Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6839766
osób.
Oni są z nami:
Teodor Sztekker i Józef Chełmoński w Kuklówce Zarzecznej

(Kamień upamiętniający 100 -ą rocznicę śmierci J. Chełmońskiego, fot Jan Włodarek).


Staramy się przypominać herosów polskiej atletyki siłowej – protoplastów naszej kulturystyki, zwracając szczególną uwagę na zapaśników z okresu międzywojennego. Jednym z nich jest Teodor Sztekker (1897 - 1934), dwukrotny zawodowy mistrz świata w zapasach.

Ostatnio zostaliśmy poinformowani przez p. Joannę Zawadzką-Mróz, Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Nasza Kuklówka”, członka Rady Sołeckiej wsi Kuklówka Zarzeczna, że w styczniu b.r. Rada Gminy Radziejowice przyjęła uchwałę o nazwaniu jednej z dróg w Kuklówce ulicą Teodora Sztekkera. Dowiedzieliśmy się także, że przygotowywany jest duży kamień z napisem upamiętniającym fakt, że T. Sztekker w latach międzywojennych miał majątek ziemski w Chawłowie, przylegającym do Kuklówki. Dużym zaskoczeniem była dla nas wiadomość, że w latach 1888 - 1914 mieszkał i tworzył w Kuklówce Józef Chełmoński (1849 - 1914) – słynny reprezentant realizmu w malarstwie polskim. Wiadomości te zelektryzowały członków naszego Zespołu JWIP.PL, gdyż dotychczas nie spotkali się z informacją, że T. Sztekker, podobnie jak J. Chełmoński, mieszkali w różnym okresie czasu w tej mało znanej wsi.


Z satysfakcją przyjęliśmy zaproszenie p. Joanny Zawadzkiej-Mróz i w upalny czerwcowy dzień reprezentacja Zespołu JWIP.PL w składzie: prof. dr hab. Helena Cichocka i dr Jan Włodarek, przyjechała do Grodziska Mazowieckiego, skąd w towarzystwie p. Wiesława Zakrzewskiego – Sekretarza Zarządu Stowarzyszenia „Nasza Kuklówka”, udała się na interesujący spacer śladami Józefa Chełmońskiego i Teodora Sztekkera.

Droga wiodła do wsi Kuklówka (odległej 7 km od Grodziska M.), istniejącej już w XV wieku. Goście obejrzeli kamień – wzniesiony w 1969 roku przez mieszkańców Kuklówki dla upamiętnienia życia i twórczości Chełmońskiego. Następnie zatrzymali się przed kolejnym dużym kamieniem z napisem upamiętniającym twórczy pobyt artysty w tej miejscowości, ufundowanym w 100-ą rocznicę śmierci malarza przez członków Stowarzyszenia „Nasza Kuklówka”. Stamtąd udali się aleją wśród wysokich drzew do dworku Chełmońskiego, w którym artysta mieszkał i malował. Przed dworkiem oczekiwał p. Jacenty Suzdorf – wiceprzewodniczący Rady Gminy Radziejowice. Była to okazja do wymiany doświadczeń w pracy samorządowej województwa mazowieckiego między wiceprzewodniczącym gminy Radziejowice p. J. Suzdorfem i p. H. Cichocką – radną jednej z dzielnic Warszawy.

Gościnni Przewodnicy ze Stowarzyszenia „Nasza Kuklówka” przedstawili warszawskich gości prawnukowi Chełmońskiego, p. Stanisławowi Austowi, który obecnie zamieszkuje w tym dworku. Słuchał on z dużym zainteresowaniem informacji p. Jana Włodarka o sukcesach sportowych Teodora Sztekkera; pokazał m. in. niepublikowane zdjęcia skromnego parterowego domu, w którym mieszkał przed wojną mistrz zapasów. Ponadto powiedział, że jego ojciec znał dobrze T. Stekkera. Po tej interesującej rozmowie goście ruszyli w kierunku byłej posiadłości Stekkera (liczącej 20 hektarów). Wiodła do niej wyboista droga, którą z trudem przejechano samochodami aż do byłej bramy wjazdowej majątku Stekkera, z której pozostały tylko resztki. Dalej przedzierano się pieszo przez gęste zarośla i las przypominające puszczę. W głębi znajdowały się szczątki fundamentów domu zapaśnika, nad którymi królują od wielu lat wysokie i rozłożyste świerki, spotykane tylko niekiedy w Tatrach.

Kuklówka Zarzeczna połączyła miejsca zamieszkania sławnego polskiego malarza z mistrzem zapasów. I nawet z tego względu warto odwiedzić Kuklówkę, do której z Warszawy jest ok. 40 kilometrów, aby przejść szlakiem upamiętniającym te dwie osobowości, które zapisały się w historii polskiej kultury. Będzie to również okazja, aby tam w spokoju i ciszy podziwiać piękne, wiejskie krajobrazy, uwiecznione na obrazach Józefa Chełmońskiego.

Jan Włodarek, czerwiec 2014
Rej.798./J.W. - 73/2014.06.10/JWIP.PL
Aktualizacja: 2014.09.02, godz. 22:15


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
 Zawody "Trybuny"
Zawody "Trybuny"
JAK TO BYŁO KIEDYŚ...
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE