriach wzrostu. Seniorów obowiązywały dwa ćwiczenia siłowe: wyciskanie sztangi w leżeniu oraz przysiad ze sztangą. W kategorii wzrostu do 168 cm: wyciskanie sztangi wagi 70 kg i przysiad z obciążeniem 80 kg ( na barkach) w kategorii powyżej 168 cm : wyciskanie 75 kg i obciążenie w przysiadzie 85 kg.
Już pierwszym ćwiczeniu zanotowano niespodziankę. Rekord - dwudziestokrotne wyciśnięcie sztangi wagi 75 kg ustanowił student Uniwersytetu Warszawskiego Józef Radziwiłko. Mimo ze nie ma wyglądu ciężarowca (piękna, klasyczna budowa), zdystansował ciężarowca tej klasy jak, Cieplak, który doszedł tylko do 18 powtórzeń, Jasiński, ćwicząc sztangą lżejszą o 5 kg (niższa kategoria wzrostu) osiągnął 15 powtórzeń. W jego grupie startował pięknie zbudowany Jerzy Grodek, który właśnie w wyciskaniu i przysiadach strącił dużo punktów, co zadecydowało jego przegranej w ogólnej klasyfikacji.
Gdyby nie to, Andrzej Jasiński - „Mr Polski” na rok 1959, zszedłby z areny pokonany.

Poza Grodkiem, czołówka naszych kulturystów zdobyła w przysiadach maksymalna ilość punktów (po 5 za 20 przysiadów). Jerzy Grodek natomiast wypadł doskonale w ćwiczeniach gimnastycznych, demonstrując efektowne przerzuty i salta.
Próba ćwiczeń siłowych wykazała, że w przyszłości ciężar sztangi należy dostosować nie do wzrostu, lecz do wagi zawodnika. Regulamin sopocki krzywdził najwyraźniej „;lekkiego” Andrzeja Liedkiego z Legnicy, który musiał dźwigać tę samą sztangę, co Jasiński, mimo że ważył o 15 kilogramów mniej.

Liedke, najlżejszy z niskich seniorów, choć posiada posągową budowę i wspaniale rzeźbione mięśnie, właśnie z powodu małej wagi ciała (63,5 kg) nie był w stanie rywalizować z cięższymi przeciwnikami i nie zakwalifikował się do finału. Gdy po zakończeniu eliminacji zorientowano się w błędzie regulaminu, jury na wieczornym posiedzeniu postanowiło dopuścić Ledkiego do finałowego konkursu, ale o tej decyzji nie zdołano go na czas zawiadomić. Liedke opuścił już Sopot, tracąc chyba pewne drugie miejsce w swojej kategorii wzrostu (do 168 cm).

Konkurs zgromadził na starcie 23 zawodników. W stosunku do ostatniego konkursu o tytuł „Mr Polski” wszyscy uczestnicy poprawili się, co najmniej o klasę. Wielu z nich dogania już Andrzeja Jasińskiego, mimo że i on poprawił się znacznie. W ciągu ostatnich 10 miesięcy Jasiński zwiększył objętość klatki piersiowej ze 115 na 124 cm (przy wdechu) oraz objętość ramienia z 39 na 44 cm (pomiar dokonano po rozgrzewce). Zdaniem niektórych, Andrzej Jasiński zaczyna zatracać harmonie proporcje budowy.

Zainteresowanie konkursem w Sopocie bardzo duże to mimo niepogody. Ulewny deszcz spowodował przełożenie imprezy na 14 i 15 sierpnia. Widzów zebrało się kilka tysięcy.
Przedstawiciele Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki postanowili włączyć imprezę do przyszłorocznego kalendarza sportowego. Ma się ona odtąd odbywać rokrocznie w Sopocie.

Jury konkursu stanowili:
Redaktor Stanisław Zakrzewski (przewodniczący) oraz dr Kądziałkiewicz, mgr Styczyński i mgr Strelau.

Wyniki konkursu sopockiego

Juniorzy
( wzrost do 168 cm):
1. Czesław Parysek, Kutno
2. Mieczysław Gasztold, Legnica
Juniorzy (powyżej 168 cm)
1. Lech Bednarek , Sopot
2. Andrzej Ultkowski, Gdańsk
Seniorzy (wzrost do 168 cm)
1. Andrzej Jasiński, Warszawa
2. Ryszard Wysocki, Gdańsk
3. Jerzy Baranowski, Łódź
Seniorzy (wzrost powyżej 168 cm)
1.Jerzy Grodek, Warszawa
2.Józef Radziwiłko, Warszawa
3.Ryszard Paciejewski, Elbląg
Wszechkategoria
1. Andrzej Jasiński, Warszawa
2. Jerzy Grodek, Warszawa
3. Józef Radziwiłko, Warszawa
4. Ryszard Paciejewski, Elbląg
5. Ryszard Wysocki, Gdańsk
6. Jerzy Baranowski, Łódź

Autor: AN.

Od JWIP.PL.
Pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Polski w kulturystyce odbyły się dzięki inicjatywie Stanisława Zakrzewskiego, ówczesnego redaktora naczelnego miesięcznika „Sport dla Wszystkich” i właśnie z tego czasopisma jest wyżej prezentowany artykuł.
Bez znajomości ważniejszych wydarzeń i tych ludzi, którzy tworzyli historię naszej kulturystyki, trudno oceniać jej współczesny kierunek, szczególnie wyczynowej sprowadzącącej się wyłącznie do masy i napinania mięśni.
Zdjęcia archiwalne z pierwszych lat naszej kulturystyki można zobaczyć w Galerii JWIP.PL

22. Rej. 22/historia - 4/4.03.2010
Ostatnia aktualizacja 6 marca 2010 godz. 16:30
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
 F. Felini wyraził swój podziw dla  malarstwa W. Siudmaka
F. Felini wyraził swój podziw dla malarstwa W. Siudmaka
GALERIA PRAC WOJTKA SIUDMAKA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE