Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7243326
osób.
Oni są z nami:
Teodor Sztekker i Józef Chełmoński w Kuklówce Zarzecznej

(Kamień upamiętniający 100 -ą rocznicę śmierci J. Chełmońskiego, fot Jan Włodarek).


Staramy się przypominać herosów polskiej atletyki siłowej – protoplastów naszej kulturystyki, zwracając szczególną uwagę na zapaśników z okresu międzywojennego. Jednym z nich jest Teodor Sztekker (1897 - 1934), dwukrotny zawodowy mistrz świata w zapasach.

Ostatnio zostaliśmy poinformowani przez p. Joannę Zawadzką-Mróz, Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Nasza Kuklówka”, członka Rady Sołeckiej wsi Kuklówka Zarzeczna, że w styczniu b.r. Rada Gminy Radziejowice przyjęła uchwałę o nazwaniu jednej z dróg w Kuklówce ulicą Teodora Sztekkera. Dowiedzieliśmy się także, że przygotowywany jest duży kamień z napisem upamiętniającym fakt, że T. Sztekker w latach międzywojennych miał majątek ziemski w Chawłowie, przylegającym do Kuklówki. Dużym zaskoczeniem była dla nas wiadomość, że w latach 1888 - 1914 mieszkał i tworzył w Kuklówce Józef Chełmoński (1849 - 1914) – słynny reprezentant realizmu w malarstwie polskim. Wiadomości te zelektryzowały członków naszego Zespołu JWIP.PL, gdyż dotychczas nie spotkali się z informacją, że T. Sztekker, podobnie jak J. Chełmoński, mieszkali w różnym okresie czasu w tej mało znanej wsi.


Z satysfakcją przyjęliśmy zaproszenie p. Joanny Zawadzkiej-Mróz i w upalny czerwcowy dzień reprezentacja Zespołu JWIP.PL w składzie: prof. dr hab. Helena Cichocka i dr Jan Włodarek, przyjechała do Grodziska Mazowieckiego, skąd w towarzystwie p. Wiesława Zakrzewskiego – Sekretarza Zarządu Stowarzyszenia „Nasza Kuklówka”, udała się na interesujący spacer śladami Józefa Chełmońskiego i Teodora Sztekkera.

Droga wiodła do wsi Kuklówka (odległej 7 km od Grodziska M.), istniejącej już w XV wieku. Goście obejrzeli kamień – wzniesiony w 1969 roku przez mieszkańców Kuklówki dla upamiętnienia życia i twórczości Chełmońskiego. Następnie zatrzymali się przed kolejnym dużym kamieniem z napisem upamiętniającym twórczy pobyt artysty w tej miejscowości, ufundowanym w 100-ą rocznicę śmierci malarza przez członków Stowarzyszenia „Nasza Kuklówka”. Stamtąd udali się aleją wśród wysokich drzew do dworku Chełmońskiego, w którym artysta mieszkał i malował. Przed dworkiem oczekiwał p. Jacenty Suzdorf – wiceprzewodniczący Rady Gminy Radziejowice. Była to okazja do wymiany doświadczeń w pracy samorządowej województwa mazowieckiego między wiceprzewodniczącym gminy Radziejowice p. J. Suzdorfem i p. H. Cichocką – radną jednej z dzielnic Warszawy.

Gościnni Przewodnicy ze Stowarzyszenia „Nasza Kuklówka” przedstawili warszawskich gości prawnukowi Chełmońskiego, p. Stanisławowi Austowi, który obecnie zamieszkuje w tym dworku. Słuchał on z dużym zainteresowaniem informacji p. Jana Włodarka o sukcesach sportowych Teodora Sztekkera; pokazał m. in. niepublikowane zdjęcia skromnego parterowego domu, w którym mieszkał przed wojną mistrz zapasów. Ponadto powiedział, że jego ojciec znał dobrze T. Stekkera. Po tej interesującej rozmowie goście ruszyli w kierunku byłej posiadłości Stekkera (liczącej 20 hektarów). Wiodła do niej wyboista droga, którą z trudem przejechano samochodami aż do byłej bramy wjazdowej majątku Stekkera, z której pozostały tylko resztki. Dalej przedzierano się pieszo przez gęste zarośla i las przypominające puszczę. W głębi znajdowały się szczątki fundamentów domu zapaśnika, nad którymi królują od wielu lat wysokie i rozłożyste świerki, spotykane tylko niekiedy w Tatrach.

Kuklówka Zarzeczna połączyła miejsca zamieszkania sławnego polskiego malarza z mistrzem zapasów. I nawet z tego względu warto odwiedzić Kuklówkę, do której z Warszawy jest ok. 40 kilometrów, aby przejść szlakiem upamiętniającym te dwie osobowości, które zapisały się w historii polskiej kultury. Będzie to również okazja, aby tam w spokoju i ciszy podziwiać piękne, wiejskie krajobrazy, uwiecznione na obrazach Józefa Chełmońskiego.

Jan Włodarek, czerwiec 2014
Rej.798./J.W. - 73/2014.06.10/JWIP.PL
Aktualizacja: 2014.09.02, godz. 22:15


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Edward, Bolesław, Ryszard
Edward, Bolesław, Ryszard
W DOWÓD UZNANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE