Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
5649643
osób.
Oni są z nami:
Herkules - „Pierwszy krok”. Autor: Henryk Jasiak
Jak to kiedyś było…

Warszawski Ośrodek Ćwiczeń Siłowych „Herkules” zorganizował w niedzielę 8 kwietnia pierwszy krok w wieloboju kulturystycznym. Najlepsi zawodnicy ośrodka występowali jedynie poza konkursem, dano więc możliwość zademonstrowania swych umiejętności tym, którzy jeszcze nie startowali w tego typu imprezach. Wielobój, na który złożyło się wyciskanie w leżeniu, przysiady ze sztangą oraz ocena postawy i umięśnienia, rozegrano konkurencji juniorów i seniorów.

Wśród pięciu startujących juniorów można wyróżnić Wiesława Kluczyka i Zbigniewa Słodkowskiego, zawodników, którzy już reprezentują pewną klasę. Obok ładnych proporcji i dobrego umięśnienia odznaczają się estetycznym pozowaniem. Seniorzy, w liczbie ośmiu reprezentowali na ogół słabszy poziom. Podobał się występ wysokiego i ładnie zbudowanego studenta Politechniki Warszawskiej – Ryszarda Mazura. W próbach siłowych najlepsze wyniki uzyskali: w wyciskaniu leząc Zbigniew Słodkowski i Ryszard Mazur po 115 kg, Stanisław Leszek -112, 5 kg; w przysiadach, że sztangą – St. Leszek -152,5 kg oraz junior Zając -140 kg.

Poza konkursem wystąpili czołowi kulturyści: Zbigniew Bieliński, Wiesław Chałas i Jan Rozmarynowski. W próbach siłowych dobrą formę wykazał Zbigniew Bieliński. Wycisnął w leżeniu 142,5 kg, a w martwym ciągu (jedna ręka nachwytem, druga podchwytem) uniósł ciężar 260 kg – wynik chyba najlepszy wśród polskich kulturystów.
Jan Rozmarynowski w „pompkach” na trzech stołkach uzyskał 69 powtórzeń.

W oficjalnej klasyfikacji wśród juniorów I miejsce zajął Zbigniew Słodkowski przed W. Kluczykiem, w kategorii seniorów St. Leszek przed Ryszardem Mazurem.
Zawody przebiegały na ogół sprawnie, można mieć jedynie pretensję do pewnych dłużyzn programu i słabego spikerka. Autor: Henryk Jasiak, maj 1962 r.Fot. z 1962 r.

Ciekawostka
Na stronie „SdW”, na której jest powyższy artykuł w rubryce „Dzięki naszym ćwiczeniom” można przeczytać sympatyczny list i obejrzeć na zdjęciu młodziutkiego Stefana Mizielińskiego. On się ładnie przestawił, ale później nie miał większych osiągnięć sportowych w kulturystyce, z wyjątkiem startu w zawodach Sopot 65. Podobno tam pomylił się i jako senior wystartował w juniorach? W latach 70. Stał się znanym działaczem i był kierownikiem Herkulesa.
W jego liście czytamy:
„Ćwiczę już półtora roku i oto moje wyniki sprzed kilku dni: biceps 37 cm, klatka piersiowa przy wdechu 116 cm, przy wydechu 96 cm, udo 55 cm.
Gdy przystąpiłem do ćwiczeń obwód bicepsu wynosił 28, obwód klatki piersiowej przy wdechu - 99 cm. Tak znaczną poprawę zawdzięczam ćwiczeniom podawanym w Waszym piśmie.
Do niedawna ćwiczyłem sam. Byłem „kulturystą - chałupnikiem”. Teraz wprawdzie też ćwiczę w domu, ale z trzema kolegami, którzy zachęcili się do ćwiczeń, gdy zauważyli, jakie poczyniłem postępy”.

Z „SdW” z maja 1962 r., wybrał: JWIP, listopad 2008 r.Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Kulturystyka w mo...
Zaburzenia równow...
Święto Niepodległ...
Flesz
Mistrzostwa "Błyskawicy", 1984 r.
Mistrzostwa "Błyskawicy", 1984 r.
KRZYSZTOF GÓRNICKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE