Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9998561
osób.
Oni s± z nami:
Sterydowa patologia szerzy siê znakomicie. Autor: Marcin Matczak

(Na zdjêciu Irvin Koszevski w latach 50., bez KOKSU!)

Czy jest mo¿liwe uprawiania sportu wyczynowego bez za¿ywania ¶rodków dopinguj±cych?
Na to pytanie odpowied¼ jest prosta – owszem tak! Przyk³adami takiej bezkoksowej rywalizacji mog± byæ pierwsi uczniowie Stanis³awa Zakrzewskiego. Pionierzy kulturystyki w Polsce osi±gali znakomite wyniki nie tylko w bojach si³owych, typowych dla szko³y ciê¿kiej atletyki. Kto wówczas na s³ynnych sopockich zawodach nie wycisn±³ na ³awce 150 kg i nie przysiad³ z obci±¿eniem rzêdu 200 kg nie mia³ nic do powiedzenia w rywalizacji z najlepszymi w kraju. Dzi¶ te wyniki nie s± ju¿ rekordami kraju, zosta³y daleko w tyle, lecz wielu ludzi w dalszym ci±gu nie zauwa¿a faktu i¿ te dzisiejsze rekordy „kraszone” s± po prostu prochami i innym polepszaczami.


Wtedy osi±ga³o siê je na czysto. ¦rodki dopinguj±ce nie istnia³y, o od¿ywkach nikt nawet nie wiedzia³, bo one powstawa³y dopiero w Ameryce, a wiêc za „¿elazn± kurtyn±”. Niewielu naszych zawodników mog³o sobie pozwoliæ nawet na dobre od¿ywianie. Atleci ze szko³y Stanis³awa Zakrzewskiego musieli byæ nie tylko silni i posiadaæ harmonijn± budowê cia³a, ale robiæ z niego po¿yteczny u¿ytek.

O tym równie¿ dzi¶ siê nie pamiêta, a wspominanie o fiko³kach na scenie budzi zrozumia³y u¶miech mistrzów „rozkroku” i „przykucania”. Czym siê sta³a kulturystyka po 40 – 50 latach od jej narodzin w Polsce? Nasza Noblistka – Pani Wis³awa Szymborska - w wierszu „Konkurs piêkno¶ci mêskiej” ujê³a najtrafniej bohaterów dzisiejszych zawodów kulturystycznych. Wierszu cytowaæ nie bêdziemy – gdy¿ jest on doskonale znany Czytelnikowi. My nie widzimy sensu rozgrywania takich „statycznych” zawodów, ale sens widz± ich obserwatorzy. Poda¿ istnieje – gdy istnieje popyt, czyli wierni obserwatorzy. Oni wol± podziwiaæ mêskie cia³o podczas sztucznego napinania miê¶ni i rozkoszowaæ siê wielko¶ci± napompowanych miê¶ni. Wszystkim takim obserwatorom polecam wizytê u psychologa.

Wracaj±c do Starej Szko³y Stanis³awa Zakrzewskiego akrobatyka i pe³na ruchomo¶æ w stawach by³a konieczno¶ci±. Æwiczenia uzupe³niaj±ce musia³y wspó³graæ z sylwetk± kulturystyczn±. Negowano znaczenie masy. Komiczna postawa ociê¿a³ego i nieruchawego atlety by³a nazywana „polskim yeti”. Tytu³ ten by³ najgorsz± hañb±.

Jak bardzo odwróci³y siê role. Dzisiaj im kto¶ wiêkszy – tym lepiej. Do tego celu u¿ywa siê ogromnych ilo¶ci jedzenia, wspomagania legalnego i niestety tak¿e dopingu. Dzi¶ cia³o nie jest podmiotem – a tylko przedmiotem do osi±gania wyników w sporcie. 60-centymetrowy biceps, 90-centymetrowe, a mo¿e nawet metrowe udo, klatka na pó³tora metra. To dzi¶ wymiary prezentowane przez zawodowców. Ale nie tylko same wymiary s± celem w dzisiejszym sporcie wyczynowym. Ka¿dy chce szybciej, dalej, wiêcej, wy¿ej, lepiej...Cia³o sta³o siê narzêdziem do osi±gania wyników – co zrozumia³e. Problem polega na tym, ¿e do takich wyników d±¿y siê w sposób nie tylko nieuczciwy, ale przede wszystkim bardzo niezdrowy – czêsto siêgaj±c po sterydy anaboliczne.

Jak siê okazuje, jedn± z takich dyscyplin w dzisiejszym sporcie – s± zapasy. W dziale „Sterydy” zamieszczamy ku przestrodze artyku³ pt.” Skandal! Nasi zawodnicy brali doping i narkotyki!” („Fakt” z dn. 30.01.2009r.), w którym g³upota zawodników przesz³a wszelkie granice. Okazuje siê bowiem, ¿e aby zwyciê¿aæ potrzeba ju¿ nie tylko dopingu, ale narkotyków. Wszystkie te ¶rodki ³atwo siê za¿ywa i dostêpno¶æ do nich jest banalnie prosta (zaopatrzenie u tego samego dilera). Jakie to proste – wystarczy mieæ tylko trochê gotówki...Wszystko wedle zasady: „Bierz co popadnie. I tak bêdziesz wielki i pewnie mistrzem...” Pozostawiamy to bez komentarza.
Autor: Marcin Matczak, 13 marca 2009 r.
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Ostatnie zdjêcie Mariana Glinki
Ostatnie zdjêcie Mariana Glinki
GO¦CIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE