Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10032727
osób.
Oni s± z nami:
Sekrety masy (2), opr. z art. Henryka Jasiaka
Aby byæ atlet±, wspaniale umiê¶nionym, trzeba na to po¶wiêciæ ca³e lata systematycznego treningu, dbaæ o tryb ¿ycia, dietê. Tak jak w ca³ym sporcie, ró¿nice wynikaj± jedynie ze specyfiki i wymagañ danej dyscypliny. Na etapie doskonalenia sylwetki potrzeba wielu wyrzeczeñ i jednocze¶nie pe³nego poznania swojego organizmu i psychiki. To przychodzi z czasem, po latach do¶wiadczeñ. M³odzi niedo¶wiadczeni ratunku szukaj w wspomagaczach, zapominaj±c o w³a¶ciwym treningu na masê i to jest du¿y b³±d.

Shawn Ray. Zwiêkszanie masy miê¶niowej wymaga stosowania w seriach wielu powtórzeñ, najlepiej w granicach 6-10. Ja co 2 tygodnie próbujê zwiêkszyæ ciê¿ar w ka¿dym æwiczeniu nawet o 0,5 kg. Miê¶nie dla rozwoju potrzebuj±, bowiem coraz to nowych silniejszych bod¼ców. To nie oznacza, ¿e rezygnujê z wykonywania czystych technicznie ruchów. Nie jestem zwolennikiem treningu na „si³ê”. Dlatego robiê 3 treningi ciê¿sze i 3 l¿ejsze na zmianê wykonuj±c po 6-8 powtórzeñ w seriach. Pod pojêciem l¿ejszego treningu kryje siê to, ¿e æwiczê z mniejszymi obci±¿eniami, ale wykonuje szybsze ruchy. Taki system, plus w³a¶ciwe od¿ywianie, zapewniaj± regeneracje sil, pozwalaj± mieæ ci±g³e ochotê na trening.

Robby Robinson. W okresie ostatnich 30 lat widzia³em a akcji najlepszych kulturystów ¶wiata z wieloma rywalizowa³em na scenie. Nie w±tpiê wiêc, ¿e podstaw± sukcesu w tej dyscyplinie jest masa miê¶niowa rozwijana przez podstawowe æwiczenia z du¿ymi ciê¿arami. To jest klucz do masy miê¶niowej. Takich æwiczeñ ze sztang±, jak wyciskanie w le¿eniu, przysiady, wios³owanie, uginanie ramion nie zast±pi± nawet najbardziej zautomatyzowane aparaty i urz±dzenia. Kiedy zdoby³em tytu³ mistrza USA praktycznie tylko takie w³a¶nie æwiczenia wykonywa³em na treningach. Podstawowe, kontrolowane ruchy i pe³na koncentracja – to jest najwa¿niejsze. I praktycznie jest to jedyna droga rozwoju wielkiej masy miê¶niowej, gêsto¶ci i kszta³tu poszczególnych miê¶ni. Wymaga to jednak lat pracy, ci±g³ego doskonalenia swojej psychiki, aby móc podo³aæ tak du¿emu wysi³kowi.

Barry DeMey :Ca³y program treningu na masê miê¶niow± musi byæ bardzo dok³adnie przemy¶lany. Trzeba sprawdziæ jak wasz organizm reaguje na ro¿ne æwiczenia i dopiero po kilku próbach u³o¿yæ sobie program treningu. Taki, który dla was bêdzie najskuteczniejszy.

Poza tym jednak obowi±zuj± pewne ogólne regu³y. Dotycz± one przede wszystkim diety. Ja na przyk³ad niemal zupe³nie wyeliminowa³em z niej t³uszcze. Zawiera ona 60 procent wêglowodanów, 30 procent protein i tylko 10 procent t³uszczów.
Taka dieta, w moim przypadku, pozwoli³a mi na dokonanie postêpu w rozwoju masy miê¶niowej. Zwracam du¿a uwagê na aminokwasy, które chroni± miê¶nie przed nadmiern± eksploatacj± i przemêczeniem

Wed³ug Lee Labrady zdobycie du¿ej masy miê¶niowej uwarunkowane jest g³ownie wytrwa³o¶ci±, systematycznym treningiem, cierpliwo¶ci± w realizacji wytyczonych celów. Konieczna jest dobra dieta i odnowa organizmu, bez tego nie ma postêpów. Nic w takim treningu nie mo¿e byæ pominiête.
Przez ca³y okres trzeba sobie stwarzaæ obraz sylwetki, wytyczaæ cele na bie¿±cy dzieñ, tydzieñ, miesi±c i rok. Do tego za¶ dopasowaæ trening, dietê, odpoczynek. W walce o masê miê¶niow± najwa¿niejszy jest „plan gry” i jego wytrwa³a realizacja, nie podawanie siê s³abostkom.

Dla Gary Strydoma trening masy miê¶niowej oznacza du¿e ciê¿ary i krotki czas æwiczeñ. To pozwa³o mu na pe³n± odnowê organizmu po wysi³ku. Gary stwierdza: - Nigdy te¿ nie æwiczê do pe³nego zmêczenia, po treningu szybko opuszczam salê, zmieniam otoczenie, aby unikn± niepotrzebnych stresów.
Wa¿ne dla mnie jest od¿ywianie. Lubiê je¶æ du¿o, ale potrawy o bardzo niskiej zawarto¶ci t³uszczu. Moja dieta praktycznie nigdy nie schodzi poni¿ej 4000 kalorii, ale jem a¿ 7 razy dziennie, w ma³ych porcjach. Organizm w takiej sytuacji ci±gle ma ¶wie¿y zastrzyk energii, która jest tak potrzebna przy intensywnym wysi³ku na Sali treningowej.
Ka¿dy z nas mo¿e rozwijaæ swoje miê¶nie, ale nie ka¿dy mo¿e lub chcê staæ siê osobnikiem „napakowanym” miê¶niami na pokaz, napinanymi na kulturystycznych zawodach.
Najwa¿niejsze s± proporcja cia³a i ³adny wygl±d sylwetki. To uwzglêdniaj±c, „sekrety mistrzów” mo¿na akceptowaæ, dostosowuj±c je do swojego celu.

Mikke Quinn. Je¶li idzie o budowê masy miê¶niowej to æwiczê przede wszystkim intensywnie, ale krótko. Du¿e ciê¿ary wymagaj± maksymalnej koncentracji psychicznej i du¿ej energii, dlatego nie mo¿na – moim zdaniem –æwiczyæ zbyt d³ugo. Wykonuj±c ci±gle ten sam program treningu, ale w krótszym czasie, zwiêkszam w ten sposób intensywno¶æ, a to jest przecie¿ klucz do dalszego wzrostu miê¶ni. Trening zabiera mi nie wiêcej ni¿ 75 – 90 minut. Najwa¿niejsze w nim s± æwiczenia podstawowe. Je¶li chodzi o od¿ywianie w tym czasie, to moja dieta zawiera 40 procent proteiny ( w ró¿nych produktach). Po prostu mój organizm tyle ich w³a¶nie potrzebuje, ale jest to sprawa indywidualna.

Mike Christian .Jedynym sposobem rozwijania masy miê¶niowej s± æwiczenia podstawowe z du¿ymi ciê¿arami. Musi je uzupe³niaæ wysokokaloryczna dieta i sen. Ja w czasie doby ¶piê od 10 do 12 godzin, ale tylko 8 godzin w nocy. Reszta to drzemki w ci±gu dnia. Gdy siê ¶pi, organizm szybko siê regeneruje, a jednocze¶nie nastêpuje wzrost masy miê¶niowej, efekt ciê¿kiego treningu. Bardzo wa¿ne jest kontrolowanie stresu, który wy³adowuje energiê fizyczn± i psychiczn±, a jednocze¶nie opó¼nia odnowê organizmu. Dlatego poza sal± treningow± trzeba zachowaæ luz, potrafiæ siê zrelaksowaæ w ka¿dej sytuacji.

Od JWIP.Pl: Henryk Jasiak, trafnie zauwa¿y³, ¿e wypowiedzi mistrzów przedstawione w „Sekretach masy” s± zbie¿ne w sprawach zasadniczych, tzn. podstawowego treningu z du¿ym obci±¿eniem, diety, koncentracji i regeneracji organizmu.
Mistrzowie przedstawili równie¿ szereg indywidualnych pogl±dów w poszczególnych kwestiach. To jest normalne, gdy¿ ka¿dy æwicz±cy jest inny i inaczej jego miê¶nie reaguj± na æwiczenia. Jedno jest niepodwa¿alne: poznawanie swojego organizmu i psychiki, jednoczesne doskonalenie wygl±du sylwetki (miê¶ni) trwa przez lata i wymaga wielu wyrzeczeñ.
Opr.H. z art. Henryka Jasiaka, 1989

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
45 lat Antjei 2012
45 lat Antjei 2012
JEWGIENIJ KO£TUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE