|
Album: KULTURYSTYKA MISTRZOSTWA POLSKI - SOPOT
Sopockie zawody w wieloboju kulturystycznym uznawane za mistrzostwa najlepszych polskich kulturystów przeprowadzane od 1960 roku przez 10 kolejnych lat, odegra³y wa¿n± role w kszta³towaniu, popularyzowaniu i rozwoju kulturystyki w Polsce. Stanowi± istotn± i pozytywn± czê¶æ naszej historii æwiczeñ si³owych wi±¿±c± siê z epok± bezkoksow±.
Trzeba wyra¼nie podkre¶liæ, ¿e sopockie zawody przeprowadzano z inspiracji twórcy polskiej kulturystyki Stanis³aw Zakrzewskiego, redaktora Sportu dla Wszystkich i zarazem wiceprezesa Polskiego Zwi±zku Podnoszenia Ciê¿arów,
W zawodach sopockich bra³o siê udzia³ dla w³asnej satysfakcji i aby sprawdziæ efekty treningu w rywalizacji z innymi.
Te wszystkie utrudnienia nie zmniejsza³y chêci i entuzjazmu sprawdzenia siê w mistrzowskiej rywalizacji. Co roku na prze³omie lipca i sierpnia zawodnicy zje¿d¿ali do Sopotu. W pierwszych mistrzostwach startowali zawodnicy ju¿ dobrze zbudowani, sprawni, silni - przewa¿nie uprawiaj±cy wyczynowo inne ni¿ kulturystyka dyscypliny sportowe: podnoszenie ciê¿arów, lekk± atletykê, judo, gimnastykê, wio¶larstwo. Byli najlepszymi z grona ponad tysi±ca rekreacyjnie æwicz±cych w kilku o¶rodkach. W nastêpnych latach przybywa³o uczestników. Przewa¿ali typowi kultury¶ci, wy³onieni w drodze ogólnokrajowych eliminacji. Chêtnie te¿ r11; poza konkursem - wystêpowali zawodnicy z ZSRR, Czechos³owacji, NRD, Wêgier, Szwecji. Raz by³ te¿ zawodnik z Omanu.
Wiêcej w artykule Jana W³odarka pt. " Sopockie reflekcje 1960 1970"
Na zdjêciu: Nieoficjalne Mistrzostwa Polski. Sopot 1966 r. Bogus³aw Krydziñski zmaga³ siê w wyciskaniu sztangi le¿±c, zarzucaniu sztangi na klatkê piersiow±, przysiadzie ze sztang± oraz w pozowaniu. Bardzo dobrze zaprezentowa³ siê w pozowaniu, a w wyciskaniu le¿±c uzyska³ 152,5 kg. Zaj±³ II miejsce w kategorii seniorów. (Wiêcej w artyku³ach Jana W³odarka z cyklu mistrzostwa SOPOT).
Fot. Jan Rozmarynowski, dodana w sierpniu 2007 r.
UWAGA! Fotografie chronione prawem autorskim. kopiowanie, rozpowszechnianie obrazów lub jakiejkolwiek ich czê¶ci, wy³±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Jana W³odarka.
Ka¿de zdjêcie umieszczone w galerii JWIP.PL, tak jak artyku³ podlega ochronie przewidzianej ustaw± o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Korzystanie z nich i wstawianie ich na innych portalach internetowy jest mo¿liwe tylko na zasadach okre¶lonych przez posiadacza maj±tkowych praw autorskich.
Oznacza to, ze zdjêcie JWIP.PL mo¿na wykorzystywaæ wy³±cznie w sposób, na jaki zgodzi siê pisemnie w³a¶ciciel lub administrator jego prawa. W tym przypadku tylko JWIP.PL.
Ostatnio daje siê zauwa¿yæ przypadki kopiowania naszych zdjêæ i wstawiania ich na komercyjnych portalach kulturystycznych. Ostrzegamy, ¿e bêdziemy podawaæ sprawców przyw³aszczania sobie naszych zdjêæ, jak równie¿ tych udostêpnionych nam przez osoby wspó³pracuj±ce spo³ecznie z JWIP.PL .
W ¶ród kradn±cych s± m.in. moderatorzy z innych portali, tacy, którzy bez naszego zezwolenia kopiuj± wstawiaj±c nasze zdjêcia na swoich, przewa¿nie forach, zamazuj± naniesiony na nich napis JWIP.PL.
Takie postêpowanie w ¶wietle prawa traktowane jest tak samo, jak kradzie¿ poprzez w³o¿enie rêki do cudzej kieszeni i zabranie stamt±d portfela.
Osoba kopiuj±ca nasze zdjêcia artyku³y itp. bez zezwolenia i wstawiaj±ca je na innym portalu nara¿ona jest na proces s±dowy i na zap³acenie odszkodowania w wysoko¶ci trzykrotno¶ci ¶redniego miesiêcznego wynagrodzenia.
A przecie¿ wystarczy poprosiæ o zgodê..
|