Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6804568
osób.
Oni są z nami:
Daniel Olbrychski, trenujący akrobatykę i boks
JWIP. PL. Przypominamy artykuł „Aktor na ringu”, w którym jest o tym, jak Daniel Olbrychski uczył się wykonywać salto w tył oraz boksować w warszawskich klubach sportowych. Trenował sumienie przygotowując się do roli w filmie „Małżeństwo z rozsądku”.
Artykuł został opublikowany w „Sporcie dla Wszystkich” nr 16, 1966 r.(Na zdjęciu: Daniel uczy się salta. Fot. Jan Rozmarynowski)

AKTOR NA RINGU. Rozmawiał M.Z.

W maju 1966 roku znalazł się w Cannes, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Wrażenia?

„Było cudownie, oglądałem z bliska i na co dzień największe sławy X Muzy. Kirk Douglas chwalił moją jazdę konną w „Popiołach” i powiedział, że chętnie zagrałby ze mną w westernie. W Cannes pierwszy raz jeździłem na nartach wodnych właśnie z Douglasem. Wspaniały sport! Nie odstraszała mnie nawet zimna woda”.
- A w Warszawie-mówi Daniel Olbrychski- nowe propozycje filmowe, praca i trening sportowy – żmudny i wyczerpujący. Codziennie dwie godziny akrobatyki półtorej boksu. Bez „lipy” i taryfy ulgowej. Widz filmowy nie lubi blagi. Ćwiczę, więc pod okiem doskonałych trenerów –mgra Konrada Zielińskiego – akrobatykę i Henryka Łukasiewicza – boks. Wszystko to do filmu „Małżeństwo z rozsądku”. W jednej ze scen wykonuję po ciosie salto w tył. Chcąc dobrze wypaść, i jako aktor i jako sportowiec, trenuje więc gorliwie.


Mgr Konrad Zieliński – trener Dzielnicowego Klubu Sportowego „Targówek” (od roku 1963 drużynowego mistrza Polski w akrobatyce sportowej). Członek mistrzowskiego zespołu ( 1954 – 1965) w piramidach czwórkowych.

Z Danielem Olbrychskim miałem już dziesięć lekcji. Salto w tył, które z nim trenuję jest ćwiczeniem bardzo trudnym. Wymaga dużej koncentracji, skoczności, odwagi i wszechstronnego wysportowana. Nieudany skok grozi ciężką kontuzją ( upadek na głowę). Trzeba, więc go powtarzać wielokrotnie, początkowo z pomocą trenera, aby zdobyć niezbędną orientację w powietrzu podczas obrotu ciała. Wszystko trwa ułamek sekundy. Z półprzysiadu zamach rąk w górę, przewrót w powietrzu i elastyczne lądowanie na ugiętych nogach. Trzeba dokładnie wyczuć, kiedy skulić ciało w locie i kiedy wyprostować nogi do lądowania.
Daniel ćwiczy z zapałem i ogromną ambicją. Na treningach wykonuje po 60 – 70 salt, podczas gdy przeciętny zawodnik tylko 40 – 50. Przetrzymał kryzys, który następuje normalnie po 3 = 4 treningach. Robi doskonałe postępy – już po 10 lekcjach wykonywał salto samodzielnie.


Henryk Łukasiewicz – trener, dawniej zawodnik warszawskiej Polonii.
Pierwszy raz trenuje aktora. Daniel Olbrychski przychodzi na treningi pilnie, uczy się boksu bardzo chętnie. Na jesieni chce wziąć udział w „pierwszym kroku” bokserskim. Przyswaja sobie łatwo tajniki boksu. Jest szybki, elastyczny. Jego najlepszy cios – to lewy prosty, najsłabszy jeszcze sierpowy.
Stawiam Daniela Olbrychskiego za wzór moim chłopcom. Ma ambicję, zapał i odwagę w walce. Chce jak najszybciej zdobyć potrzebne mu umiejętności bokserskie. Przyda mu się to do ról sportowych w filmie. Odbył już dwa dwurundowe sparringi z chłopcami, którzy trenują dłużej od niego. W obu odniósł pewne zwycięstwo. Ma idealną sylwetkę boksera – szczupłe nogi, duży zasięg ramion, słowem tylko kariera filmowa stoi mu na przeszkodzie do laurów w ringu…
Rozmawiał M.Z.,
1966 r. Art. przygotował Ignacy 16 grudnia 2009 r.
Aktualizacja 20 grudnia 2009 r. godz. 09:30
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Długowieczny
Długowieczny
WITOLD MAJCHRZAK ( 1917 - 2009)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE