Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9295537
osób.
Oni są z nami:
Żywienie w okresie odnowy. Autorka: Maria Szustakowska - Chojnacka
Najważniejszym zagadnieniem w okresie odnowy po zawodach w sportach wytrzymałościowych, o długim okresie trwania, jest oprócz jak najszybszego uzupełniania strat białka i fosforu uzupełnianie zasobów węglowodanów. W miarę jak uruchamiany jest glikogen do celów energetycznych z wątroby, wnika do jej komórek tłuszcz obojętny, który jest także materiałem energetycznym.

Wątroba zmienia ten tłuszcz na fosfolipidy, które są rozpuszczalne w wodzie i przechodzą do krwi. Przy nadmiernych ubytkach glikogenu napływa tak dużo tłuszczu do wątroby, że nie nadąża ona sprawnie go uruchamiać w formie fosfolipidów i nie potrafi uwolnić się od nadmiaru tłuszczu. Wątroba staje się wówczas niewydolna. Tylko przez racjonalne żywienie w okresie odnowy można przywrócić organizmowi potencjał energetyczny.


Zapotrzebowanie energetyczne sportowców jest znacznie wyższe od osób pracujących fizycznie i wynosi; 3500-4500 kcal. Zależy ono od rodzaju dyscypliny sportowej i aktywności fizycznej.

Nieodpowiednia podaż energii w stosunku do wydatku energetycznego może spowodować zmniejszenie się masy mięśni. W prawidłowo zestawionej diecie około 10-15% zapotrzebowania energetycznego powinno pochodzić z białka, 25-30% z tłuszczów, reszta z węglowodanów.
Podaż węglowodanów jest ważna ze względu na utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi i uzupełnienia strat glikogenu po wysiłku fizycznym. Zmniejszenie się stężenia glukozy we krwi odbija się na pracy mózgu i zdolności sportowca do wysiłku fizycznego.

W okresie odnowy należy podawać potrawy w skład, których wchodzą produkty spożywcze, zawierające substancje lipotropowe, ułatwiające zamianę tłuszczu obojętnego na fosfolipidy. Jeśli równocześnie zwiększy się podaż węglowodanów, to w komórkach wątroby zostaje zgromadzony glikogen.

Substancjami lipotropowymi są; niezbędny aminokwas metionina, cholina, endogenny aminokwas – kwas glutaminowy. Znajdują się one w; mleku, serach, wątrobie, olejach roślinnych, zawierających dużo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. W okresie odnowy kwasy te odgrywają znaczącą rolę, są potrzebne dla organizmu w celu wytworzenia fosfolipidów.

W okresie tym należy zrezygnować z podawania różnego rodzaju galaretek, ponieważ zawierają żelatynę, bogatą w endogenny aminokwas – glicynę, która utrudnia oddziaływanie metioniny na regulacje przemiany tłuszczów. Galaretki są pożądane przed zawodami, ponieważ glicyna sprzyja wytwarzaniu kreatyny.
Kreatyna jest składnikiem fosfokreatyny, jednego z głównych związków fosforu, który odgrywa dużą rolę w przemianach biochemicznych w mięśniach w okresie wyzwalania energii. Odbudowie zapasów węglowodanowych w mięśniach i wątrobie pomaga podawanie zawodnikom mieszanki węglowodanowej, glukozy i odżywek węglowodanowych.

Superkompensacja glikogenu w okresie odnowy, po wyczerpujących wysiłkach, przebiega intensywnie, jeśli w pierwszej fazie po zawodach, to jest w pierwszych 5-6 godzinach, poda się zawodnikowi glukozę. Dopiero w drugiej fazie podaje się duże ilości białka lub lepiej odżywki, zawierające hydrolizaty białka i wolne, łatwo przyswajalne aminokwasy. W fazie pierwszej przy uderzeniowym podawaniu glukozy, wydziela się w znacznych ilościach insulina, która potem współdziała w syntezie białka.
Przed zawodami, w czasie zawodów i w okresie odnowy należy bardzo ograniczać tłuszcze. Aby mogły zachodzić właściwie procesy biochemiczne w organizmie należy podawać witaminy; C, B1, B 12
Opracowano na podstawie książki ‘’Żywienie w sporcie” Ireny Celejowej
20 sierpnia 2009 r.

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Uczestniczy spotkania
Uczestniczy spotkania
JUBILEUSZ "BŁYSKAWICY"
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE