Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6821068
osób.
Oni są z nami:
Zdrowie - zaczyna się od głowy, czyli ciało godne ducha

b>Czasami słyszysz taką rozmowę. Żyjemy w XX wieku. Nam nie trzeba z ciężką maczugą iść na mamuta lub łapać za ogon kozła górskiego. Teraz wszystko robi technika. Niby to, dźwig podniecie o wiele więcej, niż cała drużyna sztangistów. A najzwyklejsze samochody "Wołga", jakie w każdy dzień dziesiątkami i szybko schodzą z taśmy montażowej.
Po co szybki jak błyskawica sprinter z niemiec Armina Hary po wielu latach morderczego treningu ustanowił rekord świata na sto metrów, a Abebę Bikiły –rozprawia się z rekordami w biegu maratońskim i ostatnio ustanowił go na olimpiadzie w Tokio?

Rzeczywiście, po co? Może lepiej rozwiązywać naukowe problemy, konstruować maszyny, pisać wiersze i komponować muzykę? A wszystkie tam gimnastyki, gry i ćwiczenia siłowe itp. omijać daleko.
Teoretycy, otuleni przez dymy szaroniebieskie z papierosów, całymi dniami slenczką bez ruchu nad biurkami i coś próbują pożytecznego wymyślić. Niezauwazalnie, bo pomału ich mięśnie stają się zwiotczałymi, bezsilnymi ludzikami. Figura zalewa się tłuszczem. Wchodząc po schodach, oni coraz częściej chwytają się za serce. Praca nie klei się. Pobolewa głowa. Podstępuje słabość.
Można powiedzieć, że to wizytówki przyszłych chorób, na które zazwyczaj nie trzeba długo czekać.
I nareszcie, na wizycie u lekarza, nieśmiało przysiadłszy na skraj krzesła, nasz męczennik zamyka kolejkę osób o tych samych poglądach, dumnie odrzucających wychowanie fizyczne i sport. A praca? Przecież dla niej jest potrzebne zdrowie.

Drogi mój- pracoholiku mówi lekarz - prowadzicie niezdrowy tryb życia. Wam konieczny jest odpoczynek. Mówię wam, nie bierny odpoczynek, a aktywny. Poranną gimnastyką uprawiacie?
- Nie?!
-Bardzo źle! Jak tak można! Wy siebie zabijacie. Obowiązkowo pływać, gimnastykować ciało, uprawiać pieszą turystykę. To na początek wasze jedyne lekarstwo! Zrozumiano?
-Przepraszam, doktorze, może lepiej leżeć w łóżku i zdobywać siły do pracy?!
Lekarz na to: - niedorzeczność!- Wiesz mój drogi fizyczny zdechlaku, że już w starożytności Platon, sławny grecki filozof powiedział:, „Kto chce być zdrowym a jednocześnie żyć w lenistwie, ten postępuje tak sam głupio, jak i ten człowiek, myślący, że milczeniem udoskonali swój głos".

Nasz pacjent-człowiek okazał się pojętym i zdyscyplinowanym.
Teraz codziennie rano wychodzi na balkon i wykonuje ćwiczenia gimnastyczne, a w wolny dzień od pracy, z plecakiem na ramionach dziarsko marszem „połyka” kilometry.
I już odważnie przyłącza się do bawiącego się grą w siatkówkę. Jego serce rytmicznie bije, a on lekko oddycha. Ma też siły do umysłowej pracy. Nareszcie zrozumiał, że to ruch i ćwiczenia dają zdrowie. Żałuje, że tak wiele czasu stracił swoim lenistwem, a przecież nie był głupi.

Jak z tego wniosek? Ile spraw zostało niedokończonych tylko, dlatego, że u ludzie nie mieli zdrowia. Można podać wiele przykładów takiej niemocy, jak również świadczących o tym ze uprawianie fizycznej kultury pozytywnie służy ludziom a głownie ich zdrowiu. Przypomnicie sobie, np. że filozof Platon brał często udział w walkach zapaśniczych, a. Iwan Pawłow regularnie spacerował po mieście. Znany pisarz Lew Tołstoj orał ziemię i jeździł na rowerze. Takich przykładów jest mnóstwo.
Wiemy od dawna, że niby to, rozwój techniki i nauki może zmienić człowieka w wątłe stworzenie na cienkich nóżkach i z ogromną głową. Co do głowy, proroctwo w pewnym sensie się spełniło. Chociaż ona nie stała się wyraźnie większa, ale intelekt nowoczesnego człowieka, niewątpliwie ciągle się powiększa. A zapowiedz, że nastąpi era ludzi rachitycznych w cywilizowanych krajach, okazały się całkiem niepoważna. Ludzie z biegiem czasu wcale nie stają się chudymi i bezsilnymi. Na odwrót. Z każdym dziesiątkiem lata ludzkość dodają sobie na wzroście, ciężarze i sile.

W naszych czasach, różnych skomplikowanych i dziwnych maszyn, nabiera znaczenia: siła, wytrzymałość, zręczność, szybkość, nie tylko, że nie straciły swojego znaczenia. W połączeniu z potężną mądrością i doskonałością techniki wpływa je na zwiększanie doskonałości człowieka. Zamiast gubić fizyczne jakości człowieka, technika stymuluje rozwój tych jakości (…).

Dlatego przyjaciele, jeżeli wy nie chcecie, aby w przez was wykonywanym zawodzie, np. lotnika, marynarza, żołnierza, geologa, górnika, kosmonauty, fizyczna słabość ciała zamykała wam awans zawodowy, to jak najszybciej zabierajcie się za wzmacnianie zdrowia poprzez ćwiczenia rozwijające waszą muskulaturę. Bez siły to nawet drzewa nie narąbiecie, meble z miejsca na miejsce nie przesuniecie.
Chcecie się spełniać w pracy i żyć pełnym radosnym życiem, to -- troszczcie się o swoje zdrowie i ćwiczcie atletyzm. „Obowiązkiem każdego człowieka jest staranie o to, aby ciało było godne jego ducha. Nie wolno być bezsilnym i o słabej woli!" To słowa Gieorgij Łuricha - wybitnego rosyjskiego atlety.

Do tego należy dodać: Nie tylko ze względu na mięśnie powinno się zajmować atletyzmem, lecz również po to, aby sobą wykazywać wzór teraźniejszego człowieka, czyli dążyć do doskonałości i służyć swoim przykładem dla innych.
Autorzy: Tienno Georgii Pawlowicz i Sorokii Jurii Konstantinowicz, 1965 r.
Tłumaczenie: Piotr Puchalski
, 3 października 2008 r.Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
W sportowym stroju
W sportowym stroju
J. KOŁTUN Z DZIEWCZĘTAMI, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE