Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7938758
osób.
Oni są z nami:
Rekreacyjna kulturystyka? Byle nie przesadzać!

(Reprodukcja z plakatu, który J.W. otrzymał od S. Nubreta. S. Nubret z żoną, 1971 rok).

„WYSIŁEK JEST JAK LEK, WIĘC NALEŻY GO PODOBNIE DAWKOWAĆ I ZNAĆ PRZECIWWSKAZANIA”
Właśnie o tym, że nadmierny wysiłek fizyczmy nie zawsze jest korzystny dla zdrowia można się dowiedzieć z wydanej ksiązki w 2007 roku „Kardiologia sportowa” (pod redakcją dr. Wojciecha Braksatora, prof. Artura Mamcarza i prof. Mirosława Dłużewskiego). Polecamy przeczytać!
Do tej interesującej ksiązki odnosi się bardzo dobry artykuł Pawała Walewskiego , pt. „Serce w galopie” („Polityka” nr 17 z 2007 r.), którego mały fragment przypominamy ćwiczącym naturalną kulturystykę.
JWIP.PL

„ROZGRZEJ MIĘŚNIE

Spokojny trening oddala ryzykoo kontuzji, przytrafiają się one głownie tym, którzy beż przygotowania o rozgrzewki chcą udawać sportowych herosów. Najczęstszym powodem urazu jest niedostateczne rozgrzanie mięśni, gdy nieukrwiony mięsień nie jest gotowy do przyjmowania dużych obciążeń. Ćwiczenia fizyczne (siłowe) wzmacniają mięśnie i uelastyczniają je, pobudzają, ich wzrost i regenerację, ale trzeba je do tego najpierw przygotować - na przykład rozciąganiem. Na taką rozgrzewkę trzeba przeznaczyć z reguły 10 – 15 minut. Po niej powinna nastąpić przynajmniej 20 minutowa faza właściwa treningu, zakończona stopniowym zmniejszaniem wysiłku oraz powtórzeń ćwiczeniami rozciągającymi.

JAK CZĘSTO POWINNIMIŚ ĆWICZYĆ?
Autorzy „Kardiologii sportowej” nie pozostawiają złudzeń: najlepsze efrkty osiąga się, kiedy wysiłek jest wykonywany 5 dni w tygodniu, a najlepiej codziennie. Na szczęście dla bardziej leniwych dobre wyniki obserwuje się też przy ćwiczeniach 3 fazy w tygodniu po pól godziny. Nawet 10 minutowa aktywność fizyczna podejmowana wielokrotnie w ciągu dnia przekraczająca 10 minut, już przynoś korzyści.
Przy czym nikt nie mówi, że dla poprawy ogólnego stanu zdrowia trzeba mieć bicepsy Schwarzeneggera albo wytrzymałość biegacza. Ważna jest ogólna sprawność, dobra kondycja, zwinność. Nawet drobne zmiany stylu życia wpływają na poprawę zdrowia”.

Artykuł zamyka mądre stwierdzenia potwierdzone przez medycynę i w praktyce: „Ruch zastępuję wiele leków. Ale żaden lek nie zastąpi ruchu”.
Opr. I.P.
Rej.694./Medycyna -.49/2013.03.03/ JWIP.PL
Aktualizacja 2013.03.28, godz .07:58
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
W "Błyskawicy", 2008 r.
W "Błyskawicy", 2008 r.
SŁAWOMIR - THOMAS FILIPOWICZ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE