( Na zdjêciu od prawej: Elina Glook, Natalia Proskurykowa (trenerka) i Amuleta Tulbajowa. Fot. z arch. Jewgienij Ko³tuna)
Elina Gook, to wicemistrzyni oraz dwukrotna mistrzyni ¦wiata w fitnessie sylwetkowym, zdobywczyni z³otego medalu w mistrzostwach Europy, posiada ponadto tytu³ absolutnej mistrzyni Rosji, trenuje w klubie „Antey” ("Ateusz"). Ona to w dniu 14 listopada 2012 r. otrzyma³a w Tiumeñ (Rosja) zaszczytny tytu³ „Zas³u¿onego Mistrza Sportu Rosji”.
Po zakoñczonej uroczystej ceremonii wrêczenia jej tego zaszczytnego tytu³u powiedzia³a – „Lubiê aktywno¶æ sportow±, a szczególnie uprawianie zdrowego fitnesu i rywalizowanie w tej dyscyplinie sportu”.
O tym jak uda³o jej siê osi±gn±æ mistrzowski poziom w fitness sylwetkowym oraz o jej pracy, by do niego doj¶æ mo¿na zapoznaæ siê w wywiadzie udzielonym dla portalu 72.RU, który za zgod± Jewgienij Ko³tuna ni¿ej przedstawiamy.
- Elina, o ile mi wiadomo, dzi¶ uczestniczy³a¶ w ekscytuj±cym i wa¿nym wydarzeniu.
- Tak, dzi¶ rano w merostwie miasta Tiumeñ odby³a siê naukowa konferencja po¶wiêcona zdrowemu stylowi ¿ycia mieszkañców miasta, a na jej zakoñczenie uroczyste wrêczenie nagród dla propagatorów tego stylu oraz dla sportowców, którzy odnie¶li sukcesy w kraju i w startach zagranicznych. Nagrodzeni zostali równie¿ trenerzy za pracê szkoleniow±. Mnie przyznano tytu³ Mistrza Sportu Rosji.
- Konkretnie za co otrzyma³a¶ ten zaszczytny tytu³?
- Niedawno zdoby³am mistrzostwo Rosji i ¶wiata (¶mieje siê).
- Fitness sylwetkowy - do¶æ wyj±tkowy sport - jest jednak krytykowany, wzbudza kontrowersje. Jedni uwa¿aj±, ¿e jest piêkny, a inni przeciwnie, podwa¿aj± pogl±d, ¿e jest on zdrowy dla kobiet.
- Zawodowe uprawianie prawie ka¿dego sportu prowadzi do zmian nie tylko w organizmie æwicz±cego, ale równie¿ charakteru. Do¶æ czêsto s³yszê rozmowy, ¿e uprawiaj±c wyczynowy sport mo¿na znacznie straciæ na kobieco¶ci... (¶miech). Spójrz na mnie i na inne kobiety uprawiaj±ce sport, a przekonasz siê, ¿e tego typu krytyczne wypowiedzi s± przesadzone. Kulturystka - uwielbiam to s³owo - bo dotyczy siê do kultury cia³a. Lubiê wszystko co siê odnosi do tego sportu (¶mieje siê!).
Wa¿ne jest, aby ta dyscyplina by³o estetyczna i piêkna. Fitness sylwetkowy jest bardziej kobiecy ni¿ kulturystyka dla kobiet, gdy¿ w fitnessie chodzi o znacznie mniejsz± masê miê¶niow±, a nacisk treningowy k³adzie siê na estetyczne i wywa¿one proporcje cia³a.
- Od najm³odszych lat chcia³a¶ anga¿owaæ siê w tym sporcie. Kiedy zaczê³a¶?- Oczywi¶cie, ¿e nie. Przez piêæ lat uprawia³am gimnastykê sportow± w najlepszej szko
le sportowej. Pod koniec swojej gimnastycznej kariery na jednych z zawodów zobaczy³ mnie Eugeniusza Ko³tun – trener i jednocze¶nie prezes klubu sportowego "Antey" (Ateusz), znanego w Rosji z wysokiego poziomu szkolenia w fitness i kulturystyce. Po jego rozmowie z w³adzami mojej szko³y zaczê³am uprawiaæ fitness sylwetkowy. Kiedy pierwszy raz przyjecha³em do klubu "Antey" mia³em 13 lat.
- Czy trudno by³o przedstawiæ siê na krañcowo inn± dyscyplinê?
- Pojecha³em tam w towarzystwie innych dziewcz±t gimnastyczek, które tak jak ja mia³y zacz±æ trenowaæ fitness sylwetkowy. Jewgenij Ko³tun ju¿ od samego pocz±tku przyk³ada³ du¿o uwagi do naszego sportowego kszta³cenia. By³o one odpowiednie dla nas i szybko doszli¶my fizycznie i psychicznie do momentu w którym mog³y¶my bez komplikacji rozpocz±æ wykonywanie æwiczeñ si³owych.
- Czy trener – opiekun kontroluje twoje ¿ycie osobiste?
- Tak, bardzo ostro¿nie (¶miech). Faktycznie, mamy dobre relacje z trenerem, jak w rodzinie. On jest zainteresowany naszym stanem zdrowia, problemami i równie¿ ¿yciem osobistym. Nic nie ma przeciwko ma³¿eñstwu, czy tez pragnieniu posiadania dzieci, on ich nie ma (¶mieje siê).
- A je¶li zdecydujesz siê mieæ dziecko, to bêdziesz mog³a po d³ugiej przerwie powróciæ do uprawiania wyczynowego sportu?
- Oczywi¶cie, jak w ka¿dej innej dyscyplinie sportowej. Jaskrawym przyk³adem tego jest Natalia Gurievska absolutna mistrzyni ¶wiata w 2004 (uczennica Jewgenij Ko³tuna). Urodzi³a dwóch piêknych zdrowych synów. Teraz ona æwiczy!
- W klubie w którym æwiczysz jest du¿a konkurencja sportowa, to ci pomaga?
- Nasz klub to jedna z najlepszych szkól fitness i kulturystyki w Rosji. Nie jest nas du¿o, ale wszyscy trenuj±cy maj± du¿ei osi±gniêcia i s± znani nie tylko w Rosji. Wszyscy cz³onkowie zespo³u „Antey” wspieraj± siê i wzajemnie sobie pomagaj±.
Konkurencja jest wskazana, bo towarzystwo silnych obok siebie, wyzwala pozytywn± motywacjê do æwiczeñ i dalszych sukcesów. I to jest ¶wietne (¶mieje siê).
- Masz ju¿ sporo rosyjskich i miêdzynarodowych medali i nagród. Co jest twoim dalszym celem?
- Po pierwsze, lubiê to, co robiê. W ramach przygotowañ do ka¿dego nowego sezonu, staram siê poprawiæ swoj± formê. a zdobywanie nagród jest tego rezultatem.
- Kiedy¶ jednak przyjdzie wiek weteranki sportu.
- To jest sport, który mo¿na uprawiaæ prawie w ka¿dym wieku. Æwicz± juniorki i kobiety w wieku powy¿ej 55 lat ( dla nich równie¿ s± zawody). Czyli du¿o czasu jeszcze mi zosta³o.
- Nie my¶lisz o zakoñczeniu sportowej kariery?
- Nie mam zamiaru. Teraz rozumiem, ¿e uprawianie sportu wyzawala moje pozytywne emocje. Nie mogê bez niego ¿yæ (¶miech)!
- Czy masz ju¿ plany na emeryturê?
- W tym roku koñczê naukê i otrzymam dyplom potwierdzaj±cy kwalifikacje zawodowe w zakresie: „zarz±dzania w kulturze fizycznej i sporcie” My¶lê, ¿e w tym zawodzie bêdzie moja dobra przysz³o¶æ.
- Jak fitness sylwetkowy wp³ywa na zdrowie? Trzeba ¶ci¶le ograniczaæ swoj± dietê?- Ka¿dy profesjonalny sport wp³ywa na zdrowie, a nasza dyscyplina nie jest wyj±tkiem. Poza sezonem startowym, niby organizm odpoczywa, ale i tak nadal trzeba trenowaæ aby nie straciæ raptownie walorów miêsni i sylwetki.
Je¶li chodzi o bezpo¶rednie specjalistyczne szkolenie do konkretnych zawodów, to wówczas intensywne przygotowania zale¿± od fizjologii i indywidualnej genetyki i innych specyficznych cech organizmu. I to wszystko zaczyna siê w ró¿nym czasie, tj praca na sucho, redukcja t³uszczu itd. Miêsnie pracuj± nie na ilo¶æ, ale na jako¶æ.
- Czy mo¿esz wymieniæ czego nie mo¿na je¶æ podczas pracy "na sucho"?
- £atwiej jest powiedzieæ, co mo¿na (¶miech) Ja, na przyk³ad, jem ry¿, kaszê gryczan±, pier¶ z kurczaka, bia³ka jaj, ryby i niektóre warzywa. Z owoców tylko zielone jab³ka i grejpfruty. Wszystko gotowane lub na parze. W koñcu przygotowañ dok³adam minera³y. „Suszenie” odbywa siê w zale¿no¶ci od osoby. Zwykle trwa oko³o sze¶ciu miesiêcy, ale niedawno pobi³am swój rekord i przygotowywa³am siê do wystêpu w cztery i pó³ miesi±ca. Resztê czasu, niektórzy pozwalaj± sobie je¶æ, inni nadal ograniczaj± siê, a to ma wp³yw na ich wygl±d.
- Czy zdarzaj± siê jakie¶ szczególne kontuzje w twojej dyscyplinie?
- Nie, to nie w naszym sporcie. Je¶li, na przyk³ad, kolano siatkarza uleg³o kontuzji i boli, to przecie¿ tego typu uraz mo¿e wyst±piæ w takcie æwiczeñ w wielu dyscyplinach.
Mo¿na powiedzieæ, ¿e sport uprawiany zawodowo ³±czy siê z widmem kontuzji.
- Opowiedz o swoim codziennym rozk³adzie dnia w okresie przygotowania siê do zawodów.
- Im bli¿ej zawodów tym bardziej rygorystyczny i bardziej powa¿ny. Na przyk³ad, w ci±gu ostatniego pó³tora miesi±ca przed wystêpem mój dzieñ szkoleniowy zaczyna siê o 6:00 rano, czasami nawet wcze¶niej. Jestem „rannym ptaszkiem”, wiêc w godzinach porannych moje zajêcia s± najbardziej intensywne.
Dlatego rano mam zajêcia praktyczne wymagaj±ce du¿ego wysi³ku. Trwaj± one kilka godzin.
Jem co dwie lub trzy godziny. Mogê je¶æ sze¶æ razy dziennie, ale w ma³ych porcjach.
Co jest dla Ciebie najtrudniejsze w rywalizacji sportowej?
- Obrona mistrzowskiego tytu³u Je¶li jeste¶ mistrzyni±, to towarzyszy ci ciê¿ar psychiczny, odpowiedzialno¶æ, ¿e musisz daæ z siebie wszystko, by potwierdzaæ wysoki poziom sportowy, w nastêpnych mistrzostwach. Wiem i czujê, ¿e muszê znów byæ najlepsz±! Czy siê uda?
- Inne sporty æwiczysz?
- Tak, ale tylko poza sezonem, gdy¿ ca³y nacisk k³adê na przygotowanie siê do okre¶lonych zawodów. Wówczas nie chc± traciæ energii lub uleæ kontuzji.
Ale dlaczego nie (¶miech) Na przyk³ad zdrowo i przyjemnie jest pop³ywaæ rekreacyjnie lub spacerowaæ kilka kilometrów.
Próbowa³am jogi, ale to nie moja specjalno¶æ, wolê bardziej aktywne sporty, gdzie mo¿na wy³adowaæ nadmiar energii (¶mieje siê).
Rozmawia³a: Natalia Gordejuk , ¼ród³o 72.ru
(I.P., wolne t³umaczenie. Listopad 2012 r. Tytu³ wywiadu od I.P.).
Rej.658./Wywiady -21/2012.12.01/ JWIP.PL
Aktualizacja 2012.12.16, godz. 20:18
|