Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6457618
osób.
Oni są z nami:
Film, ktory nie powstał. Aut. Piotr Sławuta

Ostatnio na ringu w Moskwie miało miejsce ponowne zetknięcie sztuki filmowej ze ,,sztuką bokserską’’. Piszę ponowne, bo boks to najbardziej filmowy sport na świecie i żadna inna dyscyplina nie może nawet marzyć o takiej filmografii. Choć nie jestem historykiem filmu znam ponad 20 tytułów z boksem w tle, a czy jest ktoś, kto nie marzył by wbiec na słynne schody przed muzeum w Filadelfii, jak to robił bladym świtem filmowy Rocky? Tym razem nie chodziło o kolejną część Rocky’ego kręconą w Moskwie, tylko o aktora, „Misia” Rurkę, który na ringu pokonał bezdomnego. To sportowe wydarzenie miało tak niezwykły charakter i żenujący poziom, że skłoniło mnie do użycia cudzysłowu w pierwszym zdaniu. Na zasadzie skojarzenia słów: bokser, aktor i film zacząłem się zastanawiać, czemu, w Polsce nie powstał film o niezwykłym uczniu Feliksa Stamma, bokserze Tadeuszu Pietrzykowskim.

Tadeusz Pietrzykowski (zwany ,,Teddy’’), urodził się 8 kwietnia 1917 roku w Warszawie. Był przedwojennym mistrzem Warszawy w wadze koguciej i wicemistrzem Polski. Po klęsce wrześniowej podczas przedzierania się do Francji został aresztowany i przewieziony do nienieckiego obozu Auschwitz. Oznaczono go numerem 77. W roku 1943 został przeniesiony do KL Neuengamme, wyzwolenia doczekał w KL Bergen-Belsen, wstąpił do 1 Dywizji Pancernej gen Maczka gdzie pełnił funkcje oficera sportowego. W roku 1946 wrócił do Polski, po zakończeniu kariery sportowej pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego i trener boksu, zmarł 17, kwietnia 1991 r .w Bielsku –Białej.

Tą krótką notkę biograficzną, należy rozszerzyć o informację że „Teddy” w obozie KL Auschwitz, pod przymusem staczał walki z bokserami przeważnie cięższymi od siebie, którzy pełnili zwykle funkcję ,,Kapo’’. Wygrał 208 pojedynków i zdobył tytuł Obozowego Mistrza Wszechwag.

Z dostępnych opisów walk wynika doskonałe przygotowanie techniczne Pietrzykowskiego, które zawdzięczał Stammowi. Pierwszą walkę w obozie, będąc skrajnie niedożywiony, stoczył w marcu 1941 z byłym zawodowym bokserem niemieckim Walterem Dunning’iem. Według relacji świadków różnica wagi była nieprawdopodobna: Niemiec ważył 70 kg, Pietrzykowski ok. 40-tu. Polak rozpoczął walkę firmowym ciosem polskiej szkoły boksu, czyli lewym prostym, powtórzył dwa razy i bił kontrę prawym na szczękę. W drugiej rundzie po lewym sierpowym na głowę, w wykonaniu Polaka, przerwano walkę uznając ją za nierozstrzygniętą. Wielokrotnie „Teddy’’ walczył o chleb, zupę i własne życie, a jedzeniem zawsze się dzielił.

Oczywiście sport w niemieckich obozach śmierci miał skrajnie patologiczne, sadystyczne wręcz podłoże, ale by docenić rolę Pietrzykowskiego wystarczy zacytować Tadeusz Borowskiego, który w opowiadaniu ,,U nas w Auschwitzu’’ napisał: ,,jeszcze dziś tkwi w nas pamięć o Numerze 77, który bił Niemców jak chciał’’. Bez odpowiedzi pozostanie pytanie ilu upodlonym ludziom dał nadzieję, ilu dzięki temu przeżyło.

W 1989 Amerykanie nakręcili ,,Triumf Ducha’’ - historię Salamo Arouch’a (1923 -2009) boksera, przywiezionego do Auschwitz w 1943 r. (nie było już w nim wtedy Pietrzykowskiego). Zdjęcia kręcono na terenie byłego hitlerowskiego obozu śmierci, a główną rolę zagrał Willem Dafoe. Gwiazdora przygotowywali Zbigniew Pietrzykowski i Stanisław Dragan, a pomocą na planie filmowym służył sam Salamo Arouch, który przyjechał z Izraela.

Dlaczego dotychczas nie sfilmowano historii Teddy’ego? Wydawałoby się, że Film Polski miał podobne atuty do nakręcenia interesującego i dobrego filmu o polskim pięściarzu. Żył jeszcze nasz bohater, którego losy to gotowy scenariusz filmowy, mieliśmy plenery w Państwowym Muzeum Auschwitz - Birkenau, polskich bokserskich mistrzów i trenerów jako konsultantów.

Jako czytelnik nie tylko sportowej literatury, kinoman i bokser – amator uważam, że nasze możliwości były większe niż, na przykład, słowackiego reżysera Petera Solana, który: na podstawie noweli polskiego pisarza Józefa Henanakręcił w 1962 roku film fabularny pt., „Bokser i śmierć’’, w którym pierwowzorem bohatera był Tadeusz Pietrzykowski. A co do samej techniki filmowej to według mnie jednym z najlepszych filmów, jakie oglądałem o boksie jest polski film „Bokser” Juliana Dziedziny z 1966 roku, z niezapomnianymi rolami Daniela Olbrychskiego jako Tolka Szczepaniaka i Leszka Drogosza w roli Jarka Walczaka.
Nie chodzi tu o ogromną wychowawczą rolę sportu, jaka wynika ze scenariusza tego filmu napisanego przez Bohdana Tomaszewskiego i Jerzego Suszkę, ale o stronę czysto sportową. W tym filmie nie ma cieć, jeśli walka trwała 5 minut, to trzeba było ją nakręcić, a Daniel Olbrychski boksował, jak rasowy sportowiec z Zenonem Wołodkiewiczem - pierwszoligowym zawodnikiem „Błękitnych” Kielce, więc oglądamy prawdziwą szermierkę na pięści.

Mijają lata, a nasza kinematografia nie dorobiła się nowego filmu sportowego na miarę „Boksera”. Tematy leżą na współczesnych arenach sportowych, ale wydaje mi się, że ciekawsze i bardziej lubiane nie tylko przez sympatyków sportu są filmy historyczne ,,ku pokrzepieniu’’ patriotycznych serc i do takich właśnie zaliczyłbym fabularyzowaną biografię Tadeusza Pietrzykowskiego i jego pojedynków w niemieckich obozach śmierci.
Autor: Piotr Sławuta, Wrocław . Grudzień 2014 r.
Rej.816/ HISTORIA - 73/2014.12.22/jwip.pl
Aktualizacja 2015.04.02, godz. 15:30
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Mistrzostwa Warszawy, 1981 r.
Mistrzostwa Warszawy, 1981 r.
KRZYSZTOF GÓRNICKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE