Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10044217
osób.
Oni s± z nami:
Obalamy mity! Autor: Marcin Matczak

Æwiczenia si³owe tak mocno propagowane przez Stanis³awa Zakrzewskiego pod koniec lat 50. XX wieku pojawi³y siê znacznie wcze¶niej ni¿ wszyscy my¶limy. By³y znane ju¿ w staro¿ytno¶ci. Co prawda sprzêt by³ wówczas zgo³a odmienny od tego, który jest w u¿yciu od po³owy XX wieku do dzi¶. Æwiczenia z obci±¿eniem uprawiali jednak¿e tylko reprezentanci dyscyplin stricte si³owych – ciê¿arowcy, zapa¶nicy, atleci. Przedstawiciele dyscyplin sprawno¶ciowo-szybko¶ciowych nie u¿ywali podczas swoich przygotowañ ciê¿arów. Do po³owy ubieg³ego stulecia w wielu krajach panowa³ wrêcz pogl±d, ¿e nie powinni, bo du¿a si³a i masa miê¶ni hamuje ruchomo¶æ w stawach, której tak bardzo potrzeba np. w lekkiej atletyce. Artyku³ „Zwyciêstwo æwiczeñ si³owych” obala ten pogl±d, gdy¿ jest dowodem na stosowanie treningu z obci±¿eniem przez lekkoatletów i sportowców innych dyscyplin jeszcze przed drug± wojn± ¶wiatow± w Polsce!

Konieczno¶æ uprawiania æwiczeñ si³owych przez reprezentantów innych dyscyplin si³owych, gdzie potrzebna jest szybko¶æ, skoczno¶æ lub si³a dzi¶ nie budzi ju¿ ¿adnych w±tpliwo¶ci. Jednak¿e nie zawsze tak bywa³o. W latach 50. na ³amach „Sportu dla Wszystkich” jego nieod¿a³owany Redaktor – Stanis³aw Zakrzewski propagowa³ æwiczenia si³owe – jako cel sam w sobie, czyli drogê do celu jak± jest herkulesowa budowa cia³a i sprawno¶æ fizyczna. Trenerzy lekkiej atletyki jednak¿e nie widzieli mo¿liwo¶ci w³±czenia elementów si³owych do treningu swoich podopiecznych. Dopiero na Kongresie Trenerów Lekkiej Atletyki, który odby³ siê w 1962 roku w Warszawie podjêto siê dyskusji, w trakcie której poruszono w±tek æwiczeñ si³owych. Polskie stanowisko zosta³o zaprezentowane jako bogaty poligon badawczy. Czo³owi lekkoatleci polscy i wêgierscy demonstrowali æwiczenia si³owe ze sztang±, hantlami i workiem z piaskiem oraz æwiczenia izometryczne. Ojciec Polskiej Kulturystyki odwo³a³ siê do historii, kiedy to ju¿ w 1912 roku stwierdzono konieczno¶æ w³±czenia æwiczeñ z obci±¿eniem do cyklu przygotowañ lekkoatletów. Sam eksperymentowa³ jeszcze przed drug± wojn± ¶wiatow± zalecaj±c taki trening ówczesnym skoczkom wzwy¿. Wyniki przesz³y wszelkie oczekiwania!

Jak widaæ konserwatywne pogl±dy trenerów lekkiej atletyki szybko odesz³y w zapomnienie, a zwyciêstwo nale¿y do æwiczeñ si³owych. Dzi¶ wielu lekkoatletów spêdza co najmniej jeden dzieñ treningu w si³owni. By zag³êbiæ siê w czasy, kiedy to nie by³o tak oczywiste koniecznie trzeba przeczytaæ artyku³ Stanis³awa Zakrzewskiego pt. „Zwyciêstwo æwiczeñ si³owych”, który znajduje siê w dziale „HISTORIA”. Pro¶ba jest o tyle wa¿na gdy¿ we wspó³czesnym kolorowym jednym pisemku dla kulturystów niedouczony redaktor powtarza, ze jeszcze w latach 60. nasi sportowcy nie stosowali treningu si³owego, co jest nieprawd±.
Autor: Marcin Matczak
, 10 kwietnia 2009 r.
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Tiumien, 1968 r.
Tiumien, 1968 r.
JEWGIENIJ KO£TUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE