Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10136563
osób.
Oni są z nami:
Ruszyć klatę. Opr. z art. Henryka Jasiaka

Opracowanie z artykułów Henryka Jasiaka (1984 r.)b>

Klatka piersiowa jest tą częścią ciała, która w dużym stopniu wpływa na kształt sylwetki i jej proporcje. Niestety, wielu kulturystów, ćwiczy na tę cześć ciała dość jednostronnie. Efekt tego jest, że mają na ogół potężnie umięśnione klatki, ale bardzo nieproporcjonalnie rozłożone na niej mięśnie.

Dennis Tinerino ( czołowy kulturysta w latach 80.) uważa, że klucz do optymalnego rozwoju mięśni klatki piersiowej leży w rozciąganiu i stosowaniu ćwiczeń podstawowych. Tak więc do treningu klatki piersiowej niepotrzebne są wymyślone maszyny i urządzenia, wystarczy sztanga i dwie sztangielki, przyścienny blok i ławeczka uniwersalna.

Są dwa warunki determinujące prawidłowy rozwój klatki piersiowej: trzeba mieć odpowiednią „konstrukcję” kostną klatki oraz proporcjonalnie rozwinięte, gęste mięśnie.. Ponieważ nie każdego natura obdarzyła odpowiednią konstrukcją kostną tej części ciała, należy stosować tzw. Ćwiczenia rozciągające, które wpływają na poszerzenie właśnie tej konstrukcji kostnej. Oczywiście, najlepsze efekty dają takie ćwiczenia rozciągające u ludzi młodych, u których nie w pełni jeszcze został zakończony wzrost kości. Ale również i starsi, przez stosowanie odpowiednich ćwiczeń, mogą znacznie poszerzyć bazę kostną swojej klatki piersiowej. Chodzi w tym przypadku o rozciągnięcie chrząstkowych połączeń między żebrami i mostkiem, a także mięśni międzyżebrowych.

Jednym z najlepszych ćwiczeń na poszerzenie i rozciągnięcie klatki piersiowej jest:
Przeciąganie sztangielki zza głowy w leżeniu tyłem. Kładziemy się na ławce ustawionej poprzecznie tak, aby oparte były tylko barki. Biodra w czasie ćwiczenia powinny się znajdować nieco poniżej barków. W tej pozycji, trzymając oburącz sztangielkę (od spodu za górne pierścienie) opuszczamy ją ruchem półkolistym w Tyl za głowę jak najniżej. W czasie opuszczania sztangielki, mając ramiona lekko ugięte, wykonujemy głęboki wdech, przy powolnym unoszeniu nad głowę, również ruchem półkolistym, głęboki wydech. Jest to wspaniałe ćwiczenie rozciągające klatkę piersiową, a przy tym kształtujące mięśnie górnej warstwy. Należy dobrać taki ciężar, aby wykonać w serii 20 ruchów. Kulturyści średniozaawansowani powinni wykonywać na treningu 3-4 takie serie. W ten sposób rozciągnięcie klatki piersiowej można osiągnąć po 6 miesiącach treningu.

Denis Tinerino w początkach swoje kariery stosował na klatkę piersiową głownie wyciskanie sztangi leżąc na ławce poziomej i pompki. Rozwinął w ten sposób mięsnie piersiowe wielkie, ale był to rozwój nierównomierny
Opracował H. z art. Henryka Jasiaka, 1984 r.

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Rysunek
Rysunek
GALERIA PRAC WOJTKA SIUDMAKA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE