Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9997894
osób.
Oni s± z nami:
100.000 egzemplarzy!!! Autor: Jan W³odarek

„Sport dla Wszystkich” z grudnia 1961 roku ukaza³ siê w nak³adzie 100 tys. egzemplarzy i w pierwszym dniu sprzeda¿y nie by³o go ju¿ w kioskach. Od styczna 1962 roku, „SdW” ukazywa³ siê ju¿, co dwa tygodnie, czyli w ka¿dym miesi±cu to czasopismo by³o wydawane w ³±cznym nak³adzie 200 tysiêcy egzemplarzy i dalej bez znajomej kioskarki nie by³o do nabycia. Oczywi¶cie nie muszê przypominaæ, ¿e ówczesny „SdW” to nie jest tym samym czasopismem, co wydawana od kilku lat „Kulturystyka i Fitness. Sport dla wszystkich". Róznica miêdzy nimi kosmiczna.

Mo¿na w zdumieniu oczy przecieraæ, ale nie zmienia to faktu, ¿e teraz trzej w³a¶ciciele polskich kolorowych miesiêczników dla kulturystów, mog± tylko pomarzyæ i tylko we ¶nie o tym, aby ³±czny nak³ad ich magazynów zbli¿y³ siê, chocia¿ do 80 tys. egzemplarzy, a ok. 50 tys. zosta³o kupione.

Czytelnik, zaintrygowany tym, co wy¿ej napisa³em, zapyta, a co by³o w tym „SdW”, ze on b³yskawicznie znika³ z kiosków?
Odpowied¼ trzeba zacz±æ od tych, którzy tworzyli „SdW”, czyli od jego redakcji, kierowanej przez Stanis³awa Zakrzewskiego. Jej sk³ad stanowili profesjonali¶ci – sportowi dziennikarze.
Najwy¿szym areopagiem „SdW” by³ komitet redakcyjny sk³adaj±cy z osób o znanych nazwiskach w ¶wiecie sportu, ludzi zajmuj±cych wysokie stanowiska we w³adzach polskiego sportu i turystyki itp.
Trzeba wymieniæ, chocia¿ kilku aby uzmys³owiæ jak by³ silny „Sport dla Wszystkich”, a mianowicie: Józef Rutkowski – wiceprzewodnicz±cy GKKFiT ( to niczym wiceminister sportu plus turystyki), Tomasz Lempart – sekretarz generalny PKOL, Feliks Kêdziorek – wieloletni dzia³acz m³odzie¿owy, Jerzy Rybiñski – red. nacz. „G³osu Pracy” i inni.

Jak¿e czêsto w ostatnich latach mo¿na natrafiæ w naszej kulturystycznej prasie lub na stronach Portali dla kulturystów na wypowiedzi lub artyku³y, ¿e kulturystyka by³a têpiona w latach 60-tych. To k³amstwo tworzone przez niedouczonych, mieni±cych siê mianem znawców historii polskiej kulturystyki, a inni to powtarzaj±.

W³a¶nie w 1961 roku, w grudniowym egzemplarzu „SdW” mo¿emy sami sprawdziæ, jak to by³o z tym têpieniem , np . z zamieszczonego listu W³odzimierza Reczka – Przewodnicz±cego GKKFiT, w którym czytam:
„Sport dla Wszystkich” od pocz±tku swego istnienia sta³ siê konsekwentnym propagatorem ró¿nych form wychowania fizycznego i masowego sportu ( kulturystyki – przyp. red.), s³u¿±c swym czytelnikom cenn± rad±, wskazówk± I POMOC¡, INICJUJ¡C SZEREG CIEKAWYCH AKCJI I IMPREZ W DZIEDZINIE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I SPORTU”.

Kilka stron dalej mo¿emy przeczytaæ artyku³ Stanis³awa Zakrzewskiego pt. „Sylwetka i jej proporcje”. Jest w nim du¿e zdjêcie tytana kulturystyki, pod którym jest napisane:
Oto jeden z „herkulesów” ostatnich lat – Lynn Lyman. Wzrost jego 183 cm, waga 100 kg (w 20- ym roku ¿ycia). Wiele w tej sylwetce proporcji i piêkna (zwrocie uwagê na si³ê i rze¼bê nóg). Postaæ pogañskiego bo¿ka, cia³o godne rze¼biarskiego d³uta.
Czy tak powinien jednak wygl±daæ „nowoczesny herkules” w wieku atomowym? Obok masy miê¶niowej (chyba nieco mniejszej) i si³y, herkulesi jutra powinni byæ szybcy, zrêczni, sprawni. W takim kierunku idzie „polska szko³a” kulturystyki.
Po 47 latach lepiej nie pytaæ, w jakim ona teraz idzie kierunku, poniewa¿ nie ma ju¿ „polskiej szko³y”, jest tylko „M, jak masa, czyli ³ykaj prochy”.

Zostañmy przy grudniowym wydaniu „SdW” z 1961 r., bo w nim wiele ciekawych artyku³ów, np. artyku³: „Jak siê od¿ywiaæ w czasie treningu, autorka: Irena Celejowa, a w nim, ¿e „podczas wysi³ku, jak wiadomo zu¿ywa siê bia³ko w³asne cz³owieka, zw³aszcza w miê¶niach, które musi byæ zrekonstruowane a nawet musi go przybyæ wiêcej, aby wzros³a si³a i budowa³y siê miê¶nie”.
Inne ciekawe artyku³y:
„¯ebym mia³ szersze barki”, „Sprawdzian sprawno¶ci", a nim.m.in. o tym, ¿e kulturysta nie mo¿e zadawalaæ siê tylko i wy³±cznie prac± nad zwiêkszaniem objêto¶ci miê¶ni. „Leczymy kolana ruchem - kolano piêt± archilesow± sportowca”, „Æwiczenia wyrównawcze w treningu si³owym”, „ Æwiczenia si³owe rekordzisty ¶wiata” ( biegach ¶redniodystansowych), „Pocz±tkuj±cy biegacz w… 47 roku ¿ycia – mistrzem w 53 –cim”, „Ludzie areny” o s³awnym atlecie Teodorze Sztekkerze. „Steve Reeves znów zwyciê¿a” i wiele innych ciekawych artyku³ów.

Kilka miesiêcy temu w jednym z kolorowych magazynów dla kulturystów
przeczyta³em artykulik z-cy red. naczelnego, prywatnie zajmuj±cego siê sprzeda¿± od¿ywek, w którym on ubolewa , ¿e w latach 60-tych naszym sportowcom (dyscyplin olimpijskich) nie pozwalano æwiczyæ si³owo. W ka¿dym wydaniu „SdW” w³a¶nie æwiczeniom si³owym dla tych sportowców jest po¶wiecony jeden lub dwa artyku³y. Nie bêdê komentowa³ bredni z-cy naczelnego kolorowego pisemka. Szkoda czasu, lepiej w z³o¶ci zginaæ sztaby ¿elazne i rwaæ ³añcuchy, ni¿ pisaæ o nierozgarniêtych w historii pismakach.
Autor:Jan W³odarek, 5 grudnia 2008 r.

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Trener z Elin±,  2007 r.
Trener z Elin±, 2007 r.
JEWGIENIJ KO£TUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE