Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9292275
osób.
Oni są z nami:
Aspekty etyczne w sporcie
Wprowadzenie: Etyka w sporcie.
Od dłuższego czasu bardzo modne jest używanie powiedzenia fair play. Słyszy się je nie tylko na zawodach sportowych, ale i w życiu codziennym. Fair play, czyli tzw. etyka sportowa to nic innego jak poszanowanie drugiej osoby oraz ducha sportowego. Jest to sposób myślenia, a nie tylko sposób zachowania. Obejmuje problematykę walki z oszustwem, podstępu przy poszanowaniu reguł, przemocy (zarówno fizycznej, jak i werbalnej), wyzysku, nierówności szans, nadmiernej komercjalizacji i korupcji. W tym szerokim zakresie mieści się kwestia stosowania śródków dopingujących.

Sport (kulturystyka) jest również działalnością kulturalną, która wzbogaca społeczeństwo i przyjaźń między narodami. Jednocześnie jest uważany za działalność, która gdy jest uprawiana uczciwie, pozwala jednostce lepiej się poznać, wyrazić swą osobowość spełnić się i rozwinąć, zdobyć umiejętności i pokazać swoje zdolności. Sport umożliwia zaistnienie w społeczeństwie, jest źródłem przyjemności, dobrego samopoczucia i zdrowia.

Swego czasu profesor. Józef Lipiec powiedział: - „Każda gra opiera się na zasadach, które muszą wykluczać łajdactwo i kłamstwo. Z faktu, że inni oszukują, nie wynika, że ja jestem usprawiedliwiony".

W szerokim pojęciu etyki w sporcie mieszczą się aspekty etyczne dopingu i właśnie o tym poniżej jest fragment z książki pt. ”Kontrola dopingu w sporcie”, której autorami są Krzysztof Chrostowski i Marek Daniewski.

Polecam!
Piotr Puchalski, 31 października 2008 r.ASPEKT ETYCZNY DOPINGU
Tekst z książki ‘Kontrola dopingu w sporcie” aut. Dr med. Krzysztof Chrostowski, dr Marek Daniewski, wyd. Instytut Sportu, Warszawa 1990).

Przeciwdziałanie łamaniu zasad etycznych przez stosujących środki dopingujące jest zasadniczym motywem, którym kierowała się Komisja Medyczna MKOL wprowadzając przepisy antydopingowe. Ogłoszenie kodeksu etycznego obowiązującego Laboratoria Kontroli Dopingu oraz przygotowywanie kodeksu etycznego przeznaczonego dla lekarzy sportowych to jedna z form działania w tym kierunku. Doping jest sprzeczny z podstawowymi zasadami etyki i deontologii lekarskiej. Udział lekarzy w dostarczaniu sportowcom środków dopingu oraz w nadzorowaniu ich stosowania jest wyrazem głębokiego kryzysu moralnego w świecie lekarskim. Świadczą o tym zeznania świadków podczas procesu Bena Johnsona. Wspomniany kodeks etyczny powinien być przestrzegany również przez działaczy sportowych, trenerów oraz samych sportowców.


Należy zdawać sobie sprawę, że doping jest:
-sprzeczny z regulaminem MKOL i przepisami federacji sportowych,
-oszustwem,
-łamaniem podstawowych zasad etycznych sportu i walki FAIR-PLAY,
-okłamywaniem samego siebie i innych,
-fałszowaniem wyników sportowych, ,
-zniewagą wobec innych zawodników,
-sprzeniewierzeniem zaufania rodziny, przyjaciół, klubu i kraju,
-rzuceniem hańby na cały związek sportowy i na jego członków,
-czynnikiem demoralizującym i pozbawiającym sport funkcji wychowawczej,
-sprzeczny z kodeksem cywilnym, może więc pociągać sankcje karne.

Niektórzy zwolennicy stosowania dopingu w naszym sporcie twierdzą, że "doping nie jest wcale groźny, a nawet wskazany dla zawodników najwyższego wyczynu, wysoko wytrenowanych, byle był pod kontrolą lekarską.

Ostatnio pojawiły się również głosy o konieczności legalizacji stosowania dopingu i nawet organizowana igrzysk i mistrzostw dla tych, którzy stosują środki farmakologiczne jako "niezbędny element treningu".

Inni uważają, że używanie środków farmakologicznych to tylko jedna z form postępu przenikającego do współczesnego sportu. Świat zaakceptował wprowadzanie do sportu osiągnięć technicznych (np. nawierzchni tartanowych na bieżni, czy tyczki z włókien szklanych), które znacznie podniosły możliwości osiągnięć na zawodach. Rodzi się pytanie, czy opinia publiczna uzna - jak tego chcą niektórzy - za dopuszczalne stosowanie przez sportowców środków farmakologicznych dla zwiększenia ich wyczynowości. Odpowiedź jest jednoznaczna - nie uzna.
Nie zmienią się też kryteria moralne i nie będą uznawane rekordy zdobyte za pomocą dopingu.

W wielu krajach władze i federacje sportowe oceniane były na podstawie wyników uzyskiwanych przez sportowców oraz zysków płynących z imprez sportowych. Stąd ich możliwości potępiania czołowych zawodników stosujących doping były ograniczone, a sankcje raczej symboliczne.

Współczesne tendencje w sporcie polegają na dążeniu do wiarygodnych osiągnięć, stąd konieczne jest wzajemne zaufanie między zawodnikami, kibicami i opinią publiczną oraz przekonanie o "czystych" metodach treningu i walki sportowej.

Etyka sportowa, a więc ogół norm moralnych i zasad postępowania przyjętych i obowiązujących w środowisku, ma swoje podstawy w etyce społecznej. Ogromne zmiany, dokonujące się w ostatnim czasie w moralności i poczuciu odpowiedzialności naszego społeczeństwa mogą wpływać na sytuacje w sporcie.
W odbywającym się w listopadzie 1989 r. w Rzymie kongresie pod hasłom "Sport, etyka i władza na rzecz społeczeństwa włoskiego" Papież Jan Paweł II powiedział do zebranych: - "Jesteśmy wszyscy zaniepokojeni degeneracją sportu, hańbiącą wzniosłe ideały, których on może być nośnikiem i które pasjonuj miliony ludzi. Sport nie może być celem samym w sobie i sprowadzać sit jedynie do pogoni za osiągnięciami wyników, gdyż straci się wówczas z oczu prawdziwe dobro człowieka" .
Autorzy: Dr med. Krzysztof Chrostowski, dr Marek Daniewski,.

25.Rej.25/ sterydy - 7/ 12.03.2010

Ostatnia aktualizacja 12 marca 2010 r. godz. 21:47

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Sławek na wystawie Siudmaka, 2004 r.
Sławek na wystawie Siudmaka, 2004 r.
w toku modyfikacji. TKKF "BŁYSKAWICA" DO POŁOWY LAT 70.
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE