Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6124745
osób.
Oni są z nami:
Wpływ wysiłku na układ pokarmowy. Aut. Maria Szustakowska - Chojnacka

Fot. z arch.

Prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego jest u sportowców bardzo istotne. Układ pokarmowy odgrywa zasadniczą rolę w dostarczaniu, energii, płynów, elektrolitów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu podczas wysiłku fizycznego. Gdy występują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego mogą one upośledzać wydolność fizyczną sportowców i wpływać negatywnie na uzyskiwane wyniki sportowe. Stwierdza się, że co drugi zawodnik przynajmniej raz w swojej karierze sportowej doświadczył dolegliwości żołądkowo - jelitowych.

Pułap tlenowy

Wysiłek fizyczny ma wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, gdy jak udowodniono, aktualne zużycie tlenu przekracza 70 % pułapu tlenowego. Zgodnie z definicją -- pułap tlenowy oznacza maksymalną ilość tlenu, jaką może pobrać organizm w czasie minuty .Wartość pułapu tlenowego określa wydolność tlenową, która oznacza zdolność do długotrwałego wysiłku o umiarkowanym nasileniu z zachowaniem ciągłości metabolizmu tlenowego.
Pułap tlenowy - to najpopularniejszy wskaźnik wydolności fizycznej, szczególnie tlenowej - to maksymalna ilość tlenu, jaką ustrój może pochłonąć w jednostce czasu. Określa się jako V02max ( maksymalny pobór tlenu ) w litrach / min lub ml / kg masy ciała /min .
Wielkość pułapu tlenowego jest uwarunkowana sprawnością narządów i mechanizmów zaangażowanych w dostarczanie tlenu do tkanek itd.
Maksymalny pobór tlenu ma różne wartości u różnych osób. U osób dorosłych waha się od 15 - 85 ml / kg / min – średnio u osób zdrowych ,niewytrenowanych – 45 - 55 ml / kg / min .Najwyższe wartości obserwuje się u wytrenowanych sporowców .Osoby z wyższym pułapem tlenowym lepiej tolerują wysiłek fizyczny .Im więcej tlenu może przyjąć organizm, tym lepiej pracują mięśnie.
Przekroczenie 70 % pułapu tlenowego może wystąpić u wytrenowanych sportowców i może spowodować dysfunkcję przewodu pokarmowego a także występowanie niektórych chorób. Przy zbyt wyczerpującej aktywności fizycznej, niekorzystne efekty mogą wystąpić po zakończeniu treningu czy zawodów. Mogą pojawiać się następujące choroby układu pokarmowego ,jak: - napięcia mięśnia zwieracza dolnego przełyku, ( refluks, wymioty ), opróżnienie z treści żołądkowej żołądka, ryzyko choroby wrzodowej dwunastnicy i krwawienie, ryzyko nowotworu jelita grubego, ryzyko uchyłków jelita grubego itp.

Ryfluks
Gdy treść żołądka zawierająca kwas solny cofa się do przełyku, powodując podrażnienie i uszkodzenie błony śluzowej, mamy do czynienia z refluksem żołądkowo- przełykowym.
Refluks żołądkowo- przełykowy ( RŻP ) dotyka około 60 % sportowców. Najczęściej występuje u biegaczy, kolarzy. Przyczyną refluksu jest zmniejszenie się pod wpływem wysiłku fizycznego napięcia mięśnia zwieracza dolnego przełyku. Cofanie się kwaśnej treści z żołądka do przełyku nie zawsze wywołuje dyskomfort w czasie wysiłku. Jednak nie należy lekceważyć tego problemu, ponieważ refluks powoduje wyraźne obniżenie osiągnięć u sportowców. Jest to zależne od czasu trwania i intensywności wysiłku. Stwierdzono, że najczęściej pojawia się podczas wysiłku siłowego ( wstrzymanie oddechu, stosowanie kulturystycznych pasów ściągających itp.)
W leczeniu choroby refluksowej stosuje się profilaktycznie leki blokujące receptory histaminowe typu H. ( dostępne na naszym rynku: cymetydyna, ranitydyna, famotydyna).
Aby zapobiec refluksowi należy zaniechać spożywania posiłków bezpośrednio przed wysiłkiem, szczególnie bogatych w białko, błonnik pokarmowy czy tłuszcze jak również takich, jak: sok pomarańczowy, kofeina ( w dużych ilościach ) bogatych w sól, alkohol. Aby przeciwdziałać RŻP należy żuć gumę, czy ssać cukierki .
Żucie gumy czy ssanie cukierków powodują wytwarzanie większej ilości śliny, co prowadzi do częstego przełykania i sprawia, że do żołądka trafia więcej powietrza.
W czasie wysiłku fizycznego o dużej intensywności ( powyżej 70 % pułapu tlenowego ) obserwuje się opóźnienie w opróżnianiu się żołądka z treści pokarmowej. Zjawisko to spowodowane jest zwiększeniem się aktywności układu wspólczulnego i poziomu katecholamin.

Układ współczulny, czyli sympatyczny ( pobudzający ) - to część autonomicznego układu nerwowego ,który powoduje reakcje niezależne od naszej woli, jak np. wydzielanie soku żołądkowego, ruchy perystaltyczne jelit. Katecholaminy- to hormony wydzielane przez część rdzeniową nadnerczy .
Po bardzo intensywnych wysiłkach fizycznych opóźnienie w opróżnianiu się żołądka, jak również obniżenie napięcia mięśnia zwieracza dolnego przełyku może być przyczyną wymiotów.
Jak stwierdzono, na podstawie doświadczeń klinicznych- wysiłek fizyczny nie wpływa na szybkość pasażu jelitowego niezależnie od populacji, płci wieku i stopnia wytrenowania.

Krwawienie
Intensywny wysiłek fizyczny może powodować krwawienia z przewodu pokarmowego. Zjawisko to występuje u biegaczy, maratończyków, rzadko u kolarzy, często u sportowców osiągających dobre wyniki, co wskazuje na większy stopień wytrenowania.
Przyczyny krwawienia z przewodu pokarmowego nie są dokładnie wyjaśnione .Przypuszcza się, że to zjawisko związane jest ze zmniejszeniem się przepływu krwi przez obszar trzewnej, co ma związek z odwodnieniem i wzrostem temperatury wewnętrznej ciała. Wtedy jelita są narażone na niedokrwienie i w jego następstwie pojawiają się zmiany powodujące krwawienie.
Stwierdza się, że to nie jest jedyna przyczyna, prawdopodobnie są jeszcze inne czynniki, które odpowiadają za krwawienia z przewodu pokarmowego. Nie we wszystkich dyscyplinach sportowych występują krwawienia u zawodników, np. u kolarzy nie występuje prawie wcale.
Regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych o niewielkim natężeniu może zmniejszać ryzyko krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Biegunka – bóle brzucha
Sportowcy skarzą się na biegunki występujące naprzemiennie z zaparciami, bóle brzucha o charakterze kolki. Przyczyną bólów o charakterze kolki, występujących podczas dużych wysiłków fizycznych, jest rozciąganie jelita grubego przez gazy jelitowe nadmiernie nagromadzone w obrębie zgięcia wątrobowego i śledzionowego na skutek zaburzeń pasażu treści i gazów jelitowych.
Silnie wyprostowana pozycja klatki piersiowej sprzyja kolce jak również wstrząsy doznawane podczas biegania lub jazdy konnej .(nie dotyczy to kolarzy ). Ryzyko wystąpienia kolki jest 13 razy mniejsze u kolarzy niż u innych sportowców, ponieważ klatka piersiowa jest pochylona do przodu. Dlatego, gdy pojawia się kolka, należy przyjąć taką właśnie postawę.
Kolka występuje we wszystkich dyscyplinach I na wszystkich poziomach zaawansowania. Im częściej sportowiec trenuje, tym bardziej spada jej ryzyko. Zmniejsza się również z wiekiem.

Kolce sprzyjają także problemy z kręgosłupem oraz spożycie posiłku przed wysiłkiem i picie płynów .Picie wody podczas wysiłku zwiększa ryzyko pojawienia się kolki, jak również napojów bogatych w cukry, szczególnie, gdy zawierają one ponad 10 % węglowodanów. Zatem zaleca się napoje o niskiej zawartości węglowodanów. Podczas wysiłku lepiej jest pić mniej a częściej niż dużo i nieregularnie. Należy wybierać napoje izotoniczne lub hipotoniczne .
Gdy pojawi się kłujący ból, ulgę przynoszą skłony w przód, napinanie mięśni brzucha, głębokie wdechy jak również stosowanie szerokiego pasa zapinanego na rzepy. W chwili pojawienia się bólu w boku, należy bardziej zacisnąć pas a potem go poluzować.

Inne dolegliwości
W czasie wysiłku fizycznego często występuje suchość w ustach, w wyniku zmniejszenia napływu śliny do ust. Przełykanie niewielkiej ilości pozostałej w ustach śliny jest utrudnione, co powoduje zaburzenie rytmu oddechu, czego konsekwencją jest spadek wydolności fizycznej.
Suchość jamy ustnej wywołują różne czynniki, jak: stres, oddychanie ustami ( wysychanie śluzówki), podniesienie kwasowości śliny ( brak neutralnego pH ), znaczne odwodnienie itp. ( pH -potencjał wodoru jest miarą kwasowości lub zasadowości roztworu).
Jak zapobiec suchości w ustach ? - żuć gumę, która wzmaga wydzielanie śliny i pomaga się zrelaksować, regularnie spożywać napoje przed wysiłkiem i w trakcie, Najlepiej pić wodę, gdyż woda ma pH około 7 ( obojętne ) zbliżone do tego, które występuje w jamie ustnej.
Na podstawie badań klinicznych stwierdzono, że umiarkowany i intensywny wysiłek fizyczny obniża znacznie ryzyko zachorowania na chorobę wrzodową dwunastnicy, co wyjaśnia się zmniejszeniem wydzielania kwasów żołądkowych oraz usprawnieniem funkcjonowania układu odpornościowego.
Umiarkowany wysiłek fizyczny o charakterze rekreacyjnym zmniejsza nawet o połowę ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego itp.

Źródło: - ‘’Zarys fizjologii wysiłku fizycznego” - ‘‘Medycyna sportowa’’, - ”Suplementy żywnościowe dla sportowców’’ - ‘’Nie musisz chorować’’.
Autor: Maria Szustakowka-Chojnacka – Czł. Zespołu JWIP.PL
Rej.480./Medycyna - 41/ 2012.02. 12/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.03.13. Godz.16:12


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Eliminacje do ME, 1990 r.
Eliminacje do ME, 1990 r.
w toku modyfikacji. TKKF "BŁYSKAWICA" DO POŁOWY LAT 70.
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE