Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
4201817
osób.
Oni są z nami:
Kulturystyczne odżywk, problem? Opr. I.P.

(Fot.: Aby na zdrowie. Z arch. Petera Celika).

Artykuły o odżywkach dla kulturystów prezentujemy na naszej stronie. O ich przydatności w wspomaganiu rozwoju mięsni trwa od dawna dyskusja na Forum JWI.PL.
Dostajemy od Czytelników pytania, czy warto spożywać tego typu środki i czy stosowanie odżywek może zaszkodzić zdrowiu. Są tez meile od zaniepokojonych rodziców młodych kulturystów. Słusznie bo w ogólnopolskiej prasie ukazują się alarmujące informacje. Ostatnio w „Gazecie Wyborczej” (z 10 lipca) można przeczytać obszerny artykuł „Pomóż sobie, amatorze” o stosowaniu odżywek. Jest w nim informacja, że badania dostępnych na rynku kilku krajów odżywek i suplementów, wykazały, wysokie zanieczyszczenie niedozwolonymi i szkodliwymi dla zdrowia substancjami w granicach 3,3 - 25,8 proc. Najczęściej stanowiły je sterydy anaboliczne i substancje stymulujące, pochodne amfetaminy. Sterydy anaboliczne wykryto ponadto w preparatach mineralno – witaminowych. Tego typu informacje szokują i budzą uzasadniony niepokój rodziców, których dzieci ćwicząc kulturystykę spożywają odżywki, aby zwiększać swoją masę mięśniową.


Na początku lipca w tygodniku „Życie na Gorąco”, ukazał się list zmartwionej matki.
"Mój osiemnastoletni syn w każdej wolnej chwili biega na siłownie. Niestety, oprócz ćwiczeń „rzeźbiących” figurę, zasmakował tez w kulturystycznych odżywkach białkowych na przyrost mięśni. Czy można je przyjmować bez ograniczeń? Słyszałam, że są niezdrowe.
Odpowiada Barbara z Warszawy. Proszę przestrzec syna przed stosowaniem tego typu odżywek. Działają one podobnie jak diety wysokoproteinowe, np. dieta Dukata. Mogą doprowadzić do zmian w kanalikach i kłębuszka nerkowych, a z czasem nawet do rozwojy przewlekłej niewydolności nerek. A jest to choroba nieuleczalna, wymagająca bardzo ścisłej diety, dializ, a nawet przeszczepu nerki. Nie twierdzę, że każdy stosujący dietę bogato białkową od razu nieodwracalnie uszkodzi sobie nerki, ale nikt nie jest w stanie określić, jak z nadmiarem białka poradzi sobie jego organizm. Dlatego trzeba zwracać baczną uwagę na sygnały, które mogą o tym świadczyć, np. pojawiająca się po wstaniu z łóżka opuchlizna palców, nóg czy twarzy. Nadużywanie białka może też prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia kamieni nerkowych, a także do nadmiernej utraty wapnia z moczem, co prowadzi do osteoporozy".

Na temat kulturystycznych odżywek, ćwiczący, jak i osoba zainteresowana nimi może dużo dowiedzieć się na łamach kilku kolorowych kulturystycznych magazynów. Może w nich obejrzeć reklamy odżywek i suplementów, ale w żadnym z tych magazynów nie znajdzie informacji, jakich producentów odżywek i suplementów należy unikać i dlaczego. Przecież na ten temat są dostępne raporty, m.in. Instytutu Sportu, MKOL-u.
Opr. I.P.
Rej.833./WSPOMAGANIE - 22/2015.07.17/JWIP.PL.
Aktualizacja 2015.12.13, godz. 17:34
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Przemysław Kwiatk...
Stawiałem na wsze...
Cytryna na zdrowi...
Z Antonim Kołecki...
Z Antonim Kołeck...
Flesz
Kierownicto Firmy, 2004 r.
Kierownicto Firmy, 2004 r.
SŁAWOMIR - THOMAS FILIPOWICZ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE