Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9849389
osób.
Oni są z nami:
Bob Hoffman - jego biografia historią atletyzmu

Na zdjęciu: John Grimek - "uczeń" Boba Hoffmana

Polecamy książkę: „Miasto mięśni USA - Bob Hoffman i męska kultura fizyczna York Barbell. Autor John D. Fair. (język angielski, paperback -wydanie broszurowe). 420 stron).Tytuł oryginalny: Muscletown USA : Bob Hoffman and the Manly Culture of York Barbell by John D. Fair”.
Wydawca:The Pennsylwania State University Press.

Od lat 1930 - tych do prawie połowy lat 80. stolicą podnoszenia ciężarów w Ameryce był York, Pensylwania, ojczyzna York Barbell Company firmy. Boba Hoffmana znanej na całym świecie. On to zasłużony ciężarowiec, kulturysta, trener, dziennikarz - wydawca magazynów („Strenght and Health”, „Muscular Development” i innych) dla kulturystów, ciężarowców czyli atletów, międzynarodowy działacz sportowy, sponsor amatorskiego sportu, założyciel firmy York - nie jest jednak znany w Polsce. Szkoda, gdyż On na łamach magazynów amerykańskich często przypominał sukcesy polskiego atlety Zbyszka Cyganiewicza oraz ciężarowców: Ireneusza Palińskiego, Waldemara Baszanowskiego, Mariana Zielińskiego i innych.
Pod koniec lat 50-tych, to od Hoffmana czerpał wzorce wszechstronnej kulturystyki Stanisław Zakrzewski.


Misja Boba Hoffmana było propagowanie ćwiczeń siłowych ( szczególnie podnoszenie ciężarów i kulturystyka), jako formy rekreacyjnego i zdrowego stylu życia, jako podstawy sukcesu dla Amerykanów potrzebujących wówczas fizycznego dowartościowania. Był oficjalnym doradcą prezydentów Stanów Zjednoczonych: Eisenhovera, Kennedy’ego i Nixona w zakresie rozwoju młodzieżowej kultury fizycznej. Popularyzował trening ciężarowców i kulturystów, i co należy podkreślić zainaugurował złoty wiek amerykańskiego podnoszenia ciężarów i kulturystyki.
Hoffman często zwany jest „Ojcem Światowego Podnoszenia Ciężarów i Kulturystyki” i wybitnym pionierem marketingu w sporcie, a szczególnie w produkcji i sprzedaży sprzętu i akcesoriów do uprawiania dyscyplin siłowych (podnoszenia ciężarów i kulturystyki, zapasów). Wszystkich wyprzedził w produkcji zdrowej żywności i odżywek, które dostarczał sportowcom uczestniczącym w Olimpiadach.

Książka „Muscletown USA”; to częściowo biografia Boba Hoffmana, a częściowo historia sportu i biznesu amerykańskiego, zaświadcza, jak On uczynił miasto York mekką ciężarowców i kulturystów, dyscyplin dla ówczesnych milionów młodych ludzi i ich następnych pokoleń na całym świecie. Jest prekursorem produkcji proteiny i suplementów dla sportowców wyczynowych i dla ćwiczących rekreacyjnie.
Można, więc powiedzieć, że działalność i osiągnięcia Bob Hoffmana były wzorem również dla klanu Weiderów, wówczas uczącego się nowoczesnego zarządzania i marketingu w sporcie. O walce z "klanem" jest również w tej publikacji.
Książka jest doskonałym źródłem dla zainteresowanych poznaniem prawdziwej historii światowej kulturystyki i roli jaką Bob Hoffman miał w kształtowaniu i rozwoju kulturystyki do początku lat 70 – tych ubiegłego wieku.
Bob Hoffman żył w latach 1897-1985.

Więcej o B. Hoffmanie niebawem w obszernym artykule. Recenzje książek o kulturystyce przedstawiamy na naszym FORUM.
Jan Włodarek, 1 sierpnia 2009 r.
Rej.501/ Historia - 38/2012.02.23/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.03.07. godz. 16:15

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Słupsk -2010
Słupsk -2010
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE