Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9141392
osób.
Oni są z nami:
Bob Hoffman - jego biografia historią atletyzmu

Na zdjęciu: John Grimek - "uczeń" Boba Hoffmana

Polecamy książkę: „Miasto mięśni USA - Bob Hoffman i męska kultura fizyczna York Barbell. Autor John D. Fair. (język angielski, paperback -wydanie broszurowe). 420 stron).Tytuł oryginalny: Muscletown USA : Bob Hoffman and the Manly Culture of York Barbell by John D. Fair”.
Wydawca:The Pennsylwania State University Press.

Od lat 1930 - tych do prawie połowy lat 80. stolicą podnoszenia ciężarów w Ameryce był York, Pensylwania, ojczyzna York Barbell Company firmy. Boba Hoffmana znanej na całym świecie. On to zasłużony ciężarowiec, kulturysta, trener, dziennikarz - wydawca magazynów („Strenght and Health”, „Muscular Development” i innych) dla kulturystów, ciężarowców czyli atletów, międzynarodowy działacz sportowy, sponsor amatorskiego sportu, założyciel firmy York - nie jest jednak znany w Polsce. Szkoda, gdyż On na łamach magazynów amerykańskich często przypominał sukcesy polskiego atlety Zbyszka Cyganiewicza oraz ciężarowców: Ireneusza Palińskiego, Waldemara Baszanowskiego, Mariana Zielińskiego i innych.
Pod koniec lat 50-tych, to od Hoffmana czerpał wzorce wszechstronnej kulturystyki Stanisław Zakrzewski.


Misja Boba Hoffmana było propagowanie ćwiczeń siłowych ( szczególnie podnoszenie ciężarów i kulturystyka), jako formy rekreacyjnego i zdrowego stylu życia, jako podstawy sukcesu dla Amerykanów potrzebujących wówczas fizycznego dowartościowania. Był oficjalnym doradcą prezydentów Stanów Zjednoczonych: Eisenhovera, Kennedy’ego i Nixona w zakresie rozwoju młodzieżowej kultury fizycznej. Popularyzował trening ciężarowców i kulturystów, i co należy podkreślić zainaugurował złoty wiek amerykańskiego podnoszenia ciężarów i kulturystyki.
Hoffman często zwany jest „Ojcem Światowego Podnoszenia Ciężarów i Kulturystyki” i wybitnym pionierem marketingu w sporcie, a szczególnie w produkcji i sprzedaży sprzętu i akcesoriów do uprawiania dyscyplin siłowych (podnoszenia ciężarów i kulturystyki, zapasów). Wszystkich wyprzedził w produkcji zdrowej żywności i odżywek, które dostarczał sportowcom uczestniczącym w Olimpiadach.

Książka „Muscletown USA”; to częściowo biografia Boba Hoffmana, a częściowo historia sportu i biznesu amerykańskiego, zaświadcza, jak On uczynił miasto York mekką ciężarowców i kulturystów, dyscyplin dla ówczesnych milionów młodych ludzi i ich następnych pokoleń na całym świecie. Jest prekursorem produkcji proteiny i suplementów dla sportowców wyczynowych i dla ćwiczących rekreacyjnie.
Można, więc powiedzieć, że działalność i osiągnięcia Bob Hoffmana były wzorem również dla klanu Weiderów, wówczas uczącego się nowoczesnego zarządzania i marketingu w sporcie. O walce z "klanem" jest również w tej publikacji.
Książka jest doskonałym źródłem dla zainteresowanych poznaniem prawdziwej historii światowej kulturystyki i roli jaką Bob Hoffman miał w kształtowaniu i rozwoju kulturystyki do początku lat 70 – tych ubiegłego wieku.
Bob Hoffman żył w latach 1897-1985.

Więcej o B. Hoffmanie niebawem w obszernym artykule. Recenzje książek o kulturystyce przedstawiamy na naszym FORUM.
Jan Włodarek, 1 sierpnia 2009 r.
Rej.501/ Historia - 38/2012.02.23/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.03.07. godz. 16:15

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Paryż 1971 r.
Paryż 1971 r.
Stanisław Zakrzewski (1907 - 1972)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE