Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9515926
osób.
Oni są z nami:
Funkcjonalny trening izometryczny (w 1962). Aut. Bob Hoffman, cz.1.
(Cz. 1).


(Na zdjęciu: autor Bob Hoffman , 1935 r. Fot. z „S and H” 1948.

JWIP.PL. Bob Hoffman (1898 - 1985), w 1924 roku zorganizował pierwsze w Ameryce zawody w podnoszeniu ciężarów. Był bardzo silny fizycznie, mając 60 lat, potrafił stojąc wycisnąć jedną ręką odważnik o wadze 250 funtów, a napinając klatkę piersiową rozrywał gruby łańcuch, którym był opasany.
Był znanym trenerem kulturystów i olimpijskiej drużyny ciężarowców USA. Był właścicielem firmy „York” produkującej sprzęt sportowy, wydawał kilkanaście tytułów czasopism dla kulturystów i ciężarowców, z najsławniejszym „Strength and Health”, ukazującego się pod jego redakcją od lat 30. XX w.
„York” jako pierwsza na świecie firma wytwarzała odżywki i suplementy dla sportowców. Dostarczała je uczestnikom olimpiad letnich, m.in. w Londynie ( 1948 rok). Korzystali z nich również nasi czołowi sportowcy, w tym kadra ciężarowców.
Hoffman większość swoich zysków przeznaczał na finansowanie drużyn narodowych sportów siłowych (podnoszenie ciężarów i kulturystyka). Znaczne kwoty przeznaczał również na te formy sportu uprawiane w uczelniach, szkołach, stowarzyszeniach społecznych (YMCA), zakładach karnych itd. Pełnił szereg społecznych i zaszczytnych funkcji: w amerykańskim amatorskim sporcie i ruchu olimpijskim. Był doradcą ds. kultury fizycznej prezydentów Stanów Zjednoczonych: Eisenhovera, Kennedye’go i Nixona.
Firma „York” istnieje do dziś, jest dalej znakiem bardzo dobrej jakości sprzętu sportowego.
Należy podkreślić, że w latach 50 działalność publicystyczna i organizatorska Boba Hoffmana, w dużej mierze stanowiła inspiracje Stanisława Zakrzewskiego w tworzeniu polskiej szkoły kulturystyki.


Przed przeczytaniem niżej prezentowanego artykułu, który ukazał się w „Athletic Journal” w 1962 r., należy zapoznać się z artykułami wcześniej zamieszczonymi na stronie JWIP.PL, a mianowicie: „O ćwiczeniach izometrycznych, ostrożność zawsze wskazana” aut. Stanisław Zakrzewski (w dziale „Trening”). „Ze słabego siłaczem” aut. St. Zakrzewski ( w dziale „Sylwetki”). „Szkoła Boba Hoffmana” aut. St. Zakrzewski ( w dziale „Trening”),. „Bob Hoffman – jego biografia historią atletyzmu” opr. Jan Włodarek ( w dziale „Historia).
Obecnie ćwiczenia izometryczne są elementem zaprawy sportowej w różnych dyscyplinach oraz rehabilitacji. Ostatnio nawet redaktor Mirosław Prandota - w swoim podręczniku dla początkującym zaleca wykonywać kilka ćwiczeń izometrycznych.
J.W. kwiecień 2012 r.

FUNKCJONALNY TRENING IZOMETRYCZNY (cz.1).
Chyba tylko hula – hoop i twist mogą się równać pod względem szybkości kariery z treningiem izometrycznym. A system ten liczy przecież dopiero dwa lata, z czego przwie cały rok poświęciliśmy wypróbowywaniu jego wartości, trzymając go raczej w tajemnicy, żeby nasi radzieccy rywale nie mogli nas w jego zastosowaniu ubiec.

Kiedy rok temu przebywaliśmy przez 7 tygodni w ZSRR, badając metody radzieckiego treningu sportowego, mogliśmy się przekonać, że trenerzy i zawodnicy ZSRR wprawdzie nic zasadniczego o treningu izometrycznym nie wiedzieli, tym niemniej ostro krytykowali samą jego ideę. W czasie późniejszej wizyty spostrzegliśmy, że zainteresowani pracownicy radzieckiego Instytutu Kultury Fizycznej byli już doskonale zapoznani z naszymi artykułami zamieszczonymi na łamach czasopism „Strength and Health” i „Amateur Athlete”. Zadawali nam wiele pytań, interesowali się wykorzystaniem naszego systemu i zapowiadali, że w2krotce zastosują go w treningu swoich sportowców.

W czasie pobytu w Moskwie i Leningradzie spędziliśmy kilka dni w towarzystwie amerykańskiej drużyny lekkoatletycznej, przebywającej na tournee w ZSRR. Prowadziliśmy z nimi na temat treningu izometrycznego poważne dyskusje. Niektórzy byli gotowi natychmiast przystąpić do rób wykorzystania tego systemu w swoim treningu, inni mieli obawy, że przy jego zastosowaniu mogą niepotrzebnie powiększyć swoją wagę lub wykształcić te partie mięsni, które na nic się nie przydadzą i raczej będą przeszkadzać w uzyskiwaniu dobrych wyników. Max Trues i Jim Beatty np. bali się, że przybiorą nawadze. Poradziliśmy im, by spróbowali następujących ćwiczeń - wspinanie się na palcach i wyciskanie w tej pozycji statycznego ciężaru, aż przekonają się o ile to ćwiczenie powiększy ich siłę., wytrzymałość i żywotność. Poradziliśmy im również, by zapoznali sięz całością systemu, który powinien ułatwić im odnoszenie zwycięstw w bojach z ich radzieckimi przeciwnikami.

Od tego czasu wielu z naszych zawodników wypróbowało już system treningu izometrycznego i osiągnęło dzięki temu niemu poważne wyniki. W krótkim czasie Jay Silwester (rywal Edmunda Piątkowskiego – przyp.jw.) trzykrotnie poprawił rekord świata w rzucie dyskiem i opierając się na jego wypowiedziach prasowych, zdobył pełne zaufanie do tego systemu.

Gary Gubner przyszedł całkowicie na trening izometryczny i wkrótce doszedł do ekstraklasy światowej w pchnięciu kulą. Jeśli w dalszym ciągu będzie kontynuował ten trening, może dojść do 70 stóp w pchnieciu kulą. Jim Beatty i John Uelses poprawili rekordy świata wówczas, gdy przyjęli tę metodę.

Pływacy trenowani przez Jima Counsilana na Uniwersytecie Indiana, poświęcili sporą część swojego treningu na ćwiczenia izometryczne. Wynik – na jednym mitingu poprawili 5 rekordów świata.
Autor: Bob Hoffman
Dokończenie
w części drugiej, szukaj w dziale „TRENING”.
Rej.533./Trening - 60/ 2012.04.10/JWIP.PL
Aktualizacja 2012.04.17, godz.22:40


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Flesz
Wilno 1970
Wilno 1970
Stanisław Zakrzewski (1907 - 1972)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE