Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10190939
osób.
Oni są z nami:
Redaktor zaczął - my kontynuujemy. Autor: Marcin Matczak

(Stanisław Zakrzewski, Sopot, lipiec 1966 r. Fot. Jan Rozmarynowski)

9 września mineła 37 rocznica śmierci Stanisława Zakrzewskiego - Twórcy Polskiej Szkoły Kulturystyki. Z tej okazji przypominamy Jego ważniejsze dokonania związane ze sportem.

Stanisław Zakrzewski urodził się 5.05.1907 r. w Gnieźnie. Od najmłodszych lat uprawiał różne dyscypliny sportu: lekką atletykę, łyżwiarstwo szybkie, hokej na lodzie, pływanie, a także bardzo modny w dwudziestoleciu międzywojennym boks. Jako zawodnik do najlepszych wyników doszedł w skoku o tyczce. Trzykrotnie zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski, a w Akademickich Mistrzostwach Świata dwukrotnie zajął piąte miejsce. Studia ukończył na Uniwersytecie Poznańskim uzyskując tytuł magistra wychowania fizycznego. Prace zawodową rozpoczął w Wydziale Wychowania Fizycznego Urzędu Miejskiego w Poznaniu, później awansował na stanowisko wicedyrektora podobnego Urzędu w Bydgoszczy. Jeszcze przed wojną został trenerem skoczków Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, zajął się dziennikarstwem sportowym.

Wspaniała karta patrioty – znana tylko nielicznym
Stanisław Zakrzewski walczył z okupantami Polski po 1939 roku. W okresie niemieckiej okupacji działał w ruchu oporu. W 1942 był wieziony w Gnieźnie, w grudniu tego roku uciekł do Generalnej Guberni, był w Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim, Po wyzwoleniu został uznany za wroga Armii Czerwonej i skazany.W latach 1951 - 1954 był osadzony w budynku Warszawskiej Informacji Wojskowej. Tam więziony był m.in. Wiesław Gomułka, Marian Spychalski, generał Józef Kuropieska i wielu innych zagrożonych długoletnią karą więzienia lub śmiercią. W roku 1958 został w pełni zrehabilitowany przez Sąd Najwyższy i równocześnie dekretem Prezesa Rady Ministrów PRL. Powrócił do dziennikarstwa i sportu.

Z kulturystyką przez 15 ostatnich lat...
To właśnie On stworzył tzw. „Polską Szkołę Kulturystyki”. Jego apel na łamach czasopisma „Sport dla Wszystkich” w 1957 roku pochwyciły tysiące, przeważnie młodzież i to nie tylko z Polski, ale i z krajów sąsiednich ówczesnych państw obozu socjalistycznego. Dzięki znajomości kilku języków, którymi władał biegle – zza „żelaznej kurtyny” napływały aktualne informacje o nowych ćwiczeniach, publikowane na łamach czasopisma „Sport dla Wszystkich” i w licznych książkach, z których warto wymienić choćby „Siłę, sprawność i piękno”, „Jak stać się silnym i sprawnym” oraz „ABC młodego siłacza”. Wszystkie Jego publikacje rozchodziły się w błyskawicznym tempie i ich zdobycie było możliwe jedynie spod lady.
Wychował kilka pokoleń kulturystów. Udzielał cennych rad, wskazówek, a także przybliżał wiedzę z zakresu metodyki treningu, odżywiania i savoir vivre’u. Jego słynne motto: „Ucz się, pracuj, dbaj o rodzinę, a jeśli wystarczy Ci czasu – trenuj kulturystykę” – jednoznacznie ukazywało co jest w życiu najważniejsze. Człowiek mądry, wykształcony, dobrze wychowany, aktywny i energiczny, zawsze pomocny, a przy okazji silny i sprawny o mięśniach użytecznych w praktyce – do pracy, czy pomocy słabszym. To właśnie model kulturysty stworzony przez Stanisława Zakrzewskiego. Nie wszystkim to się jednak podobało. Jak na człowieka wysportowanego i aktywnego, pełnego życia zmarł przedwcześnie, w wieku 65 lat, podczas igrzysk olimpijskich w Monachium, 9 września 1972 roku.

Co dał Nam Stanisław Zakrzewski?
Dzięki Niemu narodziła się kulturystyka naturalna, czyli klasyczna. Było to przeciwieństwo modelu amerykańskiego, nastawionego przede wszystkim na budowanie masy i komercyjny zysk. Uczniowie Redaktora byli nie tylko kulturystami, ale także uprawiali rekreacyjnie lekkoatletykę, podnoszenie ciężarów, gimnastykę itp. Jednocześnie aktywnie propagowali swój sport w zakładach pracy, szkołach, na plaży, tworząc niespotykane widowisko. Co roku, pod koniec lipca spotykali się w Sopocie, by podczas zawodów kulturystycznych – o randze Mistrzostw Polski, (których wówczas nie było) wyłonić spośród siebie najlepszych. Wyczyny Jego uczniów budzą respekt do dziś i raczej nigdy nie zostaną już powtórzone. Po latach większość z nich zaszła wysoko na drabinie zawodowej kariery.
Obecnie czytając artykuły i książki Redaktora uzmysławiam sobie, że On był rzeźbiarzem, który słowem pisanym, niczym dłutem wyrzeźbił i usprawnił fizycznie tysiące, a nawet miliony ciał młodych ludzi, a przy tym uczył kultury, dobrego wychowania, zasad funkcjonowania w społeczeństwie, wzajemnego szacunku, zwłaszcza dla starszych i słabszych. Był nauczycielem wielkiego autorytetu. Doskonałym i niepowtarzalnym!

Zadbajmy o to by Jego dzieło kontynuować!


O Stanisławie Zakrzewskim przeczytajmy również inne artykuły
zamieszczone w JWIP.PL, w tym. artykuł Jana Włodarka pt. „Stanisław Zakrzewski - Twórca polskiej kulturystyki”. Jest w dziale „JAN WŁODAREK”. Zachęcam także do obejrzenia albumu zdjęć Stanisława Zakrzewskiego, prezentowanego w Galerii.
Autor: Marcin Matczak, wrzesień 2009 r. Aktualizacja 13 września 2009 r., godz. 22.20.


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
 Reg Park, 1971 r.
Reg Park, 1971 r.
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE