Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10190718
osób.
Oni są z nami:
Stanisław Zbigniew Wielgus – rozpoczął od tańca…

(1963 rok.Fot. Jan Rozmarynowski)

Stanisław Zbigniew Wielgus w latach 60. często gościł na łamach „Sportu dla Wszystkich”, pisali o nim Stanisław Zakrzewski i Henryk Jasiak. Jego praca z młodzieżą i efekty niezmordowanego propagowania kulturystyki były wówczas znane wszystkim ćwiczącym kulturystykę. Był jednym z pierwszych polskich kulturystów i organizatorów tego sportu na Wybrzeżu. Startował w zawodach, zakładał nowe ośrodki ćwiczebne, organizował zawody, m.in. nieoficjalne mistrzostwa Polski kulturystów w Sopocie. Był też instruktorem ćwiczeń siłowych i sędzią sportowym.
A od wielu lat - w swojej klinice - leczy kontuzjowanych sportowców. I o tych sukcesach Stanisława Wielgusa, piszą teraz dziennikarze.

Ten wielki pasjonata kulturystyki w 1963 roku powiedział: „kulturystyka w naszym rodzinnym wydaniu jest bardzo atrakcyjną formą ćwiczeń, może oddać nieocenione usługi dla odrodzenia fizycznego naszej młodzieży i poprawienia wad jej budowy”. Przez minione lata, udowadniał to, wynikami swojej pracy.

Stanisław Wielgus urodził się 1936 roku w Warszawie, w której przebywał w okupację i powstanie, a w której jako osmioleni chłopiec o mało nie zginął: przez 3 dni pozostawał zasypany w jednym z domów przy ul. Żabiej. Po oswobodzeniu Warszawy rodzice Stanisława osiedlili się w Gdańsku. Czynili oni wszystko, by chłopcu przewrócić zdrowie i siły. Zastosowali przede wszystkim ruch. W 12 roku życia zgłosił się do szkoły baletowej, gdzie przez cztery lata uczył się tańca u profesor Jarzynówny, po czym przez półtora roku ćwiczył w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Ale sam taniec, mu nie wystarczył. Opanował go i pochłonął całkowicie sport. A ówczesne „Mazowsze”, gdzie zresztą był najmłodszym w zespole, nie stwarzał mu odpowiednich warunków do wszechstronnego sportowania, niebawem zapisał się do Technikum Wychowania Fizycznego w Oliwie. Ukończył również Studium Nauczycielskie Wychowania Fizycznego.

Pierwsze jego zetknięcie z kulturystką nastąpiło przez „Sport dla Wszystkich” w 1957 roku, a więc wtedy, kiedy kulturystyka zaczęła stawiać dopiero pierwsze kroki.
W ciasnym mieszkaniu ( tylko jeden pokój) znalazł miejsce na skośną ławeczkę na metalowych nóżkach (służącą do siedzenia i prasowania i jako ozdoba), kilka par hantli, sztangielek sztangę kulturystyczna (krótką), gumy, sprężyny, prymitywny wyciąg, kółka założone w drzwiach., ściskacze do wyrabiania uchwytu, sandały metalowe, kask z obciążeniem do ćwiczeń mięśni karku, itd. Cały sprzęt - co warte podkreślenia - wykonany został domowym sposobem, własnoręcznie, ze złomu. I tym wszystkim ćwiczył 3 razy w tygodniu po 2 godzinny. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni pływał w morzu Jego dane antropometryczne z 1963 roku: wzrost 167 cm, waga 69 kg, obwód klatki piersiowej w spoczynku 110 cm, biceps 40 cm, obwód w pasie 70 cm, udo 54 cm.

Jesienią 1958 roku utworzył Sekcję Kulturystyczną w TKKF „Radość” przy Studium Nauczycielskim. Służył również radą i wskazówkami innym ogniskom i ośrodkom.. Gdy w 1961 roku zaczął uczyć w szkole podstawowej, przystąpił - jako pierwszy w Polsce – do doświadczeń z młodzieżą, które trwał do 1964 r. Wprowadzając elementy ćwiczeń siłowych do lekcji gimnastyki. Było to młodzież w wieku 12-14 lat. Chętnie go słuchali, poprawiając swoją budowę i sprawność fizyczna. Jego lekcje wychowania fizycznego cieszyły się ogromną popularnością. Stwierdzono poprawę postawy i lepsze postępy w nauce.

W 1967 roku założył kolejną sekcję kulturystyczną „Albatros” przy Stoczni w Gdyni, a rok później przy RSW „Prasa”. Ćwiczyli w niej znani dziennikarze Wybrzeża. Od 1968 roku prowadził klub kulturystyczny „Magda”, który założył i wyposażył w sprzęt.
W 1972 r. ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu, a następnie
magisterskie studia podyplomowe o kierunku: odnowa biologiczna.(2009 rok: Stanisław Wielgus w swojej Klinice)

W długoletniej pracy zawodowej: nauczyciela, chiropraktyka, trenera odnowy biologicznej, współautora książek z zakresu rehabilitacji wad podstawy (np.„Wademekum dla nauczycieli rodziców i dzieci. Prawidłowa postawa, zdrowie”), wykorzystuje wiedzę i doświadczenie, które uzyskał uprawiając kulturystykę. Od wielu lat kieruje Kliniką Schorzeń Kręgosłupa, której jest właścicielem.

W środowisku sportowym i wśród mieszkańców Wybrzeża jest znany, jako znakomity specjalista leczenia i rehabilitacji kręgosłupa. Wyleczył wielu bardzo znanych sportowców różnych dyscyplin i tysiące osób niezwiązanych ze sportem, w tym młodzież i dzieci z kraju i zagranicy. W 1997r. został wybrany "człowiekiem roku".

W wolnych chwilach nadal czynnie uprawia sporty: ćwiczy siłowo, pływa, jeździ na rowerze, rolkach i jest wielkim entuzjastą zdrowej kulturystyki.
Swoje życie i owocną pracę zawodową związał z kulturą fizyczną i medycyną alternatywną.


Grudzień 2009 r. Opracował: Ignacy, wykorzystując tekst z następujących publikacji:
„Ćwiczy Stanisław Wielgus”, opr. Stanisław Zakrzewski”, „SdW” nr 6/1964
„Magia ciała” – „Historia polskiej kulturystyki 1957 – 1994” aut. Henryk Jasiak, 1985 r.”
„Siła sprawność piękno” aut. Stanisław Zakrzewski, wydanie II. 1974 r.
SZUKAMY CIĄGU DALSZEGO
Aktualizacja 04.01.2010, godz.08:10

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Trzy pokolenia
Trzy pokolenia
JUBILEUSZ "BŁYSKAWICY"
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE