Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9950489
osób.
Oni są z nami:
Choroba na muskulaturę


W ostatnich 15 - stu latach w polskiej popularnej prasie ukazało się kilkadziesiąt bulwersujących artykułów o rozprzestnijającym się zjawisku stosowania przez ćwiczących w siłowniach związków chemicznych, tzw. wspomagaczy szkodliwych dla ich zdrowia. Autorzy artykułów to osoby o wysokich kwalifikacjach dziennikarskich, znawcy sportu i medycyny, wspierane w tych dziedzinach przez ekspertów.
W grupie tych artykułów jest między innymi „Raport Polityki. Bicepsem jestem” napisany przez Ewę Winnicką, współpraca Paweł Walewski („Polityka” nr 16 z 2001 r.).

Autorka stawia przerażające tezy i je rozwija, a mianowicie: „osiedlowe siłownie pełne są domorosłych pakerów – aptekarzy, są poza kontrolą, rujnują sobie zdrowie i przekraczają normy estetyczne” itd. We wstępie swojego tekstu stawia pytanie: „Czy pod bokiem wyrasta nam stado przerośniętych, uzależnionych brojlerów?


Po 12 latach od ukazania się raportu jest on ciągle aktualny. Czytając teraz przytoczone w nim wypowiedzi kilkunastu znanych w sporcie osób (słynny ciężarowiec, prezes kulturystów, kilku naukowców, uprawiający kulturystykę, przedstawiciel organów śledczych) odnosi się wrażenie, ze niewiele zmieniło na lepsze. Obecnie problemy wynikające ze stosowania dopingu w kulturystyce są nawet większe bo skala zjawiska zatacza coraz większe kręgi.
Aby dokonać obiektywnego porównania tego co było z tym co aktualnie jest konieczna, jest znajomość całego „Raportu. Stanowi on bardzo ciekawą lekturę. Już same tytuły rozdziałów zachęcają do dokładnego ich poznania. Oto one:
„Chcę być większy”. „Koks idzie do Polski”. „Idole i głupcy”. „Mietek trafia pod strzechy”. {„Gniew sterydowy”. „Z dnia na dzień flaczeją”. „Ciało panuje nad Toba”. „Narkomani doskonali”. W treść artykułu są wplecione artykuliki w ramkach.- „Co to są sterydy”. „Apteka koksu”. „Wpływ anabolików na organizm”. „Większość sterydów to fałszywki”. „Od żołnierza do sportowców”. „Legalne i nielegalne”.
Dla zachęcenia ich przeczytania przypominamy mały fragment zatytułowany „Chory na muskulaturę” z którym dobrze koresponduje wypowiedz ujęta w „Raporcie naszego mistrza” (nawet świata) kulturystyki, szukającego pomocy u psychologa.

Chory na muskulaturę
Kiedy patrzysz na mnie – widzisz, jaki jestem. Kiedy sam patrzę na siebie – widzę, co chcę widzieć”. Takie jest credo mężczyzn chorobliwie zainteresowanych własną muskulaturą, dla których psychiatrzy musieli stworzyć odrębny termin medyczny, by móc w literaturze naukowej zaszeregować tę coraz liczniejszą grupę pacjentów. W ten sposób pojawiła się dysmorfia mięśniowa – zaburzenie polegające na stałym dostrzeganiu w obrazie swojego ciała wady w postaci zbyt słabo rozwiniętych mięśni.
Jednym z pierwszych psychiatrów, którzy przyczynili się do odkrycia i opisania tej obsesji, był prof. Harrison G. Pope z Harvard Medical School, który sam chwalił się w mediach, że ćwicząc sześć razy w tygodniu przysiada ze 180 kilogramową sztangą (ale swojego wzrostu i wagi nie zdradził, przysięgając, że nie jest ofiarą dysmorfii).
Dla sporej grupy uprawiających kulturystykę to przeciętna sylwetka wymaga pilnej kuracji ( więc trenują codziennie przez kilka godzin) a z głową wszystko jest w porządku). A jednak nie – Wielu z nich dorastało w świadomości, że byli słabeuszami ważącymi 50 kg niepotrafiącym się bronić przed rówieśnikami - twierdzi profesor Harrison Pope. W jego badaniach, przeprowadzonych wśród klientów siłowni, mężczyźni niezależnie od wyglądu i muskulatury chcieliby mieć zawsze 13 kg mięśni więcej niż mają”….
Dalej autorka cytuje Grega Zulaka , amerykańskiego eksperta radzącego polskiemu czytelnikowi. – „Ich mięśnie stają się czymś w rodzaju zbroi ochronnej przed lękami. Lecz gdy spoglądają w lustro, nigdy nie wydają się odpowiednio duzi, właściwie zbudowani”.
Cały „Raport” można nabyć w archiwum „Polityki”. Polecamy przeczytać
Opr. I.P., wrzesień 2013 r.
Rej.745/ STERYDY 47/2013.09.22/JWIP.PL
Aktualizacja: 2013.12.09, godz.22:11


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Sopot 1964 r.
Sopot 1964 r.
KULTURYSTYKA MISTRZOSTWA POLSKI - SOPOT
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE