Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10454929
osób.
Oni s± z nami:
Jan W³odarek radzi i odpowiada... (cz.1).

Go¶cie i U¿ytkownicy portalów: "Jan W³odarek i Przyjaciele", " To-mass ", „Kulturystyka i Fitness”oraz z innych serwisow zadali mi szereg pytañ dotycz±cych przesz³o¶ci naszej kulturystyki, a szczególnie pocz±tków jej kszta³towania siê i rozwoju; tematy te przedstawi³em w moich artyku³ach. Interesuj± siê równie¿ moimi obecnymi pogl±dami, ocenami, czy te¿ komentarzami na temat kulturystyki z ostatnich lat.
W miarê swoich mo¿liwo¶ci czasowych, staram siê udzielaæ odpowiedzi na listy oraz e-maile, jednak przyznajê, ¿e mam du¿e zaleg³o¶ci.
Obiecujê, ¿e uporam siê z tym i przygotujê opracowanie maj±ce charakter odpowiedzi na ciekawe problemy i kwestie, czêsto bardzo kontrowersyjne, poruszone przez Go¶ci i U¿ytkowników tego Portalu.
Teraz za¶ udzielam odpowiedzi na te z ostatnich miesiêcy oraz przypominam niektóre wybrane odpowiedzi i porady, które przedstawi³em w Portalu „KiF” w grudniu 2004 i lutym 2005 r. One odnosz± siê równiez do spraw poruszonych w pytaniach kierowanych do mnie przy innej okazji.


Czê¶æ I.” „Filozofia i wizerunek kulturystyki”.

BIALOLEKA:
Podobno jest Pan uczniem Stanis³awa Zakrzewskiego, ojca polskiej kulturystyki. Czy obecnie jest Pan przekonany, ¿e jego idee z lat 60 – tych odnosz±ce siê do „si³y, sprawno¶ci i zdrowia” s± wci±¿ aktualne? Mo¿na siê nimi kierowaæ?
Jan W³odarek: Od pana Stanis³awa du¿o siê nauczy³em. On by³ do¶wiadczonym dzia³aczem i spo³ecznikiem w sporcie. Widzia³ wszystko co siê dzieje za jego kulisami. Czêsto mi mówi³: „jeste¶ mistrzem dzi¶, a kim bêdziesz jutro?”, „ucz siê, pracuj i dbaj o rodzinê, a je¶li starczy Ci czasu – trenuj kulturystykê”. To jego s³owa. Obecnie g³oszone has³a „masz byæ wiêkszy, wiêcej ³ykaæ chemicznych produktów, a najlepiej wa¿yæ powy¿ej 120 kg” wydaj± siê, ¿e próbuj± wymazaæ to, co stworzy³ Stanis³aw Zakrzewski –„Si³a, sprawno¶æ, piêkno”. Proszê nie my¶leæ jednak, ¿e o tych ideach siê nie pamiêta. Przegra³y w kulturystyce wyczynowej, ale znakomicie broni± siê e kulturystyce rekreacyjnej, która æwicz± ludzie dla zdrowia, przyjemno¶ci i uwa¿aj± j± za styl ¿ycia. A jest ich tysi±ce i to jest kontynuacja tego, co zapocz±tkowa³ Pan Stanis³aw Zakrzewski.

Antyk: Wspó³czesna kulturystyka sprowadza siê tylko do powiêkszania miê¶ni, a przy tej okazji si³y. Nie ma w niej miejsca na zwiêkszanie ogólnej sprawno¶ci fizycznej æwicz±cych. Du¿e musku³y czy nawet ³adna sylwetka bez ogólnej sprawno¶ci psychofizycznej nie maj± wiêkszej warto¶ci.
Jan W³odarek: Mo¿na tak sadziæ, ale jak zapewne wiesz sport, to pojêcie trudne do zdefiniowania. Definicji jest du¿o, i wiêkszo¶æ z nich obejmujê obok wszystkich klasycznych dyscyplin sportowych równie¿ nowe bardzo wymy¶lne w tym kulturystykê. W Polsce 40. lat temu kulturystyka sportowa to rywalizacja w budowie cia³a, si³y i sprawno¶ci, natomiast obecna to klasyczne konkursy na wielko¶æ i jako¶æ umiê¶nienia oraz upraszczaj±c w napinaniu miê¶ni. Taki to teraz jest ten sport. Zasadnicz± jego wad± jest „wspomaganie” budowy miê¶ni i „miê¶nie dla siebie”, czyli „sztuka dla sztuki”. Spo³ecznie nie jest to w pe³ni akceptowane. Kulturysta potê¿ny, ale oci±¿a³y mo¿e prowokowaæ do krytyki i chêtnie z tego korzystaj± nie tylko media. Zak³adam ze Antyk nie spogl±da na wyczynow± kulturystykê przez pryzmat klasycznego antyku. W Atenach sport by³ jednym z wspó³czynników w wychowaniu obywatelskim, na którego ca³o¶æ sk³ada³ siê równie¿ intelektualny i moralny rozwój jednostki, a dopiero szczê¶liwe zharmonizowanie tych trzech elementów tworzy³o doskona³ego obywatela ³±cz±cego zdrowie i sprawno¶æ fizyczn± z wszechstronn± wiedz± i wysok± kultur± etyczn±. Dawno temu tak by³o w Grecji, a jak w wspó³czesnej Polsce to widaæ na zawodach, sali treningowej, w wypowiedziach, czyli tak jak w innych dyscyplinach sportu. Inaczej mówi±c jest normalnie w napinaniu miê¶ni.

BIALOLEKA: Czy nie s±dzi Pan, ¿e ka¿da dyscyplina sportu oprócz sprawno¶ci fizycznej powinna bezwzglêdnie uczyæ pewnej filozofii ¿ycia, o czym dzisiejsi moderatorzy sportu nawet amatorskiego zapomnieli?
bob10: Wydaje mi siê ¿e kiedy¶ kultury¶ci byli bardziej powa¿ani. Dzisiaj niestety czêsto MYLNIE bierze ich siê za nieinteligentnych osi³ków, a czêsto s± to ludzie z wy¿szym wykszta³ceniem o du¿ej wiedzy z zakresu treningów i dietetyki.
Jan W³odarek: Wojciech Siudmak ¶wiatowej s³awy twórca dzie³ sztuki w wywiadzie udzielonym „KiF” powiedzia³ m.in., ¿e uprawianie sportu umo¿liwi³o Mu wp³yw na swój fizyczny rozwój, na pokierowanie harmoni± miê¶ni; uzmys³awia³ sobie, jak istotna jest ¶wiadomo¶æ, ¿e mo¿emy okre¶liæ nasze mo¿liwo¶ci i osi±gn±æ zamierzony cel przez regularny wysi³ek. Rol± do¶wiadczonych ludzi, posiadaj±cych sprawdzon± pozytywnie filozofiê ¿ycia, jest m. in. wskazywanie innym w³a¶ciwej drogi rozwoju i wychowania. Zgadzam siê, ¿e w dzisiejszej kulturystyce „filozofia” sprowadza siê tylko do miê¶ni - im wiêksze, tym lepiej, a nie odnosi siê do ¿ycia codziennego. W latach 60-tych twórca kulturystyki – p. Stanis³aw Zakrzewski mozolnie wpaja³ æwicz±cym, ¿e miê¶nie bez mo¿liwo¶ci ich zastosowania w ¿yciu codziennym zawsze bêd± krytycznie oceniane przez spo³eczeñstwo. Na pocz±tku tak w³a¶nie by³o: dziennikarze atakowali kulturystykê stwierdzaj±c, ¿e jest ona „sztuk± dla sztuki”. Wkrótce wycofali siê, gdy¿ przekonali siê, ¿e kultury¶ci to nie tylko miê¶nie, ale te¿ si³a i sprawno¶æ oraz fakt, ¿e s± spo³ecznie u¿yteczni, choæby w wojsku. Kulturysta by³ doceniany i nie by³ wówczas kojarzony z bezmy¶lnym, agresywnym osobnikiem. Obecnie nie ma drugiego Stanis³awa Zakrzewskiego, a ci, którzy teraz kreuj± kulturystykê, nie ucz± „filozofii ¿ycia” ale bardzo siê dziwi±, ¿e kulturystyka teraz ma tak± niepochlebn± opiniê, jak± ma. Czy kulturystyka - to piêkno? Co jest piêknego w 130 kg miê¶niaku? Przytoczony na wstêpie Wojciech Siudmak, przed laty kulturysta, dzisiaj porównywany z Salwadorem Dali i zarazem Micha³em Anio³em, na pytanie o jego fascynacji piêknem ruchu i dynamik± ludzkiego cia³a, odpowiedzia³ „Bardziej zachwyca mnie pêdz±cy leopard, ni¿ ³ami±cy drzewa s³oñ”. Mnie te¿.

Mirekx: W latach piêædziesi±tych w walce o prymat w ¶wiatowej kulturystyce rywalizowali Bob Hoffman i bracia Weiderowie. ¦mieræ Hoffmana to zwyciêstwo kulturystyki szpanerskiej, bezu¿ytecznej spo³ecznie, a w rywalizacji zawodowców wrêcz patologicznej i szkodliwej dla ich zdrowia. Czy wg Ciebie jest szansa na powrót kulturystyki Hoffmana, od którego wzory zaczerpn±³ Stanis³aw Zakrzewski, tj. „Si³a, piêkno, sprawno¶æ”.
Jan W³odarek: Jest du¿a szansa, ¿e zawodnicy w kulturystyce bêd± rywalizowaæ wg prawdziwych i wymiernych kryteriów wieloboju. W USA i Wielkiej Brytanii planuje siê wskrzesiæ rywalizacji w kulturystyce wg definicji sformowanej przez B. Hoffmana, o czym ostatnio poinformowano w „Health and Strength” – najstarszym czasopi¶mie kulturystycznym ( 1892 rok).

puustelnik: Co pan s±dzi o obecnej kulturystyce, gdzie jest preferowana wielka masa miê¶niowa, czy posunê³a siê w dobrym kierunku?
toja: Jak w kontek¶cie ostatniej afery z udzia³em naszych zawodników, dzia³aczy i producentów ocenia Pan stan dzisiejszej kulturystyki?
reniferek: Jak Pan ocenia dzisiejsz± kulturystykê?
0tello: Jak Pan ocenia kierunek, w jakim rozwija siê kulturystyka wyczynowa? szekspir: Czy kulturystyka wg pana idzie w dobrym kierunku (tzn. coraz mniejsz± wagê przywi±zuje do proporcji i sylwetki)?
bob10: Czy mo¿e Pan okre¶liæ kiedy, zauwa¿y³, ¿e kultury¶ci staj± siê za masywni i trac± proporcje. Kiedy to wszystko zaczê³o i¶æ w z³± stronê? bob10: Jak Pan uwa¿a, czy wróc± czasy ,¿e sport bêdzie znowu czysty? Czy to raczej nie- realne? Czyja to wina, ¿e doping jest tak czêsto stosowany? zenek: Co w dzisiejszej kulturystyce Panu siê podoba, a co nie?
SlawekzNJ: Co siê sta³o z dawno maksym±: Si³a, Sprawno¶æ, Piêkno?
Jan W³odarek: Parafrazuj±c to, co gdzie¶ przeczyta³em. Mniej wiêcej by³o to tak. Jeste¶ ambitny, chcesz mieæ wiêksze miê¶nie, wygrywaæ i mo¿esz przy tym zarobiæ. Æwicz jak opêtany i co¶ ³ykaj, 50 cm w bicepsie i 120 kg wagi przed tob±. Gwarantujemy Ci, ¿e wkrótce bêdziesz wa¿y³ jeszcze wiêcej, staniesz siê olbrzymem, wiêc nie przestawaj w doskonaleniu swojej muskulatury. Jak ju¿ bêdziesz najlepszym, to jednak uwa¿aj, mocno trzymaj swój medal, bo gdy Ci upadnie, to Twoja muskularna tusza nie pozwoli Ci z ziemi go podnie¶æ. To obraz kulturystyki zawodowej, ale wszêdzie jest wielu takich, w tym instruktorów, co o tym ¶ni± po nocach i w Polsce te¿ mo¿na ich zobaczyæ. Oni uwa¿aj±, ¿e to dobra strona tego kierunku, zapocz±tkowana w latach 80-ch, a mo¿e wcze¶niej w USA przez Klan Weiderów wraz z innymi. Kasa, kasa !!! O to chodzi, a pomys³ znakomity i sprawdzony. Ju¿ w XVIII wieku "monstra" zamkniête w k³adce wzbudza³y niesamowite zainteresowanie i te¿ dawa³y du¿e dochody. A w naszej dzisiejszej kulturystyce, jakby wypleniæ „koks” to by³aby szansa i¿ sta³a by siê szanowan± spo³ecznie dyscyplin± sportu.

Stary: W wiadomo¶ciach o rozbojach, czêsto sprawców opisuje tak: mocno zbudowany, æwiczy³ w si³owni, za¿ywa³ anaboliki i sprzedawa³ takie ¶wiñstwo. Czy tacy s± w³a¶nie obecnie ch³opcy dbaj±cy o rozwój miê¶ni? Czy to oni krzewi± w naszym spo³eczeñstwie kulturê?...
Jan W³odarek: To ¼le ¶wiadczy o mocno zbudowanych, ¿e wystêpuj± w kronikach, to fakt. Tylko czy statystycznie ilo¶æ ich wystêpów jest mniejsza, czy mo¿e wiêksza, ni¿ ilo¶æ sprawców ma³ego wzrostu, chudych czy ¶rednich – tego nikt nie wie. „Wyczyny” tych du¿ych i silnych podkre¶la prasa i telewizja. Mo¿e niezamierzenie uczula czytelnika i widza – uwa¿aj, on mo¿e byæ niebezpieczny. Kto jest temu winien? Prasa, telewizja, radio, policja, s±dy, ludzie wracaj±cy po zmroku z pracy, czy ludzie æwicz±cy na si³owni?:)

0tello: Co nale¿y zrobiæ, aby kulturystyka wyczynowa nie stawa³a siê swoj± karykatur±?
Jan W³odarek: Trudno w kilku zdaniach daæ receptê. Nadziejê widzê w ogólno¶wiatowej krucjacie antydopingowej, któr± zapocz±tkowali ju¿ Amerykanie u siebie w sportach olimpijskich. Zabrali siê te¿ ostro do sportu zawodowego, w tym do gwiazd futbolu amerykañskiego, czyli do swoich dotychczasowych ¶wiêto¶ci. Do¿ywotnie dyskwalifikacje i wielomilionowe kary pieniê¿ne zrobi± swoje. Ratunek kulturystyki widzê jednak w najbli¿szej przysz³o¶ci, wiêc stajê siê wró¿k± i moj± przepowiedni± mogê niektórych bardzo zdenerwowaæ. Ratunkiem stanie siê kulturystyka rekreacyjna, która rozwinie jeszcze bardziej i bêdzie powszechn± form± kultury fizycznej. Ju¿ teraz w USA, Anglii, Francji, czy w krajach skandynawskich funkcjonuj± o¶rodki kulturystyczne, do których sterydowe miê¶niaki nie maj± prawa wstêpu. W nich to normalni ludzie za uczestnictwo p³ac± du¿e pieni±dze, æwicz± dla zdrowia i nie chc± patrzeæ na zwa³y miê¶ni. Dostrzegaj± to producenci sprzêtu i odzie¿y sportowej oraz innych akcesoriów potrzebnych do æwiczeñ. Rekreacyjna forma kulturystyki stanie siê dla nich „z³ot± ¿y³±”. Dotychczasowi sponsorzy odwróc± siê od masywnych wyczynowców. Do reklamowania swoich produktów bêd± zatrudniaæ tylko m³odych proporcjonalnie zbudowanych modeli. Nie bêdzie ju¿ pieniêdzy na kulturystykê wyczynow±. Ona stanie sportem garstki zapaleñców, niedostrzegalnym marginesem. Te zmiany przyspieszy bliski upadek imperium Weiderów. W Polsce za¶ w ca³ej pe³ni powrócimy do modelu Stanis³awa Zakrzewskiego „Si³a, sprawno¶æ, piêkno i zdrowie”, dodaj±c bez „koksu”. Ale czy tak bêdzie ?

bob10: Ostatnio na naszym forum dyskutowali¶my na temat p. Fileborna, poniewa¿ w prasie i nie tylko tam pojawi³o siê wiele oskar¿aj±cych go tekstów. Nie wiem czy stawiane mu zarzuty s± prawd±? Czy móg³by Pan zabraæ g³os w tej sprawie?
Jan W³odarek: O postawieniu przez prokuraturê p. Fillebornowi bardzo powa¿nych zarzutów zawieraj±cych znamiona pope³nienia przestêpstwa dowiedzia³em siê z gazet. I nic wiêcej nie jestem w stanie na ten temat powiedzieæ. Mam nadziejê, ze szybkie zakoñczenie postêpowania prokuratury i ewentualnie s±du- zakoñczone orzeczeniem, uspokoi wielce zbulwersowany ¶wiatek polskiej kulturystyki. Podkre¶lam - nie nale¿ê do tego „¶wiadku”. Chcia³bym, aby rozstrzygniêcia nast±pi³y jak najszybciej, bo to jest nie tylko w interesie stron, ale g³ownie wszystkich tych, którzy uczestnicz± w kulturystyce. Przy tej okazji, dodaje, ¿e nigdy z panem Filebornem nie wspó³pracowa³em. Nasze kulturystyczne drogi rozmija³y siê. Pod koniec lat 80, kiedy ja zrezygnowa³em z funkcji prezesa zarz±du „B³yskawicy”- on j± przej±³. Po latach sytuacja powtórzy³a siê w PZK,FiTS. Nigdy te¿ nie by³em jego koleg±- miêli¶my odmienne pogl±dy na ¿ycie i kulturystykê. Ostatni raz rozmawiali¶my 13 lat temu, a prze te lata widzia³em go zaledwie kilka razy, ale na szklanym ekranie telewizora.

zenek: Mimo ci±¿±cych zarzutów nie mo¿na nie doceniæ zas³ug Filona dla rozwoju naszej kulturystyki i jako zawodnika i jako trenera. Moim zdanie po red. S. Zakrzewskim jest to drugi w kolejno¶ci zas³ug cz³owiek polskiej kulturystyki. Czy¿ nie?
Jan W³odarek: W kulturystyce, tak jak w ca³ym sporcie bêd±cym malutk± czê¶ci± cywilizacji, najwa¿niejszy powinien byæ cz³owiek. Licz± siê osi±gniêcia, ale one nie powinny szkodziæ temu, który ich dokona³ lub te¿ innym. Cenne s± medale, a najbardziej w dyscyplinach olimpijskich. Po latach dowiadujemy siê, ¿e wysi³ek w³o¿ony przez jakiego¶ zawodnika w walkê o jego zdobycie skutkuje nieraz utrat± przez niego zdrowia i inwalidztwem. On odniós³ sukces ? Ja bym bardzo chcia³, aby medale zawsze kojarzy³y siê z rado¶ci± ¿ycia i zdrowiem, to jest moim marzeniem, ale utopijnym! Osi±gniêcia Pana Fileborna jako zawodnika s± imponuj±ce, za¶ jako prezesa i trenera kulturystów nie mniejsze. Ja to doceniam. W ¿yciu prawie ka¿dego, entuzjasty - dzia³acza, przychodzi czas, w którym inni weryfikuj±, czy to co on zrobi³ i osi±gn±³, jest zgodne z obowi±zuj±cym prawem i spo³ecznymi zasadami. Pan Fileborn jest teraz w takiej sytuacji. Zostanie na cokole lub z niego spadnie, bez wzglêdu na zas³ugi. Ja i Pan nie mamy na to wp³ywu, wiêc poczekajmy na werdykt, po którym ka¿dy z nas ustali swoj± klasyfikacjê osób wg ich zas³ug. Teraz do p. Fileborna - jako prezesa kulturystów i zarazem do niedawna trenera kadry narodowej kulturystów mam tylko jedn± krytyczn± uwagê. Nie mogê zrozumieæ dlaczego przez lata nie by³ w stanie wprowadziæ do kalendarza imprez kulturystycznych Memoria³u Stanis³awa Zakrzewskiego oraz zapomnia³ (?) o ju¿ nielicznych pionierach polskiej kulturystyki, a najstarszego z nich Witolda Majchrzaka nigdy nie zaprosi³ na mistrzowskie zawody. W tym zakresie Pan Stanis³aw Zakrzewski by³y reprezentant Polski, trener sportowców, publicysta, wychowawca m³odzie¿y i Ojciec Polskiej Kulturystyki powinien byæ wzorem. On mówi³: wspó³czesna kulturystyki bez jej historii, odniesienia, do wyczynów legendarnych atletów - si³aczy jest u³omna. Zaprasza³, odwiedza³ i pisa³ o nich.

zenek: Czy mo¿na jeszcze gdzie¶ kupiæ ksi±¿ki redaktora Stanis³awa Zakrzewskiego?
Jan W³odarek:T rudna sprawa, nieraz udaje siê je nabyæ w antykwariacie albo mo¿e znajomi maj± na strychu. Je¶li æwiczysz i jeszcze nie czyta³e¶ ksi±¿ki St. Zakrzewskiego: „ABC m³odego si³acza”, to proszê daæ znaæ – mam dwie, przeznaczone dla m³odych kandytatów na kulturystów.

szekspir: Co s±dzi pan o stereotypach takich jak: du¿e miê¶nie - ma³y mózg itd.?
Jan W³odarek: To okre¶lenie ci±gle ¿yje, gdy¿ nie mamy wp³ywu np. na to, ¿e na imieniny Cioci wpadnie osobnik o widocznej posturze, daj±cy powody ¿eby wyra¿aæ siê o nim w ten sposób. Je¶li jeste¶my normalni, nie szokujemy g³upot±, to nie ma obawy, ¿e inni normalni ludzie bêd± szydziæ ze sprawno¶ci naszego mózgu i bêd± dokuczaæ nam tylko za to, ¿e uprawiamy kulturystykê. Modne s± te¿ inne okre¶lenia, nie obra¼liwe, ale denerwuj±ce co niektórych. Np.: du¿a klatka, ma³y ptaszek, lub s³owa z piosenki Ludwika Sempolinskiego : ach .... gdzie ty to masz...? Obra¿aæ siê, czy siê ¶miaæ? Proponujê, to drugie, gdy¿ masa ro¶nie, a to - nie, czyli wszystko jest prawid³owe.
Autor: Jan W³odarek 2005 -2012
CDN.
Rej.594/ J.W - 55/ 2012.08.03/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.08.03, godz. 15:05




Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
W Warszawie, 2008 r.
W Warszawie, 2008 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE