|
Odwiedzi³o nas: 10454885 osób. |
|
|
Narodziny nart. Autor: Stanis³aw Zakrzewski |
Na zdjêciu: Stanis³aw Marusarz, 12 lutego 1939 r. zawody FIS Zakopane. Z tygodnika „Ilustrowany Kurier Sportowy : Raz Dwa Trzy…”
„Narty” s± tak stare jak cz³owiek. Przecie¿ bez nich nie móg³by on poruszaæ siê po ¶niegu i polowaæ na zwierzynê. Podania i legendy g³osz± nawet, ¿e jako pierwsi zastosowali narty bogowie, którzy – zst±piwszy z niebios na miêkk±, dopiero co stworzon± ziemiê – poruszali siê po niej na … nartach. Pod bogiem – olbrzymem ziemia ugina³a siê, jak cienki lód pod cz³owiekiem, i wtedy powsta³y góry, doliny i rzeki…
Historia nart siêga czasów bardzo dawnych. Mo¿e licz± one kilkadziesi±t tysiêcy lat? Pierwszymi „nartami” by³y chyba ga³êzie, których u¿y³ cz³owiek, gdy przekona³ siê, ¿e stoj±c na nich nie zapada siê w ¶niegu. Z biegiem lat ludzie stwierdzili, ¿e przebywanie dalekich po³aci ¶nie¿nych na ga³êziach nie jest najlepsze i ¿e korzystniej jest u¿yæ do tego celu obrobionych kawa³ków drzewa lub kory drzewnej. W poszukiwaniu za ¿ywno¶ci±, gdy trzeba by³o przebyæ dalekie, niekiedy bezdrzewne tereny- ludzie przymocowywali do stóp obrobione kawa³ki drzewa, i z ich pomoc± przebywali g³êbokie ¶niegi.
Tam, gdzie nie by³o lasów, nie mo¿na by³o oczywi¶cie my¶leæ o takich „nartach”. Na tych terenach ludzie – dla ³atwiejszego poruszania siê po ¶niegu – przywi±zywali do stóp skóry zwierzêce. By³o to o tyle naturalne, ¿e dla ochrony cia³a ludzie u¿ywali ju¿ skór. W ten sposób powsta³y pierwsze, tzw. „buty” – karpie.
Droga do prawdziwej narty by³a jedna jeszcze daleka. Narta ró¿ni siê od karpla tym, ¿e ¶lizga siê po ¶niegu. Jak wpad³, wiêc cz³owiek na my¶li ¶lizganie siê po ¶niegu? Mo¿e zauwa¿y³ pewnego dnia, ¿e skóra za³o¿ona na stopê (w³os skierowany do ty³u) umo¿liwia przy podej¶ciu ze¶lizg do ty³u, a przy schodzeniu – zw³aszcza na ¶niegu zlodowacia³ym – powoduje po¶lizg. Ludzie, mieszkaj±cy na obszarach p³askich i niepotrzebuj±cy wspinaæ siê w górê, zaczêli rezygnowaæ z karpli, zw³aszcza, gdy przekonali siê, ¿e deska wyg³adzana jazd± po ¶niegu ma lepszy po¶lizg ni¿ skóra. I wtedy pojawia siê pierwsza narta. Kiedy i gdzie to by³o, trudno powiedzieæ. Na podstawie wyników ostatnich badañ przypuszcza siê, ¿e pierwsze je¼dzi³y na nartach plemiona mongolskie z okolic dzisiejszej Syberii i Jakucka.
Najstarszymi nartami, jakie zachowa³y siê do dzi¶, s± narty wykopane w Hoting w Szwecji. Pochodz± one sprzed 4000 lat i przechowywane s± w muzeum nart w Flaskotorpet. Równie stare maj± byæ narty wykopane w Vest-Agder w Norwegii. Narty pochodz±ce z Riihmaki ( w Finlandii) licz± oko³o 3500 lat.
Rysunek wyryty na olbrzymim kamieniu, pochodz±cy z epoki kamiennej lub br±zowej – znaleziony w Rodoy w Norwegii – przedstawia 3 ludzi na nartach. S± to najprawdopodobniej my¶liwi. Podobne motywy znajdujemy na rysunkach kamiennych pochodz±cych z okolic jeziora Onega.
Autor: Stanis³aw Zakrzewski ( 1907- 1972)
Od JWIP.PL. Niniejszy artyku³ ukaza³ siê w lutym 1957 roku w miesiêczniku „Sport dla wszystkich. Ko³o Sportowe”, który by³ kontynuatorem czasopisma „Ko³o sportowe” wydawanego w latach 1952-1956.
Lutowy numer by³ zwiastunem g³êbokiej odnowy polskiej kultury fizycznej, a szczególnie powszechnego wychowania fizycznego.
Ostatnia aktualizacja 7 lutego 2010 21:53
|
|
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie. |
|
Tylko aktywnych zapraszamy na forum oraz do Pionierów |
|
|