Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6835522
osób.
Oni są z nami:
Co medycyna sądzi o pływaniu? Aut. Wacław Droszcz

Choć nie jesteśmy stworzeniami ziemno – wodnym, środowisko wodne jest skutecznym bodźcem rozwojowym dla młodego organizmu ludzkiego i oddziaływuje higienicznie na organizm już ukształtowany.

Najintensywniejszy jest wpływ środowiska wodnego na narząd oddychania, a pośrednio – i na narząd krążenia. W wodzie mięśnie oddechowe napotykają na zwiększony opór. Przezwyciężanie tego oporu powoduje intensywne rozszerzanie i zwężanie się klatki piersiowej, co sprzyja lepszemu przewietrzaniu się płuc, a przy systematycznym uprawianiu pływania modeluje odpowiednio klatkę piersiową. Ogólnie wiadomo, że pływacy charakteryzują się pięknie sklepioną klatką piersiową, ładnie rozwiniętymi mięśniami górnej połowy ciała, co przy muskularnych a jednocześnie szczupłych nogach stanowi ideał pięknie zbudowanego mężczyzny. Mistrz olimpijski, znany aktor Johnny Weissmueller, był właśnie w swoim czasie uważany za najpiękniej zbudowanego mężczyznę na świecie. W następnym okresie ideał męskiej budowy przesunął się w kierunku budowy b. atletycznej, ale faktem jest, że do tej pory żaden mężczyzna nie zdobył swoją budową takiej popularności jak „Tarzan”.


Jeśli chcemy wykorzystać pływanie jako środek kształtowania budowy ciała, trzeba je zacząć uprawiać możliwie wcześniej. To, co do niedawna należało „między bajki włożyć”, staje się dziś faktem. Dziś pływają dzieci 2-3 letnie i jak pływają. W tym wieku dzieci bardzo łatwo opanowują ruchy pływackie a doświadczenie lekarskie nie notuje żadnych ujemnych następstw tego procesu. W NRD istnieje szeroka sieć szkółek pływackich dla dzieci w wieku przedszkolnym, u nas, o ile mi wiadomo taką sekcję prowadzi klub Polonia Warszawa. Jest to inicjatywa ze wszech miar warta poparcia.

Pływanie należy do form ruchu, które także gorąco polecić należy dorosłym szczególnie tym, którzy trudnią się pracą o charakterze siedzącym. Ten typ pracy charakteryzuje się spłyceniem oddychania, a przez to upośledzeniem wentylacji płuc. Pływanie, które wyraźnie „gimnastykuje” narząd oddechowy, jest w tej sytuacji bardzo wskazane. Poza tym, jest to obok gimnastyki higienicznej jeden z niewielu sportów, które można uprawiać w każdym stanie kondycji i bez partnera.

Dużym walorami cieszy się pływanie jako instrument rehabilitacji chorych po uszkodzeniu narządu ruchu. Ciało staje się w wodzie pozornie lżejszej ten ruch, który na lądzie był niemożliwy do wykonania, w wodzie daje się wykonać. Osłabłe mięśnie, nie zdolne poruszyć kończyn na lądzie, w wodzie wykonują to z łatwością. Na tym polega rehabilitacja po chorobie Heine Medina. Osoby, które wskutek wypadku utaciły kończynę, mogą uprawiać nawet wyczynowe pływanie. Znam pływaka jednonogiego, który był reprezentantem stołecznego klubu w pływaniu, a obecnie jest cenionym instruktorem. Węgier Oliver Halassy bez jednej nogi sięgnął nawet po tytuł mistrza Europy w pływaniu na 1500 m.

Wśród wielu ludzi pokutuje przekonanie, że pływanie pomaga stracić kilogramy zbędnego tłuszczu, a więc, że może je traktować jako kurację odchudzającą. Nie jest to niestety prawda. Pływanie jest przyjemną formą ruchu, ale jego rola jako czynnika odchudzającego jest znikoma, a często nawet działa ono wręcz tucząco.

Jest lato. Znów wejdziemy do wody. Pamiętajmy jednak o przestrodze: to, co w innych dyscyplinach nazywa się kontuzją, w pływaniu może być równoznaczne z utonięciem. A zatem:
- nie pływaj po jedzeniu,
- nie wchodź do wody rozgrzany,
-nie skacz do wody, której dno nie jest ci znane,
- nie pływaj zbyt długo, w chłodnej wodzie,
- pamiętaj, Twoje dziecko marznie szybciej niż ty,
- pływaj zawsze w miejscach do tego wyznaczonych.
Autor: Wacław Droszcz, „SdW” 1959

Od JWIP.P dodatkowa przestroga: PAMIĘTAJ! Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu, narkotyków i innych środków pobudzających. Chroń życie!
Rej.585./Medycyna - 47/2012.07.17/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.07.31, godz 09:15Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Na progu sukcesu, 1966 r.
Na progu sukcesu, 1966 r.
SŁAWOMIR - THOMAS FILIPOWICZ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE