Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9292252
osób.
Oni są z nami:
Wyniki badań: Kulturystyka na dopingu. Aut. Czesław Zbroja

W ostatnich 30 latach doping farmakologiczny jest powszechnie znaną patologią w współczesnym sporcie. Kulturystyka nie jest wyjątkiem. Znana jest i z tego, że jest skutecznie niszczona przez środki dopingujące.
Od pewnego czasu jest ona odbierana niekorzystnie przez cześć społeczeństwa. O ile osoby rekreacyjnie uprawiający jogging, kolarstwo, tenis, pływanie, gry zespołowe, a nawet wędrówki piesze nie szprycują się chemią, to o tyle skala obecności niedozwolonych środków dopingujących w rekreacyjnej kulturystyce jest już zatrważająca.

Niedawno zakończyłem swoje badanie na ten temat, wchodzący w skład dużego zbiorowego opracowania o stosowaniu niedozwolonych środków dopingujących w dyscyplinach siłowych. Wynik badan i moje przemyślenia na gorąco i w wielkim skrócie przedstawiam użytkownikom JWIP.PL, w formie informacji. Jest to moja wypowiedź, w dyskusji toczącej się w Forum o zjawisku, tzw. „cudeniek budujących masę mięśniową”.

Przyglądając się współczesnej kulturystyce, nie mogłem przeoczyć, iż większość ludzi spoza środowiska „pakerów” postrzega ten sport przez pryzmat sterydów, sztucznych mięśni oraz przemocy. Mogę więc powiedzieć, że popularne stwierdzenie „jak nas widzą, tak nas oceniają” szczególnie niekorzystnie i subiektywnie odnosi do jakby większości ćwiczących kulturystykę. Nie ma, co ukrywać, że na krytyczną ocenę zapracowali przede wszystkim nieliczni „bezmózgowcy” oraz powszechna opinia o łatwości nabywania sterydów i spożywania ich przez młodzież.


W ramach badań w kilku siłowniach, przeprowadzaliśmy ( ja i koledzy) obserwację uczestniczącą i ukrytą. Trwały one ponad rok, a zakończone zostały przeprowadzeniem ankiety wśród ćwiczących.
Siłownie były typowe, które przeważają w kraju, czyli nie duże, ani małe osiedlowe. Ćwiczyło w nich przeważnie ok. 100 osób. Trenujący byli zróżnicowani pod względem wieku, wykonywanego zawodu, wykształcenia, stopienia wytrenowania i stażu uprawiania kulturystyki.

Otrzymane wyniki badań nie nastrajają optymizmem, chociaż one nie powinny być zaskoczeniem dla uczestników zajęć w badanych siłowniach.
Według obserwacji i rozmów ok. 70% ćwiczących miała już styczność ze sterydami, w ankiecie przyznało się do tego 40%. Rozbieżność może wynikać z tego, że w ankiecie niektórzy z ćwiczących świadomie nie podali niechwalebnego spożywania środków dopingujących.

W obserwowanych siłowniach dominowały środki zażywane doustnie, gdyż są tanie, łatwe do użycia i powszechnie dostępne.
„Bez metki nie ma sylwetki” i taka jest niestety smutna rzeczywistość. Metanabol jest traktowany, jako bardzo niegroźny, lecz skuteczny środek. Spożywany jest powszechnie. Ostatnio wychodzi jednak z mody , gdyż polski ( podobno najlepszy i ogólnie super) jest niedostępny, na naszym rynku. Z byłych republik rosyjskich uchodzi za „brudny”, zaś ten sprowadzany z Iranu jest mało skuteczny – „słaby”. Tu pojawiła się luka na czarnym rynku, którą dilerzy szybko zapełnili oferując prohormony, obecnie bardzo dobrze znane przez odwiedzających komercyjne portale dla kulturystów.

Z moich badań wyłania się „kosmiczny” obraz tego rynku, wynikający między innymi z tego, że od kilku lat wpływa do kraju szeroki strumień tych środków produkowanych m.in. w Meksyku i USA, rozprowadzany głównie w Internecie. W czasie badań nikogo, że ćwiczących nie interesowało, iż one są zakazane w sporcie; mogą być przyczyną chorób, m. in. serca, wątroby, nerek itd. Dla nich najważniejsze było to, że one są tanie, łatwo dostępne i nie trzeba się "kłuć" igłą!

Moda na prohormony jest ogromna, mimo że, one mogą bardzo szkodzić zdrowiu. O nich na forach internetowych można przeczytać, że: „ryją wątrobę” i „psują bebechy”. Są też porady „weź lepiej teścia, mocniej szarpie i mniej szkodliwy” ( pisownia oryginalna). To jedynie głos samotnych na pustyni. O tym ze działanie i skutki spożywania prohormonów nie są do końca znane, nikt w siłowniach nie wspomniał.
Większość stosujących prohormony nie uważa je nawet za środki dopingujące. I to też jest przyczyna rozbieżności pomiędzy tym, co sami zaobserwowaliśmy, a do czego przyznali się badani.

Inne ustalenia:
- Regularnie „kuje” się ok 35-40% ćwiczących, że stażem treningowym powyżej jednego roku! Ta skala w rekreacyjnym uprawianiu kulturystki powinna już budzić trwogę, gdyż jest to negatywne zjawisko!
- 60% respondentów przyznało, że swą wiedzę o kulturystyce czerpie od znajomych; 20% z Internetu, a 20% ze specjalistycznych czasopism dla kulturystów, lansujących model „łykaj i pakuj”.
- Ponad 60% ćwiczących oceniło swój trening, jako umiarkowanie intensywny, co kłóci się z uzyskanymi danymi dotyczącymi dopingu.
- Za bardziej zdecydowaną walką z dopingiem opowiada się jedynie 16%, co już wskazuje pośrednio na skalę zjawiska.
- Uzyskane odpowiedzi przez poszczególne osoby często są ze sobą w całkowitej sprzeczności. Aż 60% ćwiczących deklaruje siebie, jako zwolenników kulturystyki klasycznej, podobnej do uprawianej w latach 60.! A jednocześnie akceptują doping, maja odstające brzuchy, nacisk kładą na „dużą masę”, często „łapie ich zadyszka”przy niektórych wytrzymałościowych ćwiczeniach, preferują i wykonują jednostronny trening na tzw. masę! Nie wiedzą jednak, że nie takie cech były charakterystycznymi dla klasycznych mistrzów żelaznego sportu ze złotego okresu kulturystyki 9 do końca lat 60 –tych). Można, więc przypuszczać, że oni albo nie znają modelu zdrowej kulturystyki z wymienionego okresu. Badający odnieśli wrażenie, że cześć ćwiczących ma rozdwojenie jaźni, albo też próbowało przedstawiać fałszywy swój wizerunek kulturysty!
- Wśród obserwowanych była grupa osób, która trenuje dla ogólnej sprawności fizycznej, czysto i dla przyjemności. Oni jednak, pozostająca w zdecydowanej mniejszości. Uważają ze kiedyś moda na anaboliki i sztuczne mięśnie minie i kulturystyka odzyska swój dawny zdrowy blask.
- W badaniu ankietowym zajęliśmy się popularnymi od lat stereotypami w kulturystyce. Na przykład. „Kulturysta często kojarzy się z mało inteligentnym „osiłkiem ze złoto podobnym łańcuchem wokół szyi oraz w dresie”, a sama wyczynowa kulturystyka często przedstawiana jest, jako sport prymitywny oparty wyłącznie na niedozwolonych środkach. Czy spotkałeś się z takim stereotypem"?
Ankietowani odpowiedzieli:
a) Osobiście spotkałem się z takim stereotypem - 67 % ankietowanych.
b) Zetknąłem się z takim stereotypem w mediach - 27 % ankietowanych.
c) Nie zauważyłem takiego zjawiska - 3% ankietowanych.
d)Trudno powiedzieć lub brak wypowiedzi ; 3 % ankietowanych.

Mam nadzieję, że w innych siłowniach podobnego typu badania wypadłyby znacznie lepiej dla kulturystyki i ćwiczących bez „koksu”. Trzeba optymistycznie przyznać, ze obecnie nawet laicy spoglądający na ćwiczących kulturystykę już odróżniają prawdziwych, bo naturalnych i zdrowych kulturystów o ładnej sylwetcę, od tych karykaturalnych powstałych w wyniku spożywania sterydów.
Autor: Czesław Zbroja, Instruktor kulturystyki. 30 października 2009 r.
Rej.413/Sterydy - 27/ 2011.09.16/JWIP.PL
Aktualizacja: 2011.09.25. Godz. 08:59


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Zadowoleni
Zadowoleni
JUBILEUSZ "BŁYSKAWICY"
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE