Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9950477
osób.
Oni są z nami:
4 października - rok 1959. Autor: Jan Włodarek

Kartka z historii polskiej kulturystyki

Na zdjęciu G.Mierczuk z "SdW"

W tym dniu w Warszawskiej Hali Gwardii, w ramach Mistrzostw Świata w podnoszeniu ciężarów, odbył się konkurs o tytuł Mr Universe, uznawany też jako konkurs na najlepiej zbudowanego sportowca świata.

Przyjechali najlepsi ciężarowcy, medaliści światowych zawodów, bardzo silni i sprawni fizycznie, a przy tym zgrabni i harmonijnie zbudowani. Wśród nich wyróżniał się Hawajczyk Tommy Kono z USA - wychowanek sławnego trenera Boba Hoffmana - bardziej utytułowany zawodnik, dwukrotny mistrz olimpijski, siedmiokrotny mistrz świata, a w kulturystyce - obrońca tytułu Mr Universe z 1957 roku. Jego rywalem był znakomicie zbudowany Luis Martin z Wielkiej Brytanii, odnoszący sukcesy w podnoszeniu ciężarów i kulturystyce. Do czołówki ciężarowców zaliczali się również Scali Mustapha z Maroka oraz Polak, Jan Czepułkowski, olimpijczyk, które we wcześniejszym mistrzowskim konkursie pozowania w Teheranie zajął 5 miejsce.


Wydarzeniem było to, że po raz pierwszy w historii tych zawodów dopuszczono do konkursu zawodników ćwiczących tylko kulturystykę. Udział doskonale przygotowanych kulturystów: Guy Mierczuka z Francji, proporcjonalnie zbudowanego o wspaniałej rzeźbie mięśni - trzykrotnego zdobywcy tytułu Mr France (1956, 1958, 1959) oraz potężnego Egipcjanina Hameda el Guendi - Mr. Egiptu, znacznie podniósł poziom rywalizacji i widowiskowość zawodów. Wystąpił też debiutujący w tej imprezie Andrzej Jasiński, były gimnastyk i ciężarowiec oraz zwycięzca jedynego, i zarazem ostatniego, konkursu kulturystycznego Mr Polonia w 1959 roku.

Komisja sędziowska w pięcioosobowym składzie, w której zasiadał m.in. Bob Hoffman z USA, pionier kulturystyki, trener, dziennikarz i zarazem milioner sponsorujący reprezentację amerykańskich ciężarowców, oraz Michał Firsowicz, długoletni lekarz polskich ciężarowców, oceniała umięśnienie zawodników w trakcie ich pozowania oraz oddzielnie ich postawę (przodem, bokiem i tyłem) w skali do 20 punktów.

Podczas konkursu, od prezentacji zawodników do wręczenia im medali, nie milkły brawa publiczności szczelnie wypełniającej trybuny jedynej w stolicy hali widowiskowej. Widownia entuzjastycznie reagowała na każdy ruch zawodników i grę ich mięśni. Były ekipy TVP i Kroniki Filmowej oraz przedstawiciele prasy krajowej i zagranicznej.

W świetle jupiterów, na ogromnej, specjalnie na ten konkurs wybudowanej scenie, zawodnicy zaprezentowali nie tylko harmonijne umięśnienie, ale też mistrzowski sposób pozowania.

Najlepiej wypadł 23-letni Guy Mierczuk. W pozowaniu udzielił poglądowej lekcji, jak prezentować swoje umięśnienie. Każda jego poza była staranna i płynnie wykonana.
Wrażenie z jego występu najbardziej oddaje wypowiedź redaktora "Sportu dla Wszystkich", Stanisława Zakrzewskiego: "Francuz swoim umięśnieniem budził ogólny podziw. Jego tors był godny dobrego rzeźbiarza" . Guy Mierczuk zwyciężył, wyprzedzając o 1 pkt swojego równieśnika Egipcjanina Hameda el Guendi. III miejsce zajął 29-letni Tommy Kono z USA. Dobrze wypadł Jan Czepułkowski (VII m.), wyprzedzając Andrzeja Jasińskiego, który był ostatnim i skutecznie rewanżując się temuż za porażkę w Konkursie Mr Poland.
W rywalizacji ciężarowcy kontra kulturyści zwyciężyli ci ostatni, co spowodowało, że od tego konkursu mieli prawo startować w imprezach dotychczas przeznaczonych tylko dla ciężarowców.

Należy dodać, że Mr Universe - Guy Mierczuk, był nie tylko wspaniale umięśnionym kulturystą. Imponował też siłą i sprawnością, m. in. przysiadał ze sztangą z obciążeniem 200 kg, podrzucał sztangę z obciążeniem 140 kg, 100 m pokonywał w czasie 11, 5 sekundy, wzwyż skakał 170 cm i regularnie pływał.

Konkurs Mr Universe był wielkim wydarzeniem w naszym kulturystycznym światku. Jean Dame przewodniczący Komisji Kulturystyki przy przy Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów i Kulturystyki, powiedział: - Cieszę się, że pierwsze mistrzostwa rozegrane w Warszawie były próbą udaną. Wnioskując z zainteresowania publiczności widać, że kulturystyka będzie się u was dobrze rozwijać.

Można powiedzieć, że zawody najlepszych, swym wdziękiem, wsparły działania miesięcznika "Sport dla Wszystkich" (ukazującego się w nakładzie ponad 70 tys. egzemplarzy), który od kilku lat intensywnie propagował ćwiczenie kulturystyczne. Nastąpiła eksplozja zainteresowania polskiej młodzieży ćwiczeniami siłowymi.
Kulturystyka w Polsce stała się nowym i modnym sportem dla wszystkich, mającym dziesiątki tysięcy zwolenników i nielicznych antagonistów, którzy krytykując, jeszcze bardziej ją propagowali. Lawinowo zwiększała się liczba ćwiczących i powstawały nowe ośrodki kulturystyczne z największym w kraju - warszawską "Syrenką". Najlepsi zawodnicy rywalizowali w lokalnych i ogólnopolskich zawodach oraz co roku w Mistrzostwach Polski w Sopocie.
Można powiedzieć, że od warszawskiego konkursu Mr Universum 1959 rozpoczął się nowy etap rozwoju kulturystyki w Polsce, stanowiący podwaliny współczesnej kulturystyki.

Dane antropometryczne niektórych uczestników konkursu Mr Universum

( Źródło „SdW” z 1959 r.)Autor: Jan Włodarek. Maj 2002
Rej. 242 / jw. -30/
Ostatnia aktualizacja : 2011.01.25 Godz. 23:08


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
 Tommy Kono, 1959 r.
Tommy Kono, 1959 r.
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE