Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6822805
osób.
Oni są z nami:
Skok do kariery... Autor:Mieczysław Banaszkiewicz
Jak to było kiedyś…

Na zdjęciu: Wiesław Chałas , 1962 r, fot. Jan Rozmarynowski


W 1963 roku redaktor Mieczysław Banaszyński, napisał w „Sporcie dla Wszystkich”:
Najlepszy z młodych naszych kulturystów, Wiesław Chałas, pracuje we wrocławskiej Pantomimie. Oglądałem go na jednaj tylko próbie i to wystarczyłoby stwierdzić, że Chałas odnalazł swą właściwą drogę życiową, a trudna sztuka pantomimy zyskała w nim uzdolnionego i pracowitego artystę.
W kołach teatralnych i sportowych wiadomość ta była sensacyjna. Tymczasem był to jeszcze z dowodów na dość bliskie pokrewieństwo sportu ze sztuką taneczną i mimiczną. Tancerz musi mieć kondycję sportowca sportowiec powinien nabyć lekkość i precyzje tancerza. U nas sportowcy i tancerze muszą dopiero odnaleźć tę platformę współpracy.
Historia kariery kulturysty Wiesława Chałasa nie była wówczas bynajmniej wyjątkowa. W zagranicznych zespołach baletowych tańczyło wielu mężczyzn, którzy na scenę dochodzili z sal treningowych, m.in. kulturystycznych.


Edward Villela – skok do wielkiej kariery


W tym czasie czołowym solistą znanego z gościnnych występów w Polsce zespołu „The New York City Ballet” był rówieśnik naszego Chałasa Edward Villella. Do baletu trafił przypadkowo. Naukę rozpoczynał od baletowych podstaw.. Po kilku latach należał już do najlepszych i najsłynniejszych tancerzy amerykańskich.

Recenzenci chwalili jego sprężystość, siłę i wytrzymałość fizyczną. Tymi walorami Villela górował nad innymi tancerzami Zachodu. Przy tym był doskonale zbudowany.

Mimo baletowych prób, ćwiczeń, występów dwa razy w tygodniu ćwiczył w nowojorskim ośrodku kulturystycznym. Wśród kulturystów zaczął lansować ćwiczenia podskoków i skoków z małymi obciążeniami. To szybko wzmacniało mięśnie nóg i bardzo skutecznie je rozwijało.

W studio Reg Parka, Villela uczył skomplikowanej sztuki estetycznego pozowania. Przez dwa lata, codziennie przez godzinę ćwiczył ze Steve Reevesem. Uczył go baletowej lekkości, zwinności, gracji; od niego zaś uczył się gromadzenia fizycznej siły i gospodarowania nią. Nic, więc dziwnego, że na scenie był bezkonkurencyjny właśnie pod względem siły, kondycji i uodpornienia na zmęczenie.

Pracowitością przypominał naszego znakomitego tancerza Witolda Grucę, też wszystko poświęcał dla sztuki. Stronił od gwaru kawiarnianego, wolał świeże powietrze, spacery. Zimą i latem wiele pływał. Skakał w dal i w wyż, uprawiał również trójskok. Rzucał oszczepem z pasją ćwiczył podnoszenie ciężarów. Przed treningiem jadł tylko owoce i ser, po treningach poił soki owocowe i własnej receptury kwas ogórkowy zmieszany z drożdżami i czekoladą. (Uwaga naśladowanie to ew. dolegliwości żołądkowe - przyp.) . Jako zaprawę do swoich słynnych scenicznych skoków Villela ćwiczył codziennie długą serię przysiadów. Od półprzysiadu aż do niskiego przysiadu.

Zachodni krytyce baletowi uważali, ze tylko jeszcze jeden tancerz skacze tak lekko i tak imponująco, jak Edward Villella. Był nim Stanisław Szymański, artysta Opery Warszawskiej.
Skrót artykułu Mieczysława Banaszyńskiego: pt. „ Skok do wielkiej kariery”, „SdW” z 1963 r.
Ref.6/sylwetki- 1/13.02.2010
Ostania aktualizacja 13 lutego 2010 godz. 17:30
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Mistrzyni z misiem, 2009 r.
Mistrzyni z misiem, 2009 r.
GOŚCIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE