Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9525381
osób.
Oni są z nami:
Mleko surowe czy UHT? Aut. Maria Szustakowska - Chojnacka

Fot. z arch.

W diecie osób uprawiających sporty mleko jest bardzo dobrym źródłem składników odżywczych, a to głównie ze względu na zawartość aminokwasów egzogennych oraz niezbędnych witamin, a ponadto składników mineralnych,do których należy wapń. Odgrywa on bardzo ważną rolę w procesach metabolicznych w organizmie człowieka. Wapń i wraz z fosforem jest budulcem tkanki kostnej.

Jest zdrowe dla większości społeczeństwa, a białko mleka zaliczane jest do najlepszego białka zwierzęcego, więc jest polecane uprawiającym sporty siłowe. Wiele osób jednak nie toleruje mleka, ze względu na brak lub niedostateczną ilość enzymu (betagolaktydazy) rozkładającego cukier mleczny. Powoduje to biegunkę, wzdęcia i złe samopoczucie.

Jest pomocne w leczeniu pęcherzyka żółciowego. Kompres z zimnego surowego mleka przynosi natychmiastową ulgę. Według medycyny ludowej szwajcarskiej takie kompresy leczą szybciej niż inne leki. Zalecane jest picie mleka w przypadku nadkwasoty żołądka, ponieważ neutralizuje ono kwas.

Mleko – to wydzielina gruczołu mlekowego. Według Międzynarodowej Federacji Mleczarskiej – mleko jest produktem całego nieprzerwanego doju od zdrowej żywionej krowy mlecznej otrzymany w sposób prawidłowy. Skład mleka uwarunkowany jest genetycznie jak również środowiskowo, które w 70% ma znaczenie w ilości składników mleka. Najwyższą wartość odżywczą ma mleko surowe, gdyż wszystkie składniki znajdują się w naturalnych pożądanych proporcjach.
Polskie Normy podają, że mleko surowe jest produktem naturalnym, uzyskiwanym w czasie dojenia zdrowych krów, niczym nie uzupełnione i niczego nie pozbawione. Natomiast Dyrektywa Unii Europejskiej definiuje mleko surowe, jako produkt wytworzony w wyniku wydzielania gruczołów mlecznych krów, owiec, kóz itd., które nie było podgrzewane do temp. powyżej 40oC ani nie zostało poddane jakiejkolwiek obróbce, która dałaby podobny efekt .

Wymagania szczegółowe odnoszące się do mleka surowego precyzują wymagania weterynaryjne odnośnie produkcji mleka oraz jakie powinno spełniać mleko surowe przeznaczone do produkcji. Mleko odbierane z gospodarstw nie powinno zawierać więcej niż 100 000 drobnoustrojów w 1 mililitrze, 400 000 komórek somatycznych, nie powinno zawierać wody i posiadać punkt zamarzania w temp. nie wyższej niż - 0, 52oC itd. Mleko nie powinno zawierać śladów antybiotyków w ilości nie przekraczającej poziomu ustalonego odpowiednimi przepisami.
Poziom komórek somatycznych w mleku jest jednym z czynników decydujących o jego klasie. Nadmierna ilość komórek może wynikać z powodu nieprawidłowego dojenia, lub choroby wymion. Pomieszczenia do udoju i do przechowywania mleka powinny być odizolowane od wszelkich źródeł zanieczyszczeń, jak toalety, składy obornika itd.

Ministerstwo Zdrowia podaje, że mleko prosto od krowy nie powinno być spożywane w stanie nieprzegotowanym, ze względu na możliwość zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi. Skuteczną metodą jest poddanie obróbce termicznej. Występujące w handlu mleko UHT, jest trwałe, gdyż poddane jest procesowi uperyzacji, która polega na przepuszczaniu przez cienką warstwę mleka przegrzanej pary wodnej w temp. 135oC w ciągu 1 sekundy.
Metodę UHT ( Ultra High Temperature ) utworzono przede wszystkim na potrzeby handlu, aby móc sprzedawać produkt, który ma dłuższy okres przydatności, odpowiadający producentom i handlowcom, obniżający koszty produkcji i transportu. Wyprodukowanie świeżego mleka jest znacznie droższe. Powinno to być mleko najwyższej, jakości, zachowując przy tym nieprzerwany łańcuch chłodniczy od momentu wyprodukowania aż do dostarczeniu konsumentowi.

Alternatywą dla procesu uperyzacji UHT jest proces mikrofiltracji, zakończony pasteryzacją prowadzoną w łagodnych warunkach. Metoda ta zwana Extended Shelf Life ( ESL ) została wprowadzona w USA w!994 r. i stosowana jest w wielu krajach Europy Zachodniej, między innymi w Anglii, we Francji i cieszy się dużą popularnością.
Mleko podgrzewa się do temp, 55 o C, poddaje odgazowaniu, wirowaniu. Następnie kieruje się do pierwszej pętli membranowej, w której następuje mikrofiltracja, później do drugiej ( ponowna mikrofiltracja ) i pasteryzuje w temp. 72o C przez 15 sekund, po czym mleko poddaje się chłodzeniu. Technologia mikrofiltracji umożliwia usunięcie zanieczyszczeń mikrobiologicznych i redukuje bakterie w 99, 9% w mleku surowym. Mleko posiada wydłużony okres trwałości.(14 dni). Jest zbliżone pod względem smaku i wartości odżywczych do mleka prosto od krowy.

Procesy pasteryzacji czy sterylizacji wpływają na obniżenie wartości odżywczych, szczególnie witamin, które są wrażliwe na wysokie temperatury, głównie B12, B1, kwas foliowy. Straty te zależą od temperatury ogrzewania i wynoszą np. w przypadku pasteryzacji -10%, -sterylizacji ( UHT)- 20%. Zmniejsza się również zawartość witaminy C, której i tak jest w mleku mało. W przypadku pasteryzacji straty wynoszą-15%, sterylizacji – 25 % .

Na polskim rynku znajdują się cztery zakłady mleczarskie, które produkują mleko z zastosowaniem technologii ESL. Należą do nich; Milanda ( Ostrołęka ), Ale Mleko( Radomsko), Mleko Zimne(Robico) oraz Łowickie (Łowicz).
Ostatnio wzrasta sprzedaż mleka w automatach. Mlekomaty stały się hitem we Włoszech, Austrii i w Czechach. Ustawiane są często w pobliżu centrów handlowych. Hodowcy krów wymyślili ten system, aby ominąć dyktat dużych sieci handlowych narzucających niskie ceny.
W Polsce pierwsze automaty pojawiły się w Cieszynie. Znajdują się również w Białymstoku, w Tarnowskich Górach itp. Mleko surowe, schłodzone po uboju, dowożone jest do automatów. Jest to mleko pełne, nieodtłuszczone ( 4, 25 % ) tłuszczu, niepasteryzowane, bez konserwantów. Butelki są dezynfekowane parą (przed ich napełnieniem mlekiem). Takie mleko jest droższe niż w sklepie. Cena 1l wynosi 3 zł. Można je kupować o każdej porze dnia. Gospodarstwo, które dostarcza mleko, jest pod stałą kontrolą lekarza weterynarii .

W USA ostatnio bardzo rozpowszechnia się moda na picie mleka prosto od krowy. Amerykanie stwierdzają, że takie mleko jest wprawdzie droższe od pasteryzowanego, sprzedawanego w sklepie, ale jest to w rezultacie opłacalne gdyż w budżecie domowym przeznacza się mniejszą kwotę na usługi medyczne ( wizyty lekarskie, leki ).
Zwolennicy mleka od krowy są zdania, że pasteryzacja niszczy cenne dla człowieka enzymy, bakterie obecne w mleku, właściwości prozdrowotne i pozbawia mleko smaku. Picie tego mleka wyjaławia organizm powodując zmniejszenie jego odporności. Wielu internistów np. ( dr. Joseph ) twierdzi, że ci, co piją świeże mleko prosto od krowy rzadziej chorują na alergie pokarmowe. ( Jest to problem kontrowersyjny, występują różne opinie ) .
Najważniejsza w USA organizacja rządowa Food and Drug, Administation regulująca rynek żywnościowy i leków zabrania picia mleka prosto od krowy, argumentując widoczny związek między piciem świeżego mleka a zachorowaniami na salmonellozę, czy inne choroby bakteryjne. Mimo to obserwuje się tendencje związane ze spożywaniem niepasteryzowanego mleka na całym świecie w tym również w USA.

Istnieją fundacje, jak; Wetlin A.Price Foundation, która przywraca bogate w składniki odżywcze pokarmy w diecie człowieka, jakim między innymi jest mleko.( Organizacja ta jest pro-ekologiczna, która wspiera lokalny handel, sprzeciwia się wegetarianizmowi ).
Nie zwracając uwagi na przepisy FDA, obecnie w 28 stanach zezwala się na sprzedaż mleka prosto od krowy, jak np. w stanie; Arizona, Kalifornia, czy Waszyngton; można je nawet kupić w sklepach. Natomiast w innych stanach np. ; w Wirginii zabrania się rolnikom sprzedaży mleka prosto od krowy. Ten zakaz nie obowiązuje właścicieli krów. Aby ominąć przepis stanowy osoby propagujące picie mleka prosto od krowy, mogą kupić udział w krowie, którą na stałe opiekuje się rolnik na farmie. Często ją odwiedzać, sprawdzać czy jest zdrowa (w oparciu o wyniki badań.

Kupujący udział w krowie otrzymuje, więc ekoprodukt w dobrej cenie, z dostawą do domu. Rolnik jest zadowolony, gdyż ma stałego klienta, który będzie kupował mleko tak długo jak żyć będzie krowa ( Taki udział w krowie można również odsprzedać ) Możliwość zakupienia ‘’ udziału w krowie ’’ a co za tym idzie po prostu świeżego mleka oferuje kilka tysięcy farm w Ameryce .W ciągu ostatnich czterech lat liczba ta wzrosła wielokrotnie.

Coraz więcej też Amerykanów woli pić mleko prosto od krowy aniżeli pasteryzowane, argumentując, że krowy przetrzymywane w ogromnych hodowlach, są ponad miarę eksploatowane. Ze względu na to, ze chorują często, profilaktycznie podaje się im antybiotyki prawie przez całe życie. Otrzymują również hormony, aby szybciej rosły i zachodziły w ciążę. Są karmione paszami przemysłowymi, które mogą zawierać środki ochrony roślin.

Natomiast krowy przebywające na farmie pasie się na łąkach przez ¾ roku. Zimą karmione są sianem i karmą ekologiczną. Nie podaje się im hormonu wzrostu, antybiotyków bez potrzeby.

Przytoczony powyżej sposób regulowania sprawy picia mleka surowego prosto od krowy wydaje się interesujący i możliwy u nas do zaakceptowania szczególnie w miejscowościach położonych blisko gospodarstw ekologicznych .

W Polsce też, może nieco w innej formie, istnieje możliwość bezpośredniego kupna ekologicznej żywności ( w tym mleka ) u konkretnego rolnika posiadającego gospodarstwo ekologiczne. Cena jest pozbawiona narzutów, podatków. Sprzedaż może się odbywać w różny sposób, np. online. Można zamówić u rolnika mleko, jaja przez internet; WWW.odrolnika.pl. Każdy też może obejrzeć dane gospodarstwo. Planowane są w tym celu dni otwarte. Krowy pasione są na łące, zimą – sianem, ziemniakami, śrutem itd., Są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Ten rodzaj sprzedaży wymyślili nasi rolnicy od niedawna.

Aktualnie występują w świecie trendy w kierunku spożywania produktów świeżych, jak najmniej przetworzonych, w tym mleka . Tak, jak wspomniano one najczęściej mają krótki okres przydatności do spożycia. Powinny być, zatem przechowywane w urządzeniach chłodniczych. Wybierajmy świadomie produkty żywnościowe świeże, w tym mleko surowe .Mleko UHT może być przydatne np. na okres weekendu.

Istniejący obecnie światowy trend nakłaniający do korzystania z produktów naturalnych jest całkowicie uzasadniony. Już Hipokrates ( 400l.p.n.e ) stwierdził, że ‘’ mleko jest najlepszym, kompletnym pokarmem, jaki stworzyła natura ’’. Korzystajmy, więc z darów natury, bo każdy z nas jest jej nierozerwalną częścią. Tak było od początku dziejów człowieka i tak jest do dziś.
Aut. Maria Szostakowska – Chojnacka, wrzesień 2010
Rej.141/dietetyka - 9/23.09.2010 r.
Ostatnia ektualizacja 16.10.2010 r. godz. 09:40


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Flesz
Anna Sygnecka, 1987 r.
Anna Sygnecka, 1987 r.
Wspaniali ze wsi i miasteczek (LZS), 1986 - 1992
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE