Od JWIP.PL: Przypominamy artyku³ z 2005 roku, uwa¿aj±c, ¿e tytu³owe pytanie jest dalej aktualne. A odpowied¼ mo¿na ³atwo uzyskaæ od autora artyku³u.
Marzec 2011 r.
Prowadz±c sklep z od¿ywkami dla sportowców, w tym dla kulturystów, obserwuje, w jaki sposób niektóre firmy produkuj±ce suplementy reklamuj± swoje produkty i tego nie popieram.
Mam uwagi, co do sposobu i rzetelno¶ci wiele pozornie obiecuj±cych reklam i podawanych w nich tzw. zalet produktów. Agresywna reklama sprzyja sprzeda¿y, bo nie zawsze jest rzetelna.
rzyk³adów jest wiele, m.in. obiecuj±ca „7 kg masy miê¶niowej w jeden miesi±c i bêdziesz wielki”. Oburza, ¿e co¶ takiego mo¿na kolportowaæ? Przecie¿ czy tak siê stanie, to zale¿y od wielu uwarunkowañ zwi±zanych lub dotycz±cych osoby kupuj±cej, np.: postêpowania dietetycznego i treningowego, wagi cia³a, wieku, sta¿u treningowego determinuj±cych przyrost masy miê¶niowej. Ku memu zdziwieniu, wielu, szczególnie m³odych ulega takiej reklamie i bezkrytycznie chcê nabyæ ów „preparat na du¿e miê¶nie”, nie licz±c siê z wydatkiem.
Æwicz±cy wierz± w tzw. si³ê produktu bezzasadnie jemu zachwalanego, bowiem on niby zastêpuje sterydy. To klasyczny chwyt reklamowy, wyci±gacz pieniêdzy, pozostawiam bez komentarza.
Do grupy cudacznych preparatów zaliczam gainer z zwarto¶ci± bia³ka tylko 7%, ale zawieraj±cy HMB, kreatynê oraz, pirogronian wapnia. Mam powa¿ne w±tpliwo¶ci czy preparaty o wymienionych sk³adnikach sprawdz± siê w próbie przyswojenia ich przez nasz organizm wspólnie z bia³kiem, wêglowodanami, t³uszczami i do tego zmiksowane z mlekiem.
W tym miejscu uprzejmie zapytuje producenta reklamowanego produktu, dlaczego ka¿e braæ to wszystko spo¿ywaæ z pokarmem z jednej miski, bo to lepiej? To, wiêc jak rozumieæ zalecenie tego samego producenta ze, kreatynê i HMB nale¿y spo¿ywaæ na ¿o³±dek wolny od posi³ku.
Niektórzy producenci mocni s± w pseudonaukowej pisanej „; mowie - trawie”, z której oprócz ogólników, ³aciñskich s³ów nic rzetelnego nie wynika. Np. ich produkt „X wzmacnia uk³ad odporno¶ciowy”; tak jak byliby¶my byli chorowitymi rekonwalescentami, a nie osobnikami d¼wigaj±cym ciê¿ary. Dalej w tym stylu: „poprawia przemianê materii” - co tu poprawiaæ, gdy¿ wiêkszo¶æ z æwicz±cych ma przemianê szybsz± ni¿ Orient Ekspres. Inna rewelacja - od¿ywka „zawiera: bia³ko z serwatki - lub z mleka”. S± te¿ one „najlepsze” lub „najskuteczniejsze”, ale przy tym niepoprzedzone naukowymi badaniami w zakresie skuteczno¶ci i szkodliwo¶ci dla zdrowia, o czy producent i reklamodawca nie informuje.
Tego typu przyk³ady mo¿na mno¿yæ, ale tu nie miejsce na nie, wiêc najwy¿sza pora na zrozumienie, o co tak naprawdê chodzi niektórym producentom zachwalaj±cym swoje produkty?
W tym tzw. biznesie najwa¿niejsza jest kasa æwicz±cych, a nie to czy oni osi±gn± obiecane im efekty treningowe.
Ja uwa¿am, ¿e napakowany miê¶niami osobnik, widniej±cy na etykiecie, danej od¿ywki, swój sukces wizualny zawdziêcza przede wszystkim ciê¿kiej pracy, prawid³owo dobranej diecie, treningowi i co jest smutn± prawd±, prawid³owo dobranemu tzw. „towarowi” („koks” – przyp. red.), powtarzam w³a¶ciwie dobranym, a nie na „pa³ê” oraz wielu innym istotnym czynnikom, których czê¶æ wymieni³em na pocz±tku artyku³u. Natomiast od¿ywki, które on - napakowany reklamuje wy³±cznie dla pieniêdzy. A ironi± jest, ¿e On jest w dobrej sytuacji materialnej, ¿e nie musi u¿ywaæ reklamowanych przez siebie produktów. O tym warto pamiêtaæ!
Moja rada dla Czytelników: dokonujcie zakupów u ludzi prowadz±cych sprzeda¿, którzy sprawdzili siê swoj± wiedz± i najlepiej, je¶li sami trenuj±. Oni na pewno fachowo wam doradz±, co wybraæ z uwzglêdnieniem odpowiedniej od¿ywki do waszej diety, przemiany materii, typu budowy itp. Mo¿na mieæ pewno¶æ ze nie podsun± przereklamowany towar.
Pytajcie siê te¿ do¶wiadczonych i roztropnych kolegów, jakich suplementów u¿ywaj±, obserwujcie w³asne efekty po stosowaniu danego suplementu.
Je¶li spo¿ywacie od¿ywkê, a czujecie, ¿e zalega w ¿o³±dku lub wzdyma i powoduj± potê¿ne wiatry, to albo bierzesz za du¿± porcjê, (co czêsto zalecaj± producenci), ale jest pewne, ¿e ta od¿ywka nie s³u¿y organizmowi, który j± odrzuca. Takich od¿ywek nie kupowaæ i innym nie polecaæ.
Ka¿dy z nas jest inny i tak jak wymaga indywidualnego doboru diety, wymaga te¿ w miarê innego postêpowania suplementacyjnego.
Czêsto zdarza siê, ¿e pragniesz kupiæ od¿ywkê, bo twój kumpel z si³owni niby zrobi³ na niej 5 kg masy miê¶niowej.
Ale czy wiesz, jak± on ma przemianê materii, jak siê od¿ywia (tylko nie mów mi, ¿e to wiesz, bo nie zagl±dasz mu do lodówki), ile ¶pi, æwiczy i jak siê regeneruje, wreszcie czy ma budowê podobn± do twojej?
Dla przyk³adu, je¶li masz szybk± przemianê materii i bêdziesz spo¿ywa³ suplement, który ci j± jeszcze przyspieszy to jedynym, co „wyprodukuje” z niej twój organizm bêd± „drogocenne kupy w toalecie”, a ju¿ na pewno nie wielkie miê¶nie.
Z drugiej strony, je¶li nawet trafisz przez przypadek na w³a¶ciwy dla siebie suplement, to do¶wiadczysz na pewno wspania³ych przyrostów masy i jako¶ci miê¶ni.
Pamiêtaj, i tu powtórzê, ¿e spo¿ywanie nawet najlepszej od¿ywki musi byæ zawsze dopasowane do twoich indywidualnych mo¿liwo¶ci (wagi cia³a, przyzwyczajeñ ¿ywieniowych, itp.).
Od¿ywka musi byæ przyjêta we w³a¶ciwym czasie. Przed treningiem czy po nim? W po³±czeniu z posi³kiem czy na pusty ¿o³±dek? Razem z innymi suplementami albo osobno? To wszystko ma du¿e znaczenie dla jej efektywno¶ci.
Wielu „pakerów” np. nabywa dobre preparaty uznanych producentów np.: kreatynê, HMB, aminokwasy, lecz ku memu zdziwieniu totalnie nie wie jak i z czym ma je przyjmowaæ. Nie wiedz±, te¿, jakie minera³y nale¿y koniecznie suplementowaæ do kreatyny, by osi±gn±æ zamierzony efekt, nie maj± równie¿ rozeznania, w jakim cyklu je braæ. Które aminokwasy mo¿na popiæ wêglowodanowym napojem, a które tylko wod±? Poszukaj mnie, a ja odpowiem!
Autor: Marek Cio³ek 2005 r.
Rej.306/ Wspomaganie - 4 /2011.03.28/
Ostania aktualizacja: 2011.04.05. Godz.11:59
|